Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Znovuzrozený kostel

1.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Úterý, 12. červnaec 2016
Autor fotografií: Ivo Franc · Vojtěch Malík
Existují-li boží zázraky, pak Neratov jich dostává požehnaně. Malá vesnička u Rokytnice v Orlických horách přežila svou smrt, a navíc vybudovala unikátní kostel se skleněnou střechou.

Za časů krále Ferdinanda I. Habsburského nebyl Bärnwald (český název Neratov se oficiálně používá až od roku 1918) nijak výjimečnou osadou. Místní němečtí usedlíci zde tavili sklo, pracovali na polích a díky blízkosti hranic pašovali zboží do Pruska. Zvrat nastal až v druhé polovině sedmnáctého století, kdy farář Kryštof Drick nechal na základě svého snu vyřezat milostnou sošku Panny Marie (dnes je nezvěstná). Poté, co ji přenesl do Neratova, prý uzdravila jednu z rokytnických žen. Pověst o léčivé síle bohorodičky i zdejšího pramene šla od ucha k uchu a do Neratova brzy začaly proudit davy nemocných.

Jen na svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) jich přicházelo až na čtyři tisíce. Proto v roce 1723 církev nařídila v poutním místě stavbu (trvala deset let) nového kostela, pravděpodobně podle plánů Giovanniho Battisty Alliprandiho. Italský architekt nasměroval orientaci kostela velmi nezvykle, severojižně. Hlavní vchod s průčelím umístil na jih a kněžiště na sever (obvykle bývá na východě). Díky této netradiční stavební kompozici se mu povedl téměř magický kousek. O Božím hodu vánočním dopadají sluneční paprsky v pravé poledne přímo na barokní chrám.

Vzkříšení místa duchů

Celou novodobou historii kostela odpálil ruský voják s pancéřovou pěstí. Desátého května 1945 vystřelil na chrám a podpálil střechu. Kromě ní „ohnivý kohout“ spolknul i dřevěné schodiště, hodinový stroj a roztavil zvon. Naštěstí německé obyvatelstvo ještě před odsunem v srpnu 1946 stihlo provizorně kostelní střechu opravit.

Po jeho vystěhování se však vesnice stala místem duchů. V domech strašila prázdnota, část z nich byla rozebrána, zbořena nebo časem zchátrala. Zasvé vzal i místní obchod, hospoda a škola. Přesto lidé z okolí na kostel nezapomněli a v padesátých letech dvacátého století se znovu pokusili jeho střechu obnovit. Narazili však na nedostatek peněz a na nepřízeň komunistického režimu.

Skleněná střecha kostela v Neratově

Státní správa zamítla žádost o zapsání kostela mezi československé památky a na historickou budovu vydala dokonce demoliční výměr. Ke zbourání nedošlo jen náhodou. Veškeré finance na likvidaci totiž úředníci vyčerpali na převoz rokokového schodiště před kostelem do parku zámku Skalka u Dobrušky.

Zpustlé místo u polských hranic znovu ožilo až v roce 1989. O vzkříšení se postaral nový rokytnický farář Josef Suchár, do jehož pole působnosti Neratov spadal. Kněz se rozhodl, že obnoví nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie, nýbrž i poutní tradici a celou ves. Svým nadšením strhával stále více lidí, až se vylidněná osada stala trvalým domovem několika mladých rodin. Dnes Neratov znovu žije, tepe v něm srdce šedesáti obyvatel, které v létě doplní stovka chalupářů.

Uzdravení těla i ducha

Ať již věříte v zázraky Panny Marie, či nikoli, jisté je, že v chrámu pod průhlednou skleněnou střechou spojilo své síly nebe se zemí. Sotva vejdete mezi hrubé kamenné zdi, roztančí se z výšky dvaceti sedmi metrů sluneční paprsky. V tu chvíli ucítíte jemné mravenčení, pozitivní energii procházející vaším tělem. A to zejména v těch oblastech, které jsou oslabené, bolavé či nemocné. Pro větší účinky zde můžete provádět meditaci (jogíni i pozdrav Slunci) nebo aspoň ve stoji vztáhnout ruce vzhůru, zavřít oči a vnímat v klidu tok energetických proudů. Místo má velmi intenzivní zónu, jednu z nejsilnějších u nás. Proto jakmile ucítíte hučení v uších, nepříjemné brnění v těle, bolení hlavy nebo se vám udělá mdlo, ihned vyjděte ven a poblíž kostela se osvěžte studeným pramenem.

SPOJENÍ SE SILOU NEBES

Sloužení mší v neratovském kostele spustila znovu až sametová revoluce. Tehdy měl boží příbytek jen obvodové zdi a veškeré církevní obřady probíhaly pod blankytnou oblohou. Když se do vesnice přistěhovalo tolik obyvatel, že mělo smysl kostel opravit, vznikly plány na novou střechu. Avšak po více než deseti letech bohoslužeb pod širým nebem nechtěli místní farníci a návštěvníci přijít o tento fascinující zážitek. A tak se postupně zrodilo několik návrhů, jak kostel zastřešit a přitom zachovat kontakt s nebem. Všechny projekty posuzovali památkáři i ochránci přírody (Neratov leží v chráněné krajinné oblasti) a místní lidé. Nakonec byl všemi přijat návrh Ing. Jiřího Starého a Ing. arch. Petra Dostála, k jehož realizaci došlo v letech 2006–2008.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články