Když je příroda nejlepším lékařem

Když je příroda nejlepším lékařem Zdroj: Shutterstock

Pohádkové Vysoké Taury.
Procházka v horách je vždycky dobrý nápad.
Tady je svět ještě v pořádku.
Láska i sebeláska procházejí žaludkem.
5
Fotogalerie

Léčivé Salzbursko: zpomalte, vsaďte na digitální detox a otevřete se krásám přírody

Ruch města nás často nutí uzavřít se do sebe. Zkuste tentokrát uděllat na dovolené pravý opak. Naordinujte si digitální detox, vyjděte ven a vystavte se živlům. Nevíte jak a kudy? Mezi alpskými štíty máte všechno na dosah.

Salcbursko je proslulé množstvím překrásných horských jezer. Čtyři z nich z nich najdete v regionu Altenmarkt-Zauchensee. Ponořte se do průzračné vody. Vyhřívejte se na slunci. Nechte si tvář hladit jemným vánkem. Zažijete propojení s přírodou a nepříjemný tlak zmizí.

Uklidněte zavařený mozek

Dovolená je ideální příležitost k digitálnímu detoxu. Jasně, mapa v mobilu se hodí. Co kdybyste si ale každý den naordinovali několik hodin bez sociálních sítí a e-mailů? Možná to zvládnete i pár dní v kuse.

V krásné přírodě vám to půjde samo. V horské chatě uprostřed zelených pastvin a skalních štítů si od internetového světa konečně odpočinete. Díky minimálnímu světelnému znečištění budete v noci žasnout nad oblohou plnou hvězd.   

Lesní oáza

Pobyt v přírodě člověku prokazatelně prospívá. Procházka lesem vám zvedne náladu, posílí imunitní systém, uvolní mysl a zbystří smysly. Horská túra na čerstvém vzduchu zlepší vaši kondici.

Pohádkové Vysoké Taury.Pohádkové Vysoké Taury.|Shutterstock

Nejkrásnější lesy široko daleko najdete v Prázdninovém regionu Národní park Vysoké Taury. Pohodová vycházka vás uklidní víc než sportovní výšlap. A pokud toužíte po dobrodružství, zamiřte do údolí Habachtal, známého naleziště smaragdů. Třeba se vám poštěstí nějaký najít!

Získejte nadhled

Nejlíp si hlavu vyčistíte vysoko v horách. Vyjeďte lanovkou na vrchol Zwieselalm, Hornspitz nebo Annaberg v regionu Dachstein West a starosti nechte dole v údolí. Nadhled vám pomůže získat třeba horská jóga na čerstvém vzduchu s výhledem na Dachsteinský ledovec.Tváří v tvář strmým štítům přestanete řešit malichernosti a srovnáte si priority. 

Tady je svět ještě v pořádku.Tady je svět ještě v pořádku.|Shutterstock

Oceánem chutí

Proč byste měli jíst pomalu, pořádně žvýkat a vnímat všechny chutě, vůně a barvy? Protože všímavé jedení neboli mindful eating podpoří vaše trávení, víc si pokrm užijete a dřív se zasytíte. Soustředění se na jídlo je uklidňující.

V regionu Hochkönig můžete putovat za vynikající tradiční rakouskou kuchyní od jedné horské salaše k druhé, v červenci dokonce za doprovodu místní lidové hudby. Vaří tady především z domácích surovin a bylinek. 

Bylinkářství tu má dlouhou tradici. Připojte se ke zkušené bylinkářce, která vás při procházce okolím zasvětí do tajů léčivých rostlin.

Láska i sebeláska procházejí žaludkem.Láska i sebeláska procházejí žaludkem.|Shutterstock

Znovu dítětem

V horách snadno odložíte každodenní role a masky. Buďte sami sebou, tady vás nikdo soudit nebude. V každém z vás dřímá dítě, jímž jste kdysi byli. Objevte ho při hře!

V Salcburském Saalachtalu si s celou rodinou zahrajte netradiční horský golf spojený s příjemnou procházkou. Nebo se vydejte do soutěsky Martinsschlucht u řeky Saalach na dobrodružnou rodinnou výpravu za pokladem trollů. V kouzelném světě nebude pro úzkost místo.