Start v Praze
Start v Praze
Start v Bratislavě
Start v Praze
Start v Praze
Start v Praze
17
Fotogalerie

Tatra kolem světa 2 vyrazila na cestu. Navazuje na slavnou a úspěšnou expedici

Uplynulo 30 let od slavné československé expedice Tatra kolem světa, která na šesti kolech procestovala skoro celý svět. V sobotu 22. února nová Tatra a její posádka vyjela z Prahy na další dobrodružnou cestu kolem světa. Následující tři roky mají v plánu navštívit 69 zemí, pět kontinentů a najezdit zhruba 260 tisíc kilometrů – odvážné předsevzetí! Lidé a Země bylo u toho a svezli jsme se s Tatrou i do Bratislavy, kde 23. února v neděli proběhl druhý slavnostní start.

„Hlavní myšlenkou projektu bylo už od začátku propojit lidi, zprostředkovat jim zážitky a nezkreslené informace ze světa. Výprava, stejně jako její předchůdkyně, je česko-slovenská a chce pozitivně motivovat lidi k aktivnímu životnímu stylu,“ říká vedoucí výpravy Marek Havlíček.

„Tatru jsme zvolili proto, že podle nás je nejvhodnějším dopravním prostředkem, díky kterému se dostaneme i na ty nejodlehlejší a nejzapadlejší místa na planetě,“ doplňuje Petr Holeček, nadšený tatrovák.

A kam mají namířeno? Tatrovka „Trajda“ vyjíždí směrem na východ: přes Balkán, Turecko, Blízký východ, pak zamíří do Mongolska a první etapu zakončí asi v polovině října ve Vladivostoku.

Odtud Trajda popluje přes oceán do chilského přístavu San António. Následuje dobrodružná jízda napříč Jižní, Střední a Severní Amerikou. Třetí a závěrečná etapa se pojede v roce 2022 na africkém kontinentě, pro který mají organizátoři slabost.

Členky týmu a specialistky na cizí kultury Lucie Vonáskové jsme se ptali, kam se nejvíc těší: „Mám velmi ráda Střední Asii. Ale myslím si, že každý kontinent má něco neopakovatelného a jde jen o to, objevit tu krásu, kterou ukrývá.“

První kilometry

Členům expedice přišel dát své požehnání pan Stanislav Synek, člen původní výpravy z konce 80. let. Když dozněly tóny české hymny a na hodinkách se objevily dvě hodiny a dvě minuty odpoledne, Trajda se za velkého potlesku dala do pohybu. Davy fanoušků se rozestupovaly a my se usadili v pohodlných křeslech. Na palubě vládla dobrá nálada a na tvářích posádky bylo znát uvolnění, že se projekt konečně po náročných přípravách rozběhl a jede se do světa. Další tatry, auta a motorky nás provázely ještě dlouhé kilometry.

U Brna nás zastavila policejní hlídka, která vůz krátce prohlédla – zřejmě ze zvědavosti. Není divu, vůz pokrytý logy sponzorů a příznivců má skvělé vybavení.

Okolo sedmé večer jsme dojeli do Brna, kde nás čekal dav nadšenců. Rodiny s dětmi si Trajdu prohlíželi zvenku i zevnitř s velkým zájmem. Členové expedice se všem ochotně podepisovali na knížky, plakáty a odpovídali na otázky. Pak už zbýval přesun do Bratislavy.

Slavnostní křest

Navzdory sychravému počasí se na bratislavském Hviezdoslavově náměstí, přímo před Národním divadlem, shromáždili davy fanoušků. O zábavu se postarala kapela Lojzo a posádka znovu odpovídala, znovu se podepisovala… Přišly rodiny s dětmi i staří veteráni, kteří nostalgicky vzpomínali na Československo. Někteří přijeli na motocyklech Babeta, bylo vidět i staré modely Tatry, které si majitelé nechávali podepsat.

Všichni si pak na pódiu připili sektem, následoval křest Trajdy a šéf expedice Marek Havlíček zavelel k odjezdu. Slovenská vlajka odmávla start a z nadšeného davu se ozývalo povzbuzování a pokřik „Šťastnou cestu“!

Jak se zúčastnit expedice?

Na palubu Trajdy se může přidat kdokoli, stačí kontaktovat tým. Cesta je rozdělena na etapy zhruba 14denní a zájemce si může v předstihu koupit „jízdenku“ na jednu či víc z nich.

I tým Lidé a Země se zapojí do některé z etap a napíšeme o nich na náš web. Sledujte tento jedinečný projekt!

www.tatrakolemsveta2.cz

Články odjinud