Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrchu Hvězda v Broumovských stěnách nedaleko obce Hlavňov byla postavena v letech 1732-1733 podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrchu Hvězda v Broumovských stěnách nedaleko obce Hlavňov byla postavena v letech 1732-1733 podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Zdroj: Profimedia

Supí hnízdo u Hvězdy
Skalní město u Hvězdy.
Interiér kaple je kruhového půdorysu s půlkruhovými výklenky v jednotlivých cípech pětiboké hvězdy.
Krásná dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal.
5
Fotogalerie

Tip na výlet: ke kapli Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Broumovsko patří k turisticky stále málo objeveným částem Česka, a to přesto, že ukrývá úchvatné architektonické skvosty. Klášter, kostely i kaple z dílny geniálních architektů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce jsou vždy dobrým důvodem k výletům do tohoto kraje.

Město Broumov s benediktinským klášterem, který byl v osmnáctém století přestavěn do současné podoby, není třeba představovat. Pokud se do této části Čech vypravíte, rozhodně ho nesmíte minout. Prohlídkový okruh, během kterého se seznámíte s historií stavby a nahlédnete do interiérů, je otevřen celoročně. Volně přístupnou zahradu s klášterní kavárnou Café Dientzenhofer a restaurací u Tří růží si ale nechte až za odměnu. Nejdřív se vypravíme na výlet do Broumovských stěn.

Vzhůru po hřebeni

Na vrchol Hvězda, který je hlavním cílem návštěvníků Broumovských stěn, se můžete vydat z několika stran. Pokaždé ale budete muset zdolat převýšení 300 metrů, kterého rozhodně nebudete litovat.

Začít můžete na červené nebo modré turistické značce v obci Hlavňov nebo z druhé strany po červené značce z obce Křinice. Nádherný zážitek slibuje také dvanáct kilometrů dlouhý hřeben mezi Policí nad Metují a Broumovem. Cestou totiž narazíte na spoustu skalních útvarů a užijete si nádherné výhledy.

Skalní město u Hvězdy.Skalní město u Hvězdy.|Profimedia

Pokud se vydáte z obce Hony u Police nad Metují, můžete se posilnit v restauraci u Generála Laudóna a vyrazit přes Honský Špičák po modré značce k Laudonovým valům. Dál budete stoupat až na skalní útvar Kačenka, odkud vyrazéte po hřebeni na Hvězdu.

Kaple vedle chaty

Na samém vrcholu, přesně v místě, kde kdysi stával kříž s pozlacenou hvězdou, díky kterému si místo vysloužilo svůj název, stojí kaple na půdorysu pěticípé hvězdy. Tato poutní kaple na severním zalesněném hřebenu Broumovských stěn je dokladem geniality již zmiňovaných architektů. Stavitelská rodina Dientzenhoferových tu zanechala nesmrtelný otisk. Z galerie za kaplí se vám otevře nádherný výhled na broumovskou kotlinu, Soví a Jestřebí hory.

Krásná dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal.Krásná dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal.|Profimedia

Turistická chata, kterou tu v roce 1856 nechal v alpském slohu vystavět opat J.N.Rotter, je se svým nezaměnitelným interiérem a klasickou českou kuchyní ideální zastávkou v každé roční