Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zimní akce na sněhu i bez něj

158-8.jpg
Autor článku: Veronika Valtrová, Pondělí, 6. prosince 2010
Autor fotografií: www.profimedia.cz
MRAZIVÉ HOROLEZECTVÍ – ICE CLIMBING WORLD CUP 2011 1. 8.–9. 1. 2011, Lead and Speed, Chongsong, Korejská republika V roce 2011 se na asijské půdě bude konat vůbec první UIAA Ice Climbing World Cup – Světový pohár v ice climbingu. V Korejské republice v lednu proběhne zahájení sezony.

V roce 2011 se na asijské půdě bude konat vůbec první UIAA Ice Climbing World Cup – Světový pohár v ice climbingu. V Korejské republice v lednu proběhne zahájení sezony.
www.theuiaa.org
Možná nevíte: Ice climbing je aktivita založená na stoupání po svislé ledové ploše se zajištěním a lanem, kterou může být ledopád, zmrzlý vodopád, útesy a skály pokryté zmrzlou vodou místy s odhalenými skalnatými plochami. Technika a jištění musí odpovídat náročnosti a druhu terénu a také textuře ledu, popřípadě druhu skal.

2. ZIMNÍ FESTIVAL SVĚTEL

13.–14. 2. 2011, Reykjavík, Island

2. ZIMNÍ FESTIVAL SVĚTEL

Příchod světla a nové energie po zimě vítají v Reykjavíku. Lidé slaví všemi způsoby – zpěvem, tancem, pouličním divadlem… Dvoudenní oslavě se nevyhnou kostely ani galerie.
www.visitreykjavik.is
Možná nevíte: Ač se to s ohledem na severnější polohu země nezdá, zimy na Islandu ve srovnání s Českou republikou nejsou chladnější. Klima je totiž ovlivněno teplým Golfským proudem.

3. HORY VZRUŠENÍ – WINTER X GAMES EUROPE

16.-18. 3. 2011, Tignes, Francie

Minulý rok X Games poprvé překročily oceán a z amerického Aspenu dorazily špičky zimních sportů i do Evropy. Letos tedy podruhé budou evropské svahy vzdorovat sjezdařům. Více než 125 mistrů ze všech koutů planety zde bude soutěžit v extrémních lyžařských a snowboardových disciplínách.
www.tignes.net
Možná nevíte: Oproti americké verzi se evropská varianta liší absencí jedné z disciplín – snowmobilingu. Jedná se o závody a akrobacii na sněžných skútrech.

4. WINTER X GAMES V ASPENU

27.–30. 1. 2011, Aspen, Colorado, USA

10. ročník Winter X Games – zimních extrémních sportů – se asi stane největší událostí ve své kategorii. Soutěží v lyžování, snowboardingu a snowmobilingu se zúčastní přes 200 špičkových sportovců.
www.espn.go.com
Možná nevíte: X Games poprvé v roce 1995 zorganizoval americký sportovní kanál ESPN, pro velký divácký zájem o letní X Games se v roce 1997 začala konat i zimní obdoba.

5. GOLF NA SNĚHU

8.–9. 1. 2011, Sv. Mořic, Švýcarsko

5. GOLF NA SNĚHU

Ve švýcarském Svatém Mořici se koná turnaj ve snow golfu – Snow Golf Championship. Přes 150 profesionálů, amatérů i celebrit z oblasti golfu z 20 zemí světa se zúčastní této atraktivní události s dvaatřicetiletou tradicí.
http://www.silvaplana.ch
Možná nevíte: Turnaj se odehraje devítijamkové, speciálně upravené pláni ve výšce kolem 1800 metrů. Jamky jsou oproti běžným menší, hrací pole tvoří udusaný sníh, přičemž bílé plochy zastoupí ledové plotny, míčky jsou fluorescentní pro maximální viditelnost. Vskutku nevšední golfařský zážitek.

6. JÍZDA PO ZMRZLÉM KANÁLE – BRUSLE MÍSTO KOLA

konec ledna–polovina března 2011, Ottawa, Kanada

Už po čtyřicet let se každou zimu z ottawského kanálu Rideau stává bruslařská dráha a kanál se promění, se svými téměř 8 kilometry ledové plochy, v největší bruslařskou arénu na světě.
www.canadascapital.gc.ca
Možná nevíte: Kanál Rideau byl otevřen již v roce 1832, spojuje města Ottawa a Kingston a postaven byl jako zásobovací trasa, propukla-li by válka mezi Kanadou a USA.

7. STUBAISKÝ FESTIVAL NA VOLNÉ PATĚ

19.-21.11.2010, Stubaital – Gamsgarten, Rakousko

Na konci listopadu se na Stubaiském ledovci odehraje již 10. ročník festivalu, jenž oslavuje tradiční lyžařskou techniku – telemark. V průběhu festivalu si budete moci vyzkoušet telemarkové vybavení nebo zhlédnout schopnosti rakouských mistrů freeheelu.
www.stubaier-gletscher.com
Možná nevíte: O telemarku se začalo hovořit poté, co se v roce 1868 Sondre Norheim v Norsku zúčastnil lyžařské soutěže, na které okouzlil diváky natolik, že se tato technika stala oblíbenou i v alpských oblastech.

8. OSLAVA ŽIVOTA NA ALJAŠCE

25. 2. – 6. 3. 2011, Anchorage, Aljaška

Na Aljašce dobře vědí, jak si krátké zimní dny skvěle užít. Dokladem je Fur Rondy festival se závodem psích spřežení. Celotýdenní festival zahrnuje soutěže v přetahování, stavění sněžných a ledových soch, závody se psím spřežením či softball na sněžnicích.
www.furrondy.net
Možná nevíte: Závody se psím spřežením se konají i v České republice: od 25. do 29. ledna se uskuteční Šediváčkův Long na trase 222 km po Orlických horách.

9. ZIMNÍ POHÁDKA V LONDÝNĚ

19. 11. 2010–6. 1. 2011 Hyde Park, Velká Británie

9. ZIMNÍ POHÁDKA V LONDÝNĚ

Z Hyde Parku se během adventu stane kouzelné zimní království, které návštěvníky nadchne největším londýnským venkovním kluzištěm, sáňkařskou drahou, občerstvením a koncerty vánočních koled. Zabruslit si v noci pod hávem tisíců světýlek je možné i na řadě dalších míst, třeba u Přírodovědeckého muzea či přímo pod hradbami londýnského Toweru. Je nutné rezervovat si lístky předem, například na www.nhm.ac.uk nebo www.toweroflondonicerink.com
Možná nevíte: Hyde Park byl poprvé veřejnosti otevřen v roce 1637 poté, co se změnil z lovecké oblasti na veřejné prostranství.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články