10 neobjevených evropských památek UNESCO, které stojí za to vidět

6/10
Zavřít
  • Mirský zámek se nachází nedaleko hlavního běloruského města Minsk. Postaven byl v gotickém slohu na přelomu 15. a 16. století. Později byl rozšířen o hluboký vodní příkop a rohové věže. Dnes můžeme obdivovat jeho krásu i majestátnost.
    Mirský zámek se nachází nedaleko hlavního běloruského města Minsk. Postaven byl v gotickém slohu na přelomu 15. a 16. století. Později byl rozšířen o hluboký vodní příkop a rohové věže. Dnes můžeme obdivovat jeho krásu i majestátnost.| Zdroj: Profimedia
  • Rilský klášter v Bulharsku byl zbudován už ve 14. století. Na začátku století 19. však vyhořel. Z původní podoby se zachovala pouze kamenná věž. Komplex byl poté přestavěn ve stylu tzv. bulharské renesance. Klášter patří k nejvýznamnějším památkám Bulharska.
    Rilský klášter v Bulharsku byl zbudován už ve 14. století. Na začátku století 19. však vyhořel. Z původní podoby se zachovala pouze kamenná věž. Komplex byl poté přestavěn ve stylu tzv. bulharské renesance. Klášter patří k nejvýznamnějším památkám Bulharska.| Zdroj: Profimedia
  • Pozůstatky prehistorických kůlových domů archeologové nalezli ve všech alpských zemích, od Francie po Slovinsko. Nejstarší domy pocházejí z 6. tisíciletí před naším letopočtem a nejmladší z doby římské. Vysoké kůly sloužily jako ochrana před povodněmi. Dnes můžeme obdivovat jejich rekonstrukce například na Bodamském jezeře.
    Pozůstatky prehistorických kůlových domů archeologové nalezli ve všech alpských zemích, od Francie po Slovinsko. Nejstarší domy pocházejí z 6. tisíciletí před naším letopočtem a nejmladší z doby římské. Vysoké kůly sloužily jako ochrana před povodněmi. Dnes můžeme obdivovat jejich rekonstrukce například na Bodamském jezeře.| Zdroj: Profimedia
  • Rumunsko je kulturně členitá země. Jednou ze svébytných oblastí je Murameš na hranicích Rumunska a Ukrajiny. Dřevěné kostely jsou unikátním příkladem lidové kultury. Na seznamu UNESCO je jich zapsáno pouze osm, ale v oblasti se jich celkem nachází padesát.
    Rumunsko je kulturně členitá země. Jednou ze svébytných oblastí je Murameš na hranicích Rumunska a Ukrajiny. Dřevěné kostely jsou unikátním příkladem lidové kultury. Na seznamu UNESCO je jich zapsáno pouze osm, ale v oblasti se jich celkem nachází padesát.| Zdroj: Profimedia
  • Slovenské město Bardějov ve středověku sloužilo jako pohraniční pevnost a mohlo se pyšnit neobvykle silnými hradbami, na kterých stálo třiadvacet bašt. Tamní radnice je nejstarší renesanční stavbou na Slovensku. Město nebylo nikdy vypáleno a díky tomu zůstalo historické jádro velmi dobře zachované.
    Slovenské město Bardějov ve středověku sloužilo jako pohraniční pevnost a mohlo se pyšnit neobvykle silnými hradbami, na kterých stálo třiadvacet bašt. Tamní radnice je nejstarší renesanční stavbou na Slovensku. Město nebylo nikdy vypáleno a díky tomu zůstalo historické jádro velmi dobře zachované.| Zdroj: Profimedia
  • Katedrála sv. Petra a sv. Pavla v Naumburgu byla přidána na seznam UNESCO teprve v roce 2018. Přitom představuje něco naprosto nevídaného. Katedrála má celkem čtyři věže a dvě kněžiště. Postavena byla v románském slohu a později přestavěna v neogotice. V Naumburgu také poprvé zasedl na biskupský stolec luterán.
    Katedrála sv. Petra a sv. Pavla v Naumburgu byla přidána na seznam UNESCO teprve v roce 2018. Přitom představuje něco naprosto nevídaného. Katedrála má celkem čtyři věže a dvě kněžiště. Postavena byla v románském slohu a později přestavěna v neogotice. V Naumburgu také poprvé zasedl na biskupský stolec luterán.| Zdroj: Profimedia
  • Hutě Völklingen se nacházejí ve stejnojmenném městě v německé spolkové zemi Sársko. Jistě je ocení každý milovník industriální architektury. Hutě se dnes využívají podobně jako bývalý areál Vítkovických železáren. Nachází se v nich vědecké centrum a v létě se pořádají koncerty.
    Hutě Völklingen se nacházejí ve stejnojmenném městě v německé spolkové zemi Sársko. Jistě je ocení každý milovník industriální architektury. Hutě se dnes využívají podobně jako bývalý areál Vítkovických železáren. Nachází se v nich vědecké centrum a v létě se pořádají koncerty.| Zdroj: Profimedia
  • Castel del Monte na jihovýchodě Itálie může působit jako z jiného světa. Má přesně osmiúhelníkový půdorys a v každém rohu má osmiúhelníkovou obrannou věž. Zbudovat ho nechal Fridrich II. Štaufský, který udělil Zlatou bulu sicislou Přemyslu Otakarovi I.
