Hlupačky! Jely samy a teď mají, co zasloužily!

Tyto komentáře mi většinou spolehlivě zvýší hladinu adrenalinu v krvi. Korunu jim teď nasadil prezident Zeman, který se vyjádřil po návratu dvou unesených Češek jako klasický mizogyn.

Možná nevědomě, možná vědomě, do jeho mozku skutečně ani nechci vidět. Prokázal, že disponuje další obdivuhodnou vlastností – sociální empatií limitně se blížící nule.

Za 5 dní 1000 kilometrů

Na zamrzlou hladinu řeky Tana dopadají paprsky zapadajícího slunce. Břehy pokrývají zasněžené lesy a všude je ticho a prázdno. Zpoza ohybu řeky se ale náhle ozve zvuk klouzajících saní a vzápětí se objeví psí zápřah. Jeho musher má naspěch. Číslo na bočnici jeho saní je totiž znamením, že je jedním z účastníků závodu, jehož jméno má mimořádný zvuk. Vítejte na Finnmarksløpetu!

Finnmarksløpet je nejdelším a nejsevernějším závodem psích spřežení na evropském kontinentě.

Kanárské podnikání

Plácání hradů z písku nemusí být jen zábavou dětí. Vrásčitý Španěl tvarující na jižním pobřeží Gran Canaria písečné prase už měl dětská léta zjevně za sebou, ale vedl si hbitě. Ve zdokumentování porozuhodného výtvoru mi ovšem bránilo jeho pozadí, které strkal mezi objektiv a své dílo, předstírav drobné finální úpravy. K urychlenému dokončení přispělo teprve cinknutí eura na opodál rozprostřenou dečku, na níž už leželo několik mincí jako podkladek.

Na víkend do Tel Avivu

Jedno z nejmladších židovských měst obepíná středomořský přístav, jenž pamatuje lodě starověkých Egypťanů. V duchu lákavých sloganů dostanete „dva v jednom“ a zároveň jedinečnou příležitost, jak si užít to nejlepší z obou světů během pár dní.

Zrod prvního moderního města, které od základů vybudovaly židovské ruce, jaksi symbolicky předznamenal vývoj celého pásu země na východním pobřeží Středozemního moře. Vše to vypuklo před více než sto lety, když začal být přistěhovalcům těsný starodávný přístav Jaffa.

Ruiny jménem Kobaní

Kobaní je symbol. Symbol odporu Kurdů a jejich ozbrojených milic proti Islámskému státu. Syrský Stalingrad, tak se mu také někdy říká. Město zaplatilo krutou daň za vítězství v boji s IS. V jednu chvíli islamisté kontrolovali skoro 80 procent města. Nyní je víc než 80 procent města v troskách. Kurdské milice bojovaly proti obrovské přesile IS a bez podpůrných náletů koalice by město nikdy neuhájily. Bombardování pozic IS ve městě má pochopitelně za důsledek totální destrukci. Přes všechnu zkázu se sem ale začali vracet první lidé.

Lázně králů i rebelů

V teplických lázních se zařadíte do dobré společnosti. Stejně jako kdysi králové či poetové a dnes kosmonauti budete obdivovat zdejší památky a třeba i drobné živočichy zámeckého parku a zjistíte, v čem předběhli Římané o celých sedm století kulhavé prase.

Pobyt ve stavu beztíže je pro lidské tělo paradoxně dost obtížný.

Extrémní energie pro extrémní lidi

Ať se zrovna brouzdáte alpskou loukou, sjíždíte dravou řeku, rozdíráte si nohy na nejvyšších vrcholcích světa nebo jedete cestu kolem světa, potřebujete, aby vaše foťáky byly vždy ve střehu. Co kdyby právě teď nastal ten okamžik s velkým T.

Každý cestovatel musí neustále myslet na to, zda má v pořádku baterie, jestli má náhradní, když je má, tak jestli je má sbalené v tašce.

Nejšťastnější lidi pod sluncem

„A kam byste tady prosím vás chtěli jet?“ smál se domorodec po Jiřího otázce na půjčovnu aut. „Tahle silnice končí támhle za tím kopcem a dál už je prales. Pojízdných aut tu máme jen pět. A dnes je navíc neděle, a to smí řídit jenom náš biskup.“ Tak takové je Vanuatu, jmenovitě městečko Sola na ostrově Vanua Lava.

Syndikovat obsah Syndikovat obsah