TOP 10: Katakomby, hrobky, sklepy, štoly. Prozkoumejte nejzajímavější podzemní prostory v Česku
7
/
10
Přehled fotografií
Zavřít
Znojemské podzemí. Jihomoravské Znojmo se může pyšnit nejdelším komplexem podzemních chodeb a sklepů v republice. Zdejší labyrint má v některých místech až čtyři patra a dosahuje délky přes pětadvacet kilometrů. Prohlídka je laděna do lehce hororového nádechu, takže uvidíte nejen alchymistickou dílnu a oživlé postavy z městských pověstí, ale také netopýry, skřety nebo kostlivce.
|
Zdroj: ČTK
Jihlavské podzemí. Druhý nejdelší systém podzemních chodeb a sklepů v republice najdete na Vysočině, konkrétně v Jihlavě. Zdejší podzemí má až tři patra a délku zhruba pětadvacet kilometrů. Unikátem je zdejší svítící chodba – místo s bělavým povlakem na stěnách, které po nasvícení zelenkavě světélkuje. Součástí jednoho z okruhů je i bývalý kryt civilní ochrany.
|
Zdroj: ČTK
Brněnské podzemí. Co do rozmanitosti podzemních památek lze Brno vyhlásit šampionem republiky. Oblíbeným cílem turistů je labyrint pod Zelným trhem, kde uvidíte alchymistickou dílnu, starý vinný sklep nebo historickou krčmu. Minout byste neměli ani Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, Kapucínskou hrobku s mumiemi v suterénu kapucínského kostela Nalezení svatého Kříže nebo kostnici pod kostelem svatého Jakuba. Od minulého roku pak dochází ke zpřístupňování historických vodojemů na Žlutém kopci.
|
Zdroj: ČTK
Plzeňské podzemí. Podzemní labyrint pod centrem Plzně měří téměř dvacet kilometrů a sestává z chodeb, sklepů a podzemích studní. Těch tu bylo původně až 360. Systém sklepů byl budován od konce třináctého století, na některých místech až ve třech poschodích. Součástí prohlídky je i návštěva historické vodárny. Příjemným bonusem je, že po prohlídce obdržíte poukázku na pivo zdarma do některé z plzeňských restaurací.
|
Zdroj: ČTK
Slavonické podzemí. Návštěva podzemních prostor pod historickým centrem Slavonic nadchne hlavně dobrodružné povahy. Staré gotické sklepy vytesané ve skále jsou tu propojeny systémem štol, které sloužily zejména k odvádění podzemní vody. Nebyly tedy designovány pro pohyb dospělých osob a jejich rozměry nedovolí, aby jimi prošel každý. Komu tělesná konstituce prohlídku dovolí, může se těšit na adrenalinový zážitek.
|
Zdroj: ČTK
Štola č. 1 v Jáchymově. Vzpomínek na hornickou minulost regionu najdete v Krušnohoří plno. Jednou z památek zpřístupněných veřejnosti je štola č. 1 přímo v Jáchymově. Štola měří zhruba čtvrt kilometru a nachází se v ní hornické muzeum. Seznamuje návštěvníky se způsoby dobývání nerostů a připomíná utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v Jáchymově dobývat uranovou rudu.
|
Zdroj: ČTK
Grafitový důl v Českém Krumlově. Do Českého Krumlova se většinou jezdí za krásným, rozlehlým hradem a zámkem a malebným historickým jádrem. Atraktivní cíl se ale nachází i na kraji města při silnici na Černou v Pošumaví. Je zde zpřístupněn grafitový důl. Před prohlídkou dostanete speciální oblečení, helmu, důlní lampu – a do podzemí se svezete důlním vláčkem.
|
Zdroj: ČTK
Kaolinový důl v Nevřeni. Zajímavé podzemní prostory vzniklé důlní činností najdete také na sever od Plzně u obce Nevřeň. Bývalý hlubinný důl na kaolin se veřejnosti otevřel teprve před dvěma lety. Těžilo se zde od roku 1870 do roku 1897. Při prohlídce dolu vás jistě překvapí jeho bílá barva a také velkorysé rozměry. Chodby jsou až deset metrů široké a dvanáct metrů vysoké.
|
Zdroj: ČTK
Klatovské katakomby. Další vyhlášená podzemní atrakce se nachází v západočeských Klatovech pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a svatému Ignácovi. Její kostelní krypta sloužila v minulosti k pohřbívání těl tamních jezuitů. Dnes je v těchto podzemních chodbách k vidění na třicet zachovaných mumií.
|
Zdroj: ČTK
Pusté kostely. Zajímavých podzemních prostor vykutaných v pískovcových skalách najdete v severních Čechách nepočítaně. Zvláště atraktivní jsou takzvané Pusté kostely u Cvikova na Českolipsku. Jedná se vlastně o umělou jeskyni, vzniklou těžbou písku. Využití Pustých kostelů bylo v minulosti rozličné. V moderní době posloužily třeba jako kulisy k natáčení pohádek.
|
Zdroj: ČTK
Zavřít