Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zlaté rady, co na cestách určitě nedělat

lideazeme-axa-assistance.jpg
Komerční sdělení, Středa, 27. červnaec 2016
(Inzerce) Cestovatelské weby a turistické brožury jsou nacpané k prasknutí zaručenými tipy a radami, jak se chovat, kam zajít a co určitě udělat. Ale jen málokterý průvodce se vám odváží poradit i z opačného konce. A to, čemu se pro bezpečí a pohodu na dovolených radši obloukem vyhnout. Existuje totiž mnoho cestovatelských pastí, které vám zbytečně promarní peníze, čas, skvělé příležitosti nebo dokonce zdraví. Dobré tipy můžete najít na sociálních sítích i pod hashtagy jako #stanese a #mojecesta.

.

1. Nejezte u slavných turistických atrakcí

Pokud nemáte zaručený tip na dobrou a prověřenou restauraci, raději se jídlu přímo v centru turistického ruchu vyhněte. Důvod je prozaicky čistý – dvojnásobně větší cena a dvojnásobně horší kvalita. Restaurace v blízkosti rušných turistických památek totiž necílí na stálého zákazníka, který se bude vracet. Opačně to znamená, že jejich kuchyně nemá potřebu zákazníka oslnit, protože turisté už oslnění ze všeho kolem přijeli.

A proč tedy používat čerstvé a drahé suroviny, když vyhladovělý turista ztracený ve městě a bez znalosti místních gurmánských míst ve spěchu do sebe nahází všechno? Na pizze před Louverem nebo Colosseem si málokterý cestovatel ponořený do mapy všimne, že polovina avízovaných ingrediencí chybí a suroviny nejsou právě z nejčerstvějších. A pokud si všimne a stěžuje si, není to pro majitele nijak bolestivá záležitost, vždyť na volný stůl už netrpělivě čeká dlouhá fronta jiných. Jistěže tohle smutné pravidlo se netýká všech restaurací, ale ty dobré z nich si své jméno nakonec udělají. A když se vyhnete těm špatným, ušetříte nejen na penězích, ale i na případných žaludečních potížích.

2. Nešetřete za každou cenu, abyste nakonec neutratili jmění

Jak se říká, čas jsou peníze. Ale ať už máte na dovolené víc času než peněz, naučte se dobře hospodařit s obojím. Váš čas totiž plyne a nikdo ho nevrátí, proto je víc než moudré umět s časem zacházet ekonomicky. Možná ušetříte 10 dolarů za autobus, ale opravdu se vám vyplatilo jít hodinu pěšky podél nudné silnice, abyste na místo dorazili utahaní a vyprahlí? Nebo ušetříte několik tisíc za kombinaci letenek místo přímého letu, ale pokud z týdenní dovolené musíte hodiny čekat na další letadlový spoj, promarnili jste spousty zajímavostí a zábavy na lepších místech, než jsou letiště. Klíč k dobře strávené dovolené je správné zkombinování jak vašeho času, tak i peněz. Šetřením za každou cenu se totiž leckdy okradete o to nejcennější, a to jsou zážitky, z kterých můžete čerpat třeba celý život. Plýtvání časem se proto vyhněte úplně stejně jako plýtvání penězi.

3. Nevyhýbejte se lokálním turistickým centrům a INFO kancelářím

Je až překvapující, jak málo turistů si i přes dobré reference jde pro radu k místním turistickým officům. Přitom mají nejlepší přehled o aktuálním kulturním dění, jako jsou koncerty, divadla, festivaly a další lokální události, které nenajdete v žádné turistické příručce. Krom příjemných událostí vám poskytnou i cenné rady ohledně komplikací, například o silničních uzavírkách, výlukách nebo chystané demonstraci, která by vám plán cesty dozajista změnila k nepoznání. Proto se přestaňte zbytečně ostýchat a určitě se na dovolené zeptejte na tipy a rady v některém z mnoha informačních center. Bonusem k dobrému doporučení vám mnohdy poskytnou i slevový voucher do místních podniků nebo darují podrobnou mapu či aktuální program. A když už jsme u těch zdrojů, kde získat kvalitní a aktuální informace: víte, kde nejostřílenější cestovatelé a světa znalci ještě s oblibou získávají rady? U taxikářů a barmanů, ti prý také vždycky vědí o všem, co se letem světem šustne.