    Castel del Monte na jihovýchodě Itálie může působit jako z jiného světa. Má přesně osmiúhelníkový půdorys a v každém rohu má osmiúhelníkovou obrannou věž. Zbudovat ho nechal Fridrich II. Štaufský, který udělil Zlatou bulu sicislou Přemyslu Otakarovi I.| Zdroj: Profimedia
  • První písemné zmínky o Göreme v Turecku pochází z 6. stol. n. l. Podzemní města však  v této oblasti vznikala už dříve, na ochranu proti Římanům. Po legalizaci křesťanství v roce 313 n. l. se Göreme a okolí stalo jedno z center nového náboženství. Dnes můžeme ve městě najít skalní domy a dokonce i kostely. Göreme se někdy také říká "muzeum pod širým nebem".
    První písemné zmínky o Göreme v Turecku pochází z 6. stol. n. l. Podzemní města však v této oblasti vznikala už dříve, na ochranu proti Římanům. Po legalizaci křesťanství v roce 313 n. l. se Göreme a okolí stalo jedno z center nového náboženství. Dnes můžeme ve městě najít skalní domy a dokonce i kostely. Göreme se někdy také říká "muzeum pod širým nebem".| Zdroj: Profimedia
  • Ostrov Skellig Michael skrývá pozůstatky klášteru ze 7. století n. l., ve kterém přebývali první irští křestané. V nedávno minulé době se klášter proslavil ve filmu Star Wars: Poslední z Jediů.
    Ostrov Skellig Michael skrývá pozůstatky klášteru ze 7. století n. l., ve kterém přebývali první irští křestané. V nedávno minulé době se klášter proslavil ve filmu Star Wars: Poslední z Jediů.| Zdroj: Profimedia
Mirský zámek se nachází nedaleko hlavního běloruského města Minsk. Postaven byl v gotickém slohu na přelomu 15. a 16. století. Později byl rozšířen o hluboký vodní příkop a rohové věže. Dnes můžeme obdivovat jeho krásu i majestátnost.
Rilský klášter v Bulharsku byl zbudován už ve 14. století. Na začátku století 19. však vyhořel. Z původní podoby se zachovala pouze kamenná věž. Komplex byl poté přestavěn ve stylu tzv. bulharské renesance. Klášter patří k nejvýznamnějším památkám Bulharska.
Pozůstatky prehistorických kůlových domů archeologové nalezli ve všech alpských zemích, od Francie po Slovinsko. Nejstarší domy pocházejí z 6. tisíciletí před naším letopočtem a nejmladší z doby římské. Vysoké kůly sloužily jako ochrana před povodněmi. Dnes můžeme obdivovat jejich rekonstrukce například na Bodamském jezeře.
Rumunsko je kulturně členitá země. Jednou ze svébytných oblastí je Murameš na hranicích Rumunska a Ukrajiny. Dřevěné kostely jsou unikátním příkladem lidové kultury. Na seznamu UNESCO je jich zapsáno pouze osm, ale v oblasti se jich celkem nachází padesát.
Slovenské město Bardějov ve středověku sloužilo jako pohraniční pevnost a mohlo se pyšnit neobvykle silnými hradbami, na kterých stálo třiadvacet bašt. Tamní radnice je nejstarší renesanční stavbou na Slovensku. Město nebylo nikdy vypáleno a díky tomu zůstalo historické jádro velmi dobře zachované.
Katedrála sv. Petra a sv. Pavla v Naumburgu byla přidána na seznam UNESCO teprve v roce 2018. Přitom představuje něco naprosto nevídaného. Katedrála má celkem čtyři věže a dvě kněžiště. Postavena byla v románském slohu a později přestavěna v neogotice. V Naumburgu také poprvé zasedl na biskupský stolec luterán.
Hutě Völklingen se nacházejí ve stejnojmenném městě v německé spolkové zemi Sársko. Jistě je ocení každý milovník industriální architektury. Hutě se dnes využívají podobně jako bývalý areál Vítkovických železáren. Nachází se v nich vědecké centrum a v létě se pořádají koncerty.
Castel del Monte na jihovýchodě Itálie může působit jako z jiného světa. Má přesně osmiúhelníkový půdorys a v každém rohu má osmiúhelníkovou obrannou věž. Zbudovat ho nechal Fridrich II. Štaufský, který udělil Zlatou bulu sicislou Přemyslu Otakarovi I.
První písemné zmínky o Göreme v Turecku pochází z 6. stol. n. l. Podzemní města však  v této oblasti vznikala už dříve, na ochranu proti Římanům. Po legalizaci křesťanství v roce 313 n. l. se Göreme a okolí stalo jedno z center nového náboženství. Dnes můžeme ve městě najít skalní domy a dokonce i kostely. Göreme se někdy také říká "muzeum pod širým nebem".
Ostrov Skellig Michael skrývá pozůstatky klášteru ze 7. století n. l., ve kterém přebývali první irští křestané. V nedávno minulé době se klášter proslavil ve filmu Star Wars: Poslední z Jediů.