Machu Picchu

Machu Picchu Zdroj: Profimedia.cz

Arequipě se přezdívá Bílé město
Pevnost Kuelap
Hora Huascarán
Městečko Ollantaytambo
5
Fotogalerie

Peru: co vidět a zažít v jihoamerické zemi plné přírodních i kulturních pokladů

Země, na jejímž území se nachází jeden z novodobých sedmi divů světa, zákonitě přitahuje pozornost. Byla by ale velká chyba zaměřit se jen na nejproslulejší záchytné body na turistické mapě.

Pokud vás odrazují davy, zamiřte spíš do severní části. V Peru si na své přijdou dobrodruzi, milovníci přírody i historičtí nadšenci. Nenechte si ujít některou ze slavností, v nichž se často snoubí křesťanské tradice s odkazem Inků.

Základní údaje

  • rozloha: 1 285 220 km2 (16,3 x ČR)
  • počet obyvatel: 33 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 7 PEN cca 40 Kč

Kdy vyrazit

Nejlepší počasí především na treky nabízí suché období od květnado října, kdy panují slunečné dny se sytě modrým nebem. Mezi listopadem a dubnem jsou obvyklé deště, na druhou stranu to znamená zelenější vegetaci, méně turistů a nižší ceny.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Města

Oficiálním hlavním městem je sice Lima, ale za historickou metropoli se považuje úchvatné incké Cuzco v nadmořské výšce 3400 m; přestože je Arequipa položená o 1100 metrů níž, podle mnohých jde o město nejkrásnější; příjemnou přímořskou atmosféru s koloniálním šmrncem zažijete v Trujillu.

Arequipě se přezdívá Bílé městoArequipě se přezdívá Bílé město|Honza Čermák

Památky

I přes turistickou zátěž má Machu Picchu nepopsatelnou atmosféru, obzvlášť jako vyvrcholení výšlapu Inca Trail; pozůstatků starých civilizací má ale země mnohem víc, například pevnost Kuelap, pohřební věže v Sillustani, naleziště Chan Chan či Sipán; z letadla můžete obdivovat obrazce na planině Nazca.

Pevnost KuelapPevnost Kuelap|Profimedia.cz

Příroda

Rozmanitost bere dech – na jedné straně Amazonie, na druhé překrásné pohoří Cordillera Blanca s nejvyšší horou Huascarán (6768 m); pozadu nezůstávají kaňon Colca, písečné duny s oázou Huacachina, jezero Titicaca s obydlenými ostrůvky, přírodní rezervace Paracas a přilehlé „Malé Galapágy“ (Islas Ballestas); frontu na fotku si vystojíte u duhové hory Vinicunca, k níž se dostanete i v rámci krásného treku k hoře Ausangate.

Hora HuascaránHora Huascarán|Profimedia.cz

Mix

Pestrou paletu zážitků vám namíchá Posvátné údolí – procházku k ruinám či živý trh v Pisaku, pevnost a terasy v městečku Ollantaytambo, kruhové terasy Moray nebo fotogenická solná jezírka Salinas v Morasu.

Městečko OllantaytamboMěstečko Ollantaytambo|Profimedia.cz

Další inspiraci najdete zde.