Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zrození fotografie

00fotografie.jpg
Autor článku: Irena Feňová, Neděle, 11. září 2016
Autor fotografií: Irena Feňová · Profimedia
Jak zachytit obraz rychle a snadno, bez zdlouhavého postávání s tužkou a papírem v ruce? V roce 1822 učinil Francouz Joseph Nicéphore Niépce objev, který dnes v pozměněné podobě využívá zcela běžně každý z nás.

Ten muž nebyl zdatným kreslířem a nekonečné hodiny s tužkou či štětcem v ruce ho otravovaly. „Jak zachytit obraz, co mám před očima, rychleji a snáz?“ honilo se mu hlavou. Lenost byla i v tomto případě, jako častokrát v dějinách lidstva, motorem k velkému objevu. Mezi léty 1822 a 1826 se v letním sídle v SaintLoup-de-Varennes odehrála revoluce. Joseph Nicéphore Niépce změnil dosavadní uvažování, jak zachytit obraz.

Na konci jeho výzkumů byla první fotografie na světě. Stálo ho to celoživotní úsilí. Po něm následoval léta trvající výzkum a vylepšování jeho objevu, než se mohl přeneseně řečeno odložit štětec. Stalo se tak paradoxně ve Francii, v zemi malířství.

Pohled z okna

Míjíme obrovský monument u silnice, jehož mohutnost odkazuje na velký okamžik, který se tu odehrál. Brzdíme a fotíme. Jak snadné… Nápis říká: „V této vesnici Nicéphore Niépce vynalezl v roce 1822 fotografii.“ V červenci a srpnu si tu můžete prohlédnout dům, ve kterém bádal a kde je dnes muzeum. Letní sídlo je nenápadně skryté v nevelkém městečku Saint-Loup-deVarennes. Stejný dům, stejně vyhlížející místnost, pracovna s modrými tapetami i okno, ze kterého se Niépce díval a ze kterého byla pořízena první fotografie. Jako by se tu zastavil nejen obraz na desce, ale i čas.

První fotografický proces, který byl objeven za okny letního sídla, se nazývá heliografie. Trvalo to nejdříve tři až pět dní, pak osm hodin, než se objevil obraz. Vyhráno ale nebylo. Obraz po nějaké době z podkladu mizí. Jak obraz uchovat? Niépce experimentoval se všemi možnými materiály. Trvalo to osm let, než se mu podařilo obraz zafixovat.

Letní sídlo v Saint-Loup-de--Varennes, kde vzniklo první foto.

Jeho pracovna v prvním patře připomíná chemickou laboratoř. Objevuje citlivost na světlo u asfaltové vrstvy. V roce 1826 se to povedlo. Na světě je první fotografie, snímek na cínové desce s petrolejovým roztokem o rozměrech 20×25 cm. Pod názvem Pohled z okna v Le Gras je nejstarší fotografie světa k vidění na univerzitě v Austinu v Texasu. Tedy abychom byli přesní: za nejstarší byla považována do roku 2002. Dnes už víme, že zcela první fotografie vznikla v roce 1825 a Niépce na ní zachytil muže vedoucího koně.

V domě dnes stále stojí na trojnožce camera obscura, kterou Niépce používal. V podlaze dosud vidíme provizorní záplaty, jak se snažil vynálezce vyspravit díry od mnohahodinových stání za kamerou. Jsou svědectvím každodenního úsilí a boje, pokusu a omylu. Původní podlaha, chemikálie, různé typy camery obscury – čekáte, že se každou chvíli odněkud vynoří i sám vynálezce.

V roce 1833 uprostřed svého bádání Niépce nečekaně umírá a v jeho výzkumech a hlavně ve zkracování expozičního času pokračuje Louis Daguerre. I o něm se hodně dozvíte v muzeu, jež vzniklo v roce 1999. Sídlí v části domu, kde Niépce bádal, a provozuje ho Mezinárodní škola fotografie Spéos se sídlem Paříži. V létě tu provází ředitel školy PierreYves Mahé se studenty.

Nadšení těchto lidí zachovává muzeu jeho autentičnost a půvab. Při návštěvě muzea se nezapomeňte podívat z okna, odkud se díval i Nicéphore Niépce. Zavřete oči a představujte si, co se asi honilo hlavou slavnému vynálezci, než světu přinesl první fotografii.

CAMERA OBSCURA

Camera obscura: Temná komora, předchůdce fotoaparátu a pomůcka malířů. Princip dírkové komory je znám více než 2000 let. Popsal ho již Aristoteles. Největší camera obscura na světě, do které se může vstoupit, je k vidění v Německu v městě Mülheim an der Ruhr. Zde byla v roce 1992 nainstalována v původní budově vodní věže.

RODNÝ DŮM VYNÁLEZCE

Další muzeum fotografie najdete v Chalon-sur-Saone, 15 km severně od SaintdeLoup-Varennes. Právě v tomto městě se Joseph Nicéphore Niépce narodil, jeho rodný dům ale není přístupný.

NEÚNAVNÝ VYNÁLEZCE

Joseph Nicéphore Niépce byl neúnavný vynálezce. Jeho další díla:

V roce 1818 se Niépce zabýval zdokonalením jízdního kola bez pedálů. Svůj model nazval vélocipede. Vylepšil ho například nastavitelným sedlem a uvažoval i o tom, že do kola vestaví motor.

V roce 1807 (20. 7.) si spolu se svým bratrem nechal patentovat první spalovací motor – pyreolophore. O deset let později jako první na světě sestrojili motor se systémem vstřikování paliva.

V roce 1807 bratři Niépcovi zdokonalili tzv. machine de Marly, hydraulické čerpadlo, které dodávalo vodu ze Seiny do Versailles. Pikantní je, že i když jejich řešení bylo velmi důmyslné, zakázku dostal inženýr Perier, který navrhl pro provoz čerpadla v Marly parní stroj.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články