Petschkova vila je dnes živým odkazem své majitelky, Marianne Gellertová-Petschkové, která vilu opustila dříve, než byla finálně dostavěna.

Petschkova vila je dnes živým odkazem své majitelky, Marianne Gellertová-Petschkové, která vilu opustila dříve, než byla finálně dostavěna. Zdroj: muzeumnarodnihopisemnictvi

Mezi bustami najdete i osobní věci spisovatelů.
Expozice jsou doplněné mnohými audio vizuálními prvky.
Muzeum literatury.
Muzeum literatury
5
Fotogalerie

Tip na výlet: do Muzea literatury v Petschkově vile v Bubenči

Pokud rádi objevujete místa, kde se snoubí historie se současností, vydejte se do pražské Bubenče. Ve vile, kterou si ve 30. letech minulého století nechala postavit dcera jednoho z nejmovitějších prvorepublikových průmyslníků, dnes sídlí Památník národního písemnictví a Muzeum literatury. Najdete tu nejen poutavé expozice, ale hlavně neopakovatelnou atmosféru první republiky, kterou si nejlépe vychutnáte u dobré kávy s výhledem do parkové zahrady.

Rodina Petschkova patřila mezi nejbohatší v období první republiky. Eklektickou vilu v pražské Bubenči nechal pro svou druhorozenou dceru Marianne vystavět Julius Petschek na počátku 30. let. Jelikož ale židovská rodina v roce 1938 emigrovala, nastěhovala se sem německá správa.

Mezi bustami najdete i osobní věci spisovatelů.Mezi bustami najdete i osobní věci spisovatelů.|muzeumnarodnihopisemnictvi

Hluché období

Od konce války až do roku 1989 tu sídlilo velvyslanectví Čínské lidové republiky. Během této doby byly bohužel provedeny razantní stavební úpravy. Od roku 2002, kdy velvyslanectví budovu opustilo, vila chátrala. Poté následovaly restituční tahanice, až v roce 2017 byla zahájena celková rekonstrukce pod patronátem Památníku národního písemnictví.

Zub času

Dnešní podoba interiéru nemá s tím původním mnoho společného. Dochovaly se ve své podstatě jen pětimetrové stropy. Ze sloupového portiku vejdete rovnou do prosvětlené haly, která dává tušit někdejší velkolepost vily. Kavárna s výhledem do parku je ideálním místem pro zahájení prohlídky.

Prostředí muzea je speciálně uzpůsobeno s ohledem na vystavovaný materiál. Rukopisy, grafiky a další listinné památky mohou být na světle maximálně tři měsíce, pak je nutné uložit je zpět do tmy. Jednotlivé exponáty se proto v průběhu času mění.

Muzeum literatury.Muzeum literatury.|Archiv Veroniky Kratochvílové

Rozečtený svět

Stálá expozice s všeříkajícím názvem Rozečtený svět nesleduje žádnou konkrétní vyprávěcí linii, zachycuje vybraná umělecká zprostředkování individuální i společenské zkušenosti v literatuře 19. a 20. století. Klade si otázku, co je literatura ve své rozmanitosti a rovněž jaké jsou možnosti její vizualizace.

Literatura žije

Literatura je v expozici nahlížena ukázkami literárních děl jak ve formě rukopisů, tak knihami, tematickými videi od Jakuba Jansy nebo volně položenými knihami, které si můžete rovnou prolistovat nebo se začíst. Vedle fotografií a bust spisovatelů tu najdete i některé jejich osobní předměty, třeba žehličku Boženy Němcové.