Zahrady Jardins Artigas

Zahrady Jardins Artigas Zdroj: Profimedia.cz

Zahrady Jardins Artigas
Zahrady Jardins Artigas
Zahrady Jardins Artigas
Zahrady Jardins Artigas
Zahrady Jardins Artigas
7
Fotogalerie

Katalánská vesnička La Pobla de Lillet ukrývá málem zapomenuté zahrady navržené Gaudím

Zahrady Jardins Artigas v La Pobla de Lillet, vesničce ležící v předhůří katalánské části Pyrenejí, svého autora nezapřou. Antonimu Gaudímu, proslulému bizarními tvary svých staveb, stačily dva dny na to, aby si obhlédl místo a navrhl pro podnikatele Joana Artigase na svažitém čtyřhektarovém pozemku tento skvost zahradního umění.

Osobně se na samotné stavbě nepodílel. Nerad cestoval, a tudíž nechal vše na stavební firmě, kterou si podnikatel najal. Na místo poslal jen jednoho ze svých zedníků, který pracoval na dnes proslulém Güellově parku v Barceloně. Na rozdíl od něj je však v Jardins Artigas protagonistou voda a bujná vegetace. Téměř ze všech cestiček, můstků se zábradlíčky typických gaudiovských tvarů, odpočinkových zón a vyhlídek je vidět říčku Llobregat.

Zní až neuvěřitelně, že tyto zahrady, které Gaudí navrhl roku 1903, by byly asi zapomenuty, kdyby se jeden katalánský novinář nedal zcela náhodně někdy kolem roku 1971 v jisté hospůdce do řeči se zedníkem, který na stavbě zahrad pracoval.