(HOTOVO 2.6.) TOP 10: Nejtajemnější majáky Evropy
1
/
10
Přehled fotografií
Zavřít
Fastnet Rock: Na nejjižnějším irském ostrově Fastnet se tyčí stejnojmenný maják. Tato 54 metrů vysoká žulová stavba je nejvyšším majákem v Irsku a do služby vstoupila v roce 1904 jako náhrada za původní ostrovní maják, který se ukázal jako příliš nestabilní a neschopný dlouhodobě odolávat prudkým atlantickým větrům a vlnám dosahujícím výšky až třiceti metrů.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Akraberg: Na jižním cípu nejjižnějšího z Faerských ostrovů Suðuroy se nachází maják Akraberg vybudovaný v roce 1909. Čtrnáct metrů vysoká stavba je do okolní skály uchycena kotvicími lany a je nápadná bílou omítkou, která slouží jako její denní poznávací značka. Posledním obyvatelem Akrabergu byl správce majáku Hans Petur Kjærbo, který se odsud odstěhoval po ničivé bouři v roce 1988 a dnes má ve správě většinu faerských majáků.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Hook: Na ostrohu Hook Head, patnáct kilometrů jihovýchodně od irského města Waterford, stojí maják Hook. 35 metrů vysoká stavba je druhým nejstarším funkčním majákem na světě – ke konstrukci pravděpodobně došlo na přelomu 12. a 13. století na pokyn Williama Marshalla, lorda Leinsteru a hraběte z Pembroke. Jeho prvními strážci byli mniši z nedalekého kláštera. Maják, jehož výzor vyniká alternujícími černými a bílými pruhy, značí východní vstup do waterfordského přístavu.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Île Vierge: Na ostrůvku Île Vierge u severozápadního pobřeží francouzské Bretaně se tyčí stejnojmenný maják, který je s výškou 82,5 metru nejvyšším tradičním majákem na světě. Žulový kolos nahradil v roce 1902 maják původní a na jeho vrchol vede 360 kamenných a 32 ocelových schodů. Île Vierge je oficiální jihozápadní mezí Lamanšského průlivu.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Phare du Créac’h: O padesát kilometrů dál na západ od Île Vierge vzdoruje Atlantiku nejzápadnější výspa kontinentální Francie, ostrov Ouessant (bretonsky Enez Eusa). Je na něm vybudováno několik majáků, z nichž nejvýznamnějším je Phare du Créac’h. Stojí na západní straně ostrova a s dosahem světla 70 kilometrů je nejsilnějším majákem v Evropě, což je výkon dozajista potřebný pro tuto spojku mezi Atlantikem a Lamanšským průlivem.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Herkulova věž: Na severním pobřeží španělské Galicie stojí nejstarší stále funkční maják na světě – Herkulova věž. Postavili ji již v 1. stol. n. l. Římané a do 20. století byla známá jako Farum Brigantium. Z celkové výšky 55 metrů tvoří 34 metrů původní římská práce a 21 metrů bylo přidáno při rekonstrukci v 18. století. Podle legend právě na tomto místě Herkules splnil svůj desátý úkol tím, že zabil tyranského obra Geryona a zakopal zde jeho hlavu. Jiný mýtus spojuje maják s bájným gaelským králem Breoganem, který zde měl vystavět město Brigantium, z jehož věže bylo možné dohlédnout až do Irska, které Gaelové následně osadili.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Janovský maják: Symbolem italského Janova je hlavní maják městského přístavu. Současná, 76 metrů vysoká věž byla vybudována z kamene v roce 1543 a sestává ze dvou na sobě stojících kvádrových částí, které jsou každá zakončená terasou. K majáku dnes přísluší muzeum La Lanterna, ve kterém vedle historie samotného Janova můžeme nalézt taktéž historii navigace a navigačních pomůcek.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Faro Tourlitis: Jako obydlí šíleného čaroděje působí řecký maják Faro Tourlitis, jenž stojí na křehce vyhlížející, zerodované skalní výspě pří východním pobřeží řeckého ostrova Andros. Původní maják z roku 1897 byl zničen během druhé světové války a současná věž byla zrekonstruována až v roce 1990. Maják je přístupný po schodech vytesaných přímo do samotné skály.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Lindau: Ve východní části Bodamského jezera se na ostrově Lindau rozkládá stejnojmenné městečko, jež je domovem jednoho z nejvyšších vnitrozemských majáků. Lindauský maják se tyčí při vstupu do městského přístavu, přičemž na protilehlé výspě mu oponuje pětitunová socha bavorského lva. Obě stavby byly společně s novým městským přístavem dokončeny v roce 1856. Zajímavostí samotného majáku jsou pak velké hodiny zasazené do fasády.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Lågskär: Uprostřed Baltského moře stojí na neobývaném finském ostrově Lågskär jako rudý kolík stejnojmenný maják. 23 metrů vysoká stavba je již třetím majákem na tomto místě – byla postavena v roce 1920 poté, co předchozí maják zničilo ruské bombardování během první světové války. Tento maják jako první na světě začal k osvětlení využívat rotační plynové světelné zařízení a vedle své primární funkce slouží také jako základna pro ornitologické výpravy.
|
Zdroj: Wikimapia
Zavřít