4. Nechte na dovolené odpočinout i sociální sítě

Tohle doporučení nebude chtít slyšet hlavně mladá generace. Ale zkuste si na cestách oddychnout od všude přítomných sociálních sítí, chatů a internetu obecně. Aniž bychom si to připustili, jsme připojení k životu na internetu mnohdy mnohem víc, než k životu kolem nás. Nebojte se, vypnutí od WIFI nebolí a za pár dnů budete vidět úplně jiné věci. Výzkumy ukazují, že už po několikadenním odpojení se od svítící obrazovky lidé intenzivněji vnímají vůně, zvuky a dokonce i barvy a chutě. Pozornost, kterou věnujeme informacím na internetu, nám totiž ukrajuje z pozornosti, kterou bychom jinak věnovali okolním podnětům. A kde jinde se odpoutat od obrazovky než na dovolené? Místo chatování s kamarádkou na Facebooku, s kterou se stejně vidíte skoro každý den po práci, vyjděte si radši na procházku nebo jen tak se zavřenýma očima vnímejte zvuky nového okolí. Věřte, že pro váš mozek uděláte mnohem víc, když mu představíte nové věci než dokola probírat partnerské vztahy kolegyň či sportovní výsledky. Foťte krajinu, své známé i sebe, ale fotky zkuste dávat na internet jen jednou za čas než několikrát denně. Ona se totiž i “rychlá” návštěva Facebooku pro pouhé nahrání fotek často protáhne a člověk neodolá, neodpovědět alespoň tady a ještě tady a olajkovat tohle. Však to všichni známe…

5. Nepodceňujte lékárničku a pravidelně ji doplňujte

Ano, zní to jako klišé, ale je tomu bohužel opravdu tak. Pokud už si netrpěliví cestovatelé lékárničku vezmou, často v ní chybí nejpotřebnější léky či zdravotnický materiál. Anebo jsou léčiva dávno prošlá. Nezapomínejte, že léky propadají záruční lhůtě stejně jako potraviny. A jestli něco při cestách opravdu nechcete, tak požít zkažené léky nebo si kůži potřít prošlou mastí. Lékárničku proto neberte automaticky jako dobrý nůž či kvalitní kufr, ale věnujte jí čas, vytřiďte starý materiál a podle doporučení dle konkrétní destinace ji doplňte o nové produkty.

6. Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění

Člověk vždycky v životě riskuje, ale jestli je něco opravdový hazard, tak je to cestování bez kvalitního cestovního pojištění. Štěstěna bývá vrtkavá stejně jako chodníky v Římě, podloží na horách či kachličky u hotelového bazénu. Nemusí na vašich cestách zrovna dojít k nejhoršímu, ale pojištění vám podvědomě přidá na pohodě a pocitu bezpečí. Rozhodně není dobré např. při cestování po Evropě spoléhat na své evropské zdravotní pojištění nebo kreditní kartu, k níž vám banka možná nějaké pojištění nabídla také. Důvodem jsou nízké limity a velmi malý rozsah krytí. Proto se porozhlédněte po nějakém speciálním balíček u dobré a stabilní společnosti, kde si nemusíte pojistit jen zdraví, ale i případnou ztrátu zavazadel, zrušení letu a další nechtěné výlohy. Například u AXA Assistance si můžete vybrat hned ze tří balíčků pojištění a asistenční linka vám kryje záda nepřetržitě 24 hodin denně. Pokud jste v úzkých, pomůže vám v řešení situace nejen tým lékařů, ale i právníků. Zároveň si můžete pojištění rozšířit o několik užitečných připojištění, jako je například storno cesty pro případ onemocnění před odjezdem, o rizikové sporty pokud plánujete adrenalinové aktivity nebo třeba připojištění s názvem Klidný rodič. To zahrnuje ubytování obou rodičů v nemocnici v případě hospitalizace jejich dítěte a denní odškodné po dobu pobytu v nemocnici. Takže po celou dobu budou se svým nejmenším.

Služby pojišťovny AXA Assistance ale nevytrhávají trn z paty jen při zahraničních cestách. Špičkový právní servis si vysloužil ostruhy i v českých domácnostech a mnoho rodin využívá i produkt s názvem Rodinný právník např. při reklamačních, sousedských nebo dědických sporech, při dopravní nehodě, při sporu se zaměstnavatelem či pro kontrolu smluv před podepsáním. Za měsíční cenu jako jedna průměrná večeře v restauraci (330 kč) máte komplexní právní ochranu pro celou rodinu. A to někdy může být k nezaplacení.

.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články