Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zimní prázdniny v údolí Zinal

015-000.jpg
fs, Čtvrtek, 4. února 2010
Chcete-li strávit zimu ve Švýcarsku, nemusíte se bát cen v luxusních střediscích věhlasných jmen. V mnoha malých vesničkách s autentickou atmosférou Alp se najdou chaty a chaloupky, kde mají sněžní nadšenci všeho druhu otevřené dveře. V údolí Zinal je takových míst hned několik.

Při výpravě na sněžnicích k Zinalskému ledovci se nemůžeme nabažit pohledu na překrásnou krajinu. Za hustého chumelení stoupáme podél potoka údolím až ke splazu ledovce. Okolní hory zdobí rampouchy, vytvářející podél černých skal bohaté bílé závoje. Pod ledovec dokonce vede vstup, takže sundáváme sněžnice a plazíme se, často po čtyřech nebo po břiše, odhalovat půvab zimního království. Ledová krusta nad námi je zpočátku „tenká“ – jen několik metrů – a procházejícími paprsky zbarvena do krásných modrozelených odstínů. V nitru ledovce už je tma jako v jeskyni a pohybujeme se jen ve svitu baterek.

Že jste ještě nikdy neslyšeli o švýcarském vínu? To je tím, že většinu produkce Švýcaři zvládnou zkonzumovat sami. I další speciality, jako třeba raclette, sýrové fondue nebo sušené hovězí maso, ale stojí za bližší inspekci. Voňavá raclette valaisanne spolu s lahví legendárního vína Fendant, Dole nebo Pinot Noir v některé z útulných dřevěných hospůdek, to je stejně nezapomenutelný zážitek jako freeride na strmých svazích okolních hor.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články