Trochu jiný shopping: Na kterých tržnicích seženete magické amulety a kde si pochutnáte na hmyzu?
4
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
Jeden z nejstarších krytých trhů na světě je velký bazar v Istanbulu. V roce 1445 jej nechal postavit Mehmed II. nedaleko svého paláce. Ve spleti uliček s více než čtyřmi tisíci obchody se snadno ztratí každý turista. Pořídíte tu všechno, na co si vzpomenete - čerstvou zeleninu i koření, výrobky z kůže i zlata, samozřejmě oblečení, keramiku, koberce či orientální lampy nebo vodní dýmky.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Londýnská čtvrť Nothing Hill je oblíbenou filmovou destinací a zároveň tu najdete Portobello Road, kde se konají populární pouliční trhy. Zejména o sobotách se sem jezdí za starožitnostmi, vintage kousky oblečení či bytovými dekoracemi, ale u některých stánků se prodává také čerstvá zelenina a ovoce a nechybí stánky s jídlem. Tržiště je v těchto místech už od viktoriánských dob. Původně tu prodávali své výpěstky farmáři, od 60. let se však Portobello Road Market stal jedním z nejslavnějších starožitnických trhů světa.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Pravý čarodějnický trh, který je dnes samozřejmě velmi vyhledávanou turistickou atrakcí, najdete v bolivijském městě La Paz. Potkáte tu indiánské šamany a koupit zde můžete různé léčivé bylinky, kouzelné sušené žáby i lamí embrya, ochranné amulety a také prášky, jež slibují štěstí, plodnost a krásu.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Gurmánské zážitky vás čekají při návštěvě trhu v centru Mnichova. Viktualienmarkt byl původně zemědělský trh, který na tomto místě povolil v roce 1807 král Maxmilián I. I dnes se tu prodávají především čerstvé potraviny, často delikatesy, na které byste v supermarketu nenarazili. Plochu 22 000 m2 zabírají stánky se zeleninou a ovocem, bylinkami, kořením, masem a uzeninami, rybami, sýry – prostě pochutinami, na jaké si jen vzpomenete. A nechybí samozřejmě stánky s klobásami a pivem.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Nejoblíbenější a největší trh v Dillí, Chandni Chowk, funguje už od roku 1650 poblíž Červené pevnosti. V rušném bludišti se sice není snadné zorientovat, různé zboží však má vyhrazené různé části trhu – sdružují se tady knihkupci, krejčí, klenotníci, jedna část je určena pro prodej ovoce a zeleniny, jiná pak oblečení – najdete tu vše od koření po satén. Ti línější zákazníci projíždějí davy nakupujících v rikšách.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Neuvěřitelné množství barev a tvarů vás uchvátí při procházení podél amsterdamského kanálu Singel, na němž se od února do prosince koná jediný plovoucí květinový trh na světě. Jsou tady stánky se sezonními květinami, ale vedou samozřejmě tulipány, vedle běžných barev a tvarů třeba s černými či tečkovanými květy. V prodeji jsou nejen řezané květiny, ale i jejich cibule, které je nejlepší kupovat na podzim.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Pokud trávíte dovolenou v Thajsku, konkrétně v populární provincii Krabi, nenechte si ujít noční trh ve stejnojmenném městě. Vyhlášený trh s jídlem a suvenýry se tu koná od pátku do neděle a začíná v pět hodin odpoledne. Smažené špenátové koláčky z rýžového těsta, miniaturní omelety z křepelčích vajíček či rybí a masové špízy s omáčkami, ale i různě upravený hmyz – stánkaři se předhánějí v tom, kdo bude mít lepší výběr delikates. A vychutnávat si je můžete za doprovodu hudby, neboť na pódiu pravidelně vystupují místní zpěváci a kapely.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Největší tržnice s čerstvými produkty na světě se jmenuje Rungis a najdete ji na stejnojmenném předměstí Paříže. Jde o pokračovatele slavné pařížské tržnice Les Halles, kterou v sedmdesátých letech nahradilo obří obchodní centrum. Rungis je velkoobchod, slouží profesionálům, takže se tu každé ráno procházejí nákupčí včetně šéfkuchařů luxusních pařížských restaurací a vybírají čerstvé potraviny. Možná překvapí, že celých 50 % z místního sortimentu tvoří ryby a mořské plody. Ale podívat se sem může i turista. V pátky se tu pořádají exkurze s průvodcem zakončené opravdu opulentní snídaní. Jde o akci pro ranní ptáčata, sraz bývá totiž ve 4.30 hod.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Zavřít