Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zmizelý Tábor

129-1.jpg
(red), Středa, 11. Srpen 2010
do 31. října 2010

Táborské muzeum fotografie Šechtl a Voseček uspořádalo výstavu snímků, jež ukazují zaniklou tvář Tábora. Zavedou návštěvníky do doby, kdy se do města vjíždělo úzkou bránou, na náměstích se prodávalo zelí nebo dobytek, voraři na Lužnici říkali koželuhům modropupkáči a o překot se stavělo i bouralo…

V 19. století se začaly v Táboře, stejně jako v ostatních městech bourat hradby, které už nedokázaly bránit město před moderními zbraněmi. Roku 1805 byl vydán souhlas s prodejem hradebních zdí, parkánů, bašt i bran a forten. Materiál zdí byl rozebírán a použit na stavbu nových domů. Zachovala se pouze Bechyňská brána, některé zdi a bašty začleněné do domů. Částí systému opevnění byl i hrad Kotnov. Od poloviny 19. do začátku 20. století byly skoro všechny hradní budovy zbourány a nahradil je moderní parostrojní pivovar. Další vlna změn souvisela s památkovým purismem.

To bylo očišťování památek od mladších prvků (například renesančních a barokních fasád gotických domů) a doplňování v pseudohistorickém slohu. Po období historizujících slohů a secese přišla doba meziválečné moderny. S novým vkusem přišly také velké přestavby a zdobné fasády byly nahrazené novými. Výstava je výběrem z připravované knihy Zmizelý Tábor z nakladatelství Paseka a kalendáře Muzea fotografie Šechtl a Voseček pro rok 2011.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články