Objevujeme krásy podzemí: 8 nej jeskyň z celého světa
5
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
Do pohádkových ledových jeskyní na jihovýchodě islandského ledovce Vatnajökull se mohou podívat i turisté. I když to asi nebude příliš dlouho trvat. Ledovec odtává a tak se stav jeskyní stále mění. Momentálně záleží na průvodcích, aby podle aktuálních podmínek vyhodnotili, zda je návštěva bezpečná, či ne.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Atrakcí jeskyní Waitomo na Novém Zélandu jsou kolonie červů. Konkrétně svítící larvy komárů Arachnocampa luminosa, které pokrývají stropy jeskyně a mění je ve světélkující noční oblohu. Důvod je prozaický, larvy svítí, aby přilákaly hmyzí potravu, kterou pak loví na lepkavá vlákna, jež spouštějí k zemi.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Největší skalní místnost jeskyně Son Doong ve Vietnamu má úctyhodné rozměry – měří 200 metrů na výšku, 150 metrů na šířku a je dlouhá 5 kilometrů. Byla prozkoumána relativně nedávno, v roce 2009. Práci jeskyňářům komplikoval prudký tok podzemní řeky.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Jedním z nejpopulárnějších poutních míst mimo Indii je pro hinduisty chrám ve vápencových jeskyních Batu Caves v Malajsii. Svatyně tu byla vybudována koncem 19. století a dnes je v celém komplexu spousta oltářů, kapliček a samozřejmě též stánků se suvenýry.
|
Zdroj: Profimedia.cz
V chilské části Patagonských And můžete poznat jedny z nejkrásnějších jeskyní na světě. Jde o žíhané mramorové jeskyně nad hladinou jezera ledovcového původu General Carrera, které jsou přístupné jen na loďkách, ale jejich návštěva opravdu stojí za to.
|
Zdroj: Profimedia.cz
V mexické polopoušti Naica byla objevena v roce 2000 Jeskyně krystalů s největšími a nejčistšími sádrovcovými krystaly, které známe. Je přístupná pouze průzkumníkům a ani těm se ji nepodařilo kompletně prozkoumat. Jejich práci totiž ztěžují extrémní podmínky. V jeskyni může být až 65 °C a téměř stoprocentní vlhkost.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Kolem 630 kilometrů měří komplex všech jeskynních prostor nejdelší jeskyně světa, Mamutí jeskyně v Kentucky. Nové objevy ji však stále prodlužují. V říjnu 1981 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, a pokud by se ji podařilo propojit se dvěma dalšími blízkými jeskynními systémy, vzniklo by přes 800 kilometrů propojených chodeb.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Jaká je konečná hloubka Hranické propasti, není přesně známo. Před necelými dvěma lety se dokázalo spustit robotické plavidlo až do 404 metrů pod vodu a přesto nenarazilo na dno. Polský potápěč Starnawski, který tu už několik let vede průzkum, se sám potopil v roce 2012 do 225 metrů, což je největší hloubka, kterou tu člověk dosáhl.
|
Zdroj: Profimedia.cz
Zavřít