Plešivec

Plešivec Zdroj: brdyapodbrdsko.cz

Poutní místo Mníšek
Tremšín
Brdy
Nová Brdská hřebenovka
5
Fotogalerie

Tip na výlet: kouzelnou krajinou po nově značené Brdské hřebenovce

Milovníci pěší turistiky a poznávání krás české přírody se letos v létě dočkají velké novinky. Brdská vrchovina, oblíbený výletní cíl ležící na území Středočeského a Západočeského kraje, získá svoji první oficiální hřebenovku. Dálková trasa o délce 120 kilometrů tak propojí nejkrásnější místa i nejvyšší vrcholy celé oblasti.

Pokud během svých výletů do přírody neradi troškaříte, možná vám přijde vhod nově značená hřebenovka, která vás provede nejvyššími vrcholy Brd. Zároveň tak  můžete projít pěti okresy najednou.

Nadšení turisté tak budou mít možnost vyšlápnout si na většinu vrcholů, které přesahují hranici osmi stovek metrů nad mořem od Toku po Korunu a ještě projít dvěma kraji. Výhledy z brdských "osmistovek" jako jsou Paterák, Praha, Bohutínský vrch, Hradiště a dalších, jsou nezapomonutelné.

BrdyBrdy|Jordan Tok

„Jedná se o největší změnu, kterou dozná síť turistických značených tras od otevření CHKO Brdy v roce 2016. Z velké většiny povede po stávajících trasách, bylo ale nezbytné v centrální části Brd navrhnout také nové propojky,” říká Luboš Kožíšek koordinátor Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko, z. s.

Z Prahy do Plzně po hřebeni

Oblast od Jíloviště u Prahy až po Spálené Poříčí u Plzně zahrnuje Přírodní park Hřebeny a CHKO Brdy. Tyto dvě přírodní oblasti propojí právě vznikající Brdská hřebenovka, za jejíž realizací stojí Klub českých turistů a Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z. s.

Poutní místo MníšekPoutní místo Mníšek|brdyapodbrdsko.cz

Od vyhlášení CHKO Brdy v roce 2016 se někdejší vojenský újezd Brdy těší velkému zájmu turistů z celé České republiky. I po zřízení první oficiální hřebenovky však zůstávají některá omezení pro turisty - nesmí se chodit například do přísněji střežených oblastí vymezených ochránci přírody i do zbylých vojenských oblastí, kde je stále možnost nálezu nevybuchlé munice.

Brdská hřebenovka bude v terénu nově vyznačena turistickými značkami a doplní ji také tabulky a směrovky na rozcestích.  Brdy návštěvníkům nabízí, včetně nejvyššího vrcholu Tok (865 m.n.m.), malebných Padrťských rybníků, brdského Olympu - hory Plešivec - či poutního areálu Skalka u Mníšku pod Brdy.