(HOTOVO 4.10.) TOP 10: Nejzajímavější japonské hrady
Hrad Macumoto: Jedním z nejvýraznějších japonských hradů je hrad Macumoto v prefektuře Nagano. Stavbu hradu započal počátkem 16. století klan Ogasawara. Malá hraniční pevnost původně nesla jméno Fukaši a v dekádách po svém založení prošla rukama několika dalších klanů. Koncem 16. století už hrad nesl své dnešní jméno a dočkal se svého dokončení z rukou Kazumasy Išikawy a jeho syna Yasunagy. Hrad je jedním z dvanácti japonských hradů, které přetrvaly až dodnes vesměs ve svém původním stavu. Jeho černě zbarvená fasáda dala stavbě přezdívku Vraní hrad.
|
Profimedia.cz
Nagojský hrad: Mezi příklady zrekonstruovaných japonských hradů se řadí Nagojský hrad v prefektuře Aiči. Hrad byl založen v roce 1612 na tehdejším feudálním panství Owari a rychle se stal centrem jednoho z nejdůležitějších hradních měst v celém Japonsku, následně i srdcem moderní Nagoje. Byl rozbombardován během druhé světové války a práce na obnově probíhají od roku 1957. Jádrem hradu jsou dvě hlavní pevnosti zvané tenšu – pětipatrová a dvoupatrová –, které spojuje podpěrný most. Součástí komplexu jsou také střílny, brány a další obranné a obytné objekty.
|
Profimedia.cz
Hrad Macujama: Yošiaki Kató byl ke konci 16. století členem úzké skupiny osobních ochránců samuraje a státníka Hidejošiho Tomotomiho, známé také jako Sedm kopí z Šizugatake. Tohoto jména skupina dostála právě po bitvě u Šizugatake a její členové se za své hrdinské činy dočkali vysokých odměn. Yošiaki z těchto odměn financoval výstavbu hradu Macujama na hoře Kacujama v dnešní prefektuře Ehime. Hrad byl postaven v roce 1603 a dominuje mu pětipatrové tenšu obklopené třemi úrovněmi opevnění. Hrad je postaven na plochém kopci ve stylu hirajama, který sdílí s hrady Himedži a Tsujama.
|
Profimedia.cz
Hrad Bičú Macujama: Jméno Macujama nese také jeden z hradů v prefektuře Okajama. Hrad byl původně postaven už v roce 1240 v nadmořské výšce 430 metrů. Jedná se tak o nejvýše položený a nejstarší původní hrad v Japonsku, který je taktéž jediným původním příkladem hradu na vrcholku hory. Hrad byl navíc postaven v době, kdy obranyschopnost převažovala nad vyjadřováním statutu. Z těchto charakteristik vycházejí jeho architektonické prvky – hlavní tenšu má díky dobrému výhledu na okolí jen dvě patra.
|
Profimedia.cz
Hrad Cujama: Dalším příkladem hradu ve stylu hirajama je hrad Cujama v prefektuře Okajama. Hrad byl postaven v polovině 15. století, ale byl brzy opuštěn. Na začátku 17. století došlo po posledních feudálních válkách k obecnému rozvoji a hrad se stal sídlem vládce panství Cujama. Klanový systém, a tudíž i panství Cujama byly rozpuštěny během období Meidži v druhé polovině 19. století a hrad byl zničen. Dnes z hradu zbývají jen zdi a věžička. Hlavní atrakcí je však rozsáhlá zahrada, ve které je vysazeno více než pět tisíc známých japonských třešní sakura
|
Profimedia.cz
Hrad Hirošima: Jedním z nejsmutnějších příkladů japonských rekonstrukcí je hrad v Hirošimě. Původní hrad byl postaven ke konci 16. století na území známém jako Gokamura, což v překladu znamená „Pět vesnic“. Terumoto Móri oblast během výstavby hradu přejmenoval na Hirošima a z hradu vládl svým pěti provinciím až do roku 1600, kdy byl donucen uprchnout do Hagi. Hrad byl vymazán z povrchu zemského při výbuchu atomové pumy Little Boy 6. srpna 1945 a z celého komplexu přežily jen tři stromy. Rekonstrukce započala v roce 1958. Původní hrad byl postaven převážně ze dřeva a bylo k němu připojeno několik křídel. Rekonstrukce se dočkala jen hlavní pevnost, která je postavena z železobetonu a je v ní dnes k vidění muzeum předválečné hirošimské historie.
|
Profimedia.cz
Hrad Hikone: Jednou z nejvýznamnějších památek prefektury Šiga je hrad Hikone. Hrad byl postaven podobně jako mnoho dalších feudálních japonských pevností na přelomu 16. a 17. století. Stavba původně stála přímo na břehu jezera Biwa, jehož vody do dnešní doby ustoupily zhruba o kilometr. Hikone je dalším hradem ze skupiny dvanácti hradů, které si zachovaly původní hlavní pevnost tenšu. Stojí na kopci Kinki, obklopeném dvěma soustřednými vodními příkopy. Samotný kopec je rozdělen do tří částí, které oddělují suché příkopy.
|
Profimedia.cz
Hrad Inujama: Vůbec nejstarší původní tenšu najdeme na hradě Inujama v prefektuře Aiči. Hrad byl postaven v roce 1537 na malém kopci u řeky Kijo. Tenšu pochází z osmdesátých let 16. století, je postaveno ze dřeva a kamene a udržuje si skvěle zachované původní interiéry. Návštěvníci se mohou po prudkých schodech vyšplhat až na vrchol čtyřpatrové budovy a pokochat se krásným výhledem na řeku a město Inujama.
|
Profimedia.cz
Hrad Macue: Jedno z největších zachovalých původních tenšu najdeme na hradě Macue v prefektuře Šimane. Hrad byl postaven mezi lety 1607 a 1611 a jeho kamenná a dřevěná konstrukce přežila všechny neduhy následujících čtyř století. Třicetimetrová budova má šest pater, je nabarvená převážně černě a i dnes vyzařuje vojenskou robustnost a majestát.
|
Profimedia.cz
Hrad Himedži: Největším a nejnavštěvovanějším japonským hrad je hrad Himedži v prefektuře Hjógo. Jedná se o nejzářnější přežívající příklad japonské pevnostní feudální architektury. Dnešní podoba hradu pochází z let 1601 až 1609. Komplex sestává z celkem 83 objektů na 233 hektarech, mezi kterými najdeme mnoho na svou dobu pokročilých obranných prvků. Tenšu je 46 metrů vysoké a skrývá se uprostřed komplikovaného bludiště uliček, které bylo účelně vytvořeno prostřednictvím dalších budov. Hradu se přezdívá Hrad bílé volavky, neboť jeho bíle nabarvená silueta má připomínat ptáka v rozletu.
|
Profimedia.cz