Hrad Caernarfon

Hrad Caernarfon Zdroj: Profimedia.cz

Na nejvyšší velšský vrchol se můžete nechat pohodlně vyvézt vláčkem
Národní park Pembrokeshire
Big Pit National Coal Museum
Hrad v Cardiffu
Zahrada Bodnant
6
Fotogalerie

Wales: co vidět a zažít ve svébytném a přehlíženém koutě Británie

Stovky hradů, tři národní parky protkané nespočtem kilometrů stezek, nečekaně malebné pláže a pobřežní městečka a vesničky s podivně znějícími názvy.

Nebo železniční tratě, na kterých se prohánějí staré soupravy tažené parními lokomotivami. Dokonce můžete i sfárat do starého dolu. To všechno vás čeká na území, které by společně zabraly jen Středočeský a Jihočeský kraj.

Základní údaje

  • rozloha: 20 761 km2 (0,26 x ČR)
  • počet obyvatel: 3,15 mil.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 3,50 GBP cca 103 Kč

Kdy vyrazit

Počasi je ve Walesu celkem nevyzpytatelne podobně jako v jinych častech britskych ostrovů. Největši šance na teple a suche dny spada mezi červen a září. Rozkvetle jaro s mohutnymi vodopady si užiji i ornitologove, podzim surfaři i milovnici zbarvenych stromů.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Národní parky

Snowdonia láká spletí turistických tras mezi 14 vrcholy přesahujícími 3000 stop včetně nejvyšší hory Walesu (Snowdon, 1085 m), na kterou se pohodlně dostanete i vlakem; rájem horalů jsou také Brecon Beacons s jeskyněmi a vodopády.

Na nejvyšší velšský vrchol se můžete nechat pohodlně vyvézt vláčkemNa nejvyšší velšský vrchol se můžete nechat pohodlně vyvézt vláčkem|Shutterstock

Pobřeží

Dramatické výhledy, malebné rybářské vesničky, kostelíky a pláže nabízí NP Pembrokeshire, Cardigansky záliv, poloostrov Gower (Gŵyr) nebo ostrovy Anglesey a Holy Island, kde se mj. nachází obec s nejdelším názvem na světě: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

Národní park PembrokeshireNárodní park Pembrokeshire|Profimedia.cz

Hornictví

Důležitou součást historie Walesu připomíná víc než desítka železničních tras, které původně sloužily k převozu hornin, a také několik muzeí (National Slate Museum v Caernarfonu, Big Pit National Coal Museum v Brecon Beacons, Rhondda Heritage Park v Trehafodu).

Big Pit National Coal MuseumBig Pit National Coal Museum|Profimedia.cz

Města a hrady

V Cardiffu najdete starobylý hrad a národní muzeum; Portmeirion napodobuje italská městečka; Llandudno je královnou velšských přímořských letovisek; nedaleko přímořského Aberystwythu stojí pozoruhodný Ďablův most; k nejzajímavějším hradům patří Caernarfon (kde byl princ Charles jmenován princem z Walesu), Conwy a Beaumaris.

Hrad v CardiffuHrad v Cardiffu|Profimedia.cz

Zajímavosti

Zahrada Bodnant patří k nejhezčím v celé Británii; akvadukt Pontcysyllte s osmnácti oblouky je nejvyšším splavným akvaduktem světa a můžete ho přejít po svých nebo přejet kanálem Llangollen ve člunu - ovšem pouze v případě, že netrpíte na závratě.

Zahrada BodnantZahrada Bodnant|Profimedia.cz

Další inspiraci najdete zde.