Národní park Sigatoka Sand Dunes

Národní park Sigatoka Sand Dunes Zdroj: Profimedia.cz

Tradiční vesnice Navala, Viti Levu
Pobřeží s jeskyněmi Sawa-i-Lau, Yasawa
3
Fotogalerie

Fidži: co vidět a zažít ve vzdáleném souostroví, kde okusíte od všeho trochu

Volit můžete mezi více než třemi stovkami ostrovů a ostrůvků, takže je patrné, že nudit se v tichomořském ráji zřejmě nebudete.

A je jedno, zda se rádi potápíte a oddáváte vodním sportům, sluníte se na plážích, procházíte divokou přírodou, koupete pod vodopády, vyhledáváte soukromá zákoutí na líbánky, nebo nasáváte atmosféru v malých vesnicích, na tržištích a při setkání s usměvavými místními obyvateli. Nemusíte se ani bát vzít sem děti, určitě si také přijdou na své, třeba v Kula Wild Adventure Parku. Zřejmě to nebude nejlevnější dovolená vašeho života, ale nejspíš bude patřit k těm, na které jen tak nezapomenete.

Základní údaje

  • rozloha: 18 270 km2 (0,23 x ČR)
  • počet obyvatel: 900 tis.
  • cena místního 0,5l piva v restauraci: 5 FJD cca 49 Kč

Kdy vyrazit

Fidži zažívá během roku dvě základní sezony: horkou a vlhkou od listopadu do dubna, kdy hrozí i silné tropické bouřky, a suchou s mírnějšími teplotami a jasnou oblohou od května do října. Mezičervencem a zářím je potřeba počítat s nejvyššími cenami během roku, takže pokud je pro vás důležitý i tento aspekt, zvažte červen nebo říjen.

CO VIDĚT A ZAŽÍT

Ostrov Viti Levu

Hlavní město Suva může posloužit k prvotnímu seznámení s místní kulturou a historií, například v malém Fiji Museu, příhodně umístěném u Thurstonovy botanické zahrady. Živější zkušeností bude procházka městskou tržnicí s čerstvým ovocem a zeleninou. A v červenci nebo srpnu se v chrámu Mariamma obvykle koná festival chození po rozžhavených uhlících. Pak už ale určitě budete celí žhaví vyrazit do nejvyhlášenější oblasti ostrova, na tzv. Korálové pobřeží mezi Suvou a Sigatokou, s několika parádními zastávkami. Pacific Harbour se označuje za „adrenalinovou metropoli Fidži“ a láká fanoušky raftingu, surfingu, zipliningu a podobných radovánek, jimž ale vévodí především potápění v laguně Beqa, kde se můžete setkat například s několika druhy žraloků v jejich přirozeném prostředí. Stejnojmenný ostrov je pak domovem kmene Sawau, který stál u zrodu tradičního chození po žhnoucích uhlících. Zcela odlišný ráz krajiny najdete v prvním národním parku na Fidži, Sigatoka Sand Dunes. Kromě písečných dun o výšce až 60 metrů tu zaujmou i archeologické nálezy, včetně jednoho z největších pohřebišť v Pacifiku. Park leží u ústí řeky Sigatoka, kterou můžete prostřednictvím projížďky lodí využít k úniku před davy do vnitrozemí. Kombinaci přírodních a kulturních zážitků (například rituálu kava v přilehlých vesnicích) nabízí plavba v kajaku, raftu nebo na bambusovém voru bilibili po řece Navua. Další aktivity se dají vyhledat poblíž Nadi, kulturní a turistické metropole ostrova: největší hinduistický chrám jižní polokoule Sri Siva Subramaniya, nádherné Zahrady spícího obra se stovkami druhů orchidejí nebo nedaleké termální prameny Sabeto s bahenní koupelí. Příjemnou procházku kolem čisté řeky protékající deštným lesem nabízí lesní park Colo-I-Suva, do terénu a tentokrát i s vyhlídkami zve také vysočina Nausori. K odpočinku pak využijte některou z pláží, například Natadola Beach.

Tradiční vesnice Navala, Viti LevuTradiční vesnice Navala, Viti Levu|Shutterstock

Další ostrovy

Protáhlé souostroví Yasawa vás zabaví na dlouho – vybírat lze z bujné vegetace, sopečných kopců, tyrkysových lagun, treků, pláží, setkání s mantami nebo vzpomínek na film Modrá laguna v jeskyních Sawa-i-Lau. Další film – Trosečník s Tomem Hanksem – a také několik sérií reality show Survivor se natáčely na souostroví Mamanuca, oplývajícím přírodní krásou, odlehlými resorty i vyhlášeným surfařským tunelem Cloudbreak. Jestliže jste na líbánkách, přijde vám vhod romantická plavba mezi oběma uvedenými souostrovími s bohatým programem. Místní Mekkou nakupování, jídla a zábavy je turistický ostrov Denarau, jen 10 km od mezinárodního letiště v Nadi. Naopak daleko od turistického ruchu leží ostrov Kadavu, obklopený čtvrtým největším korálovým útesem světa (Great Astrolable Reef) vhodným k potápění a šnorchlování. Podobně jako ostrov Taveuni s Duhovým útesem, který má ovšem eso v rukávu navíc: Bouma National Heritage Park s tropickými lesy plnými života, vesničkami, treky a vodopády v čele s Tavoro Falls. Zatím jedinou památkou Fidži na seznamu UNESCO je historické městečko Levuka s dřevěnými stavbami na ostrově Ovalau. A ještě trojlístek na závěr: Monuriki je vyhlášený měkkými korály, Wakaya bělostnými plážemi a azurovými lagunami, souostroví Lau je odlehlé, nerozvinuté, bez silnic a resortů, tedy ideální k rajské dovolené bez spěchu a otravných turistů.

Pobřeží s jeskyněmi Sawa-i-Lau, YasawaPobřeží s jeskyněmi Sawa-i-Lau, Yasawa|Shutterstock

Další inspiraci najdete zde.