Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zima v nejkrásnější vesnici Evropy

142-143.jpg
Autor článku: Bohumil Brejžek, Pátek, 14. prosince 2012
Autor fotografií: Bohumil Brejžek
Rakouské horské středisko Lech am Arlberg je je označováno za absolutní špičku lyžování v celosvětovém měřítku a jedno z pěti nejlepších lyžařských středisek na světě.

Lech am Arlberg leží v nadmořské výšce 1444 m obklopen ze všech stran horami. Nabídka ubytování je od penzionů po luxusní pětihvězdičkové hotely. K dispozici je tu 85 lanovek a vleky a 278 kilometrů sjezdovek až do nadmořské výšky 2810 metrů. Samozřejmostí je i bohaté apres ski – kluziště, plavecký bazén, stylové restaurace, bary, kavárny.

Zima v nejkrásnější vesnici Evropy

Sjezdovky jsou všechny přehledně značené, dokonale upravené a zabezpečené. Samozřejmostí jsou unášecí pásy a čipové skipasy, které můžete vrátit prostřednictvím automatu kdykoli během 24 hodin a dostanete nazpátek pětieurovou kauci. Lech se navíc spojil s Zürsem, Stubenem a St. Antonem, čímž vznikla jedna velká lyžařská oblast, na níž lyžujete se společným skipasem. Lahůdkou je nádherný sjezd z vrcholu Vallugy s délkou přes deset kilometrů a převýšením 1347 metrů až dolů do St. Antonu. Dopravu mezi středisky zajišťují bezplatné skibusy jezdící v minimálních intervalech po celý den až do dvou v noci.

Přístup do Lechu usnadnila výstavba silnic přes Arlberský průsmyk a Flexen Pass, které – pokud nepřijde extrémní sněhová nadílka – bývají dobře sjízdné. Uzavřené jsou pouze tehdy, když hrozí nebezpečí lavin – policie s experty silnici každé ráno kontroluje, než na ni povolí provoz. Na začátku stoupání jsou stanoviště, kde si můžete zakoupit sněhové řetězy. Pokud to s nimi moc neumíte, ochotně vám s nimi pomohou.

Zima v nejkrásnější vesnici Evropy

Jde to i bez aut

Kapitolou samou pro sebe je Oberlech, jenž je zcela uzavřen automobilům. Normálně se tam dostanete lanovkou, nicméně jednotlivé čtyř- a pětihvězdičkové hotely jsou propojeny mezi sebou navzájem širokým vybetonovaným tunelem, který je zároveň spojuje s velkým podzemním parkovištěm uprostřed svahu. V něm mají auta prominentní hosté, ale hlavně je sem naváženo vše, co hotely potřebují – od potravin po nábytek a také pošta. Odsud si to pak každý hotel sám rozveze elektromobilem.

Ostatně, na ochranu životního prostředí se tady myslí na každém kroku. Tak třeba všechny hotely jsou vytápěny jednotnou supermoderní spalovnou na biopaliva.

Gurmánské ochutnávky

Lech je znám také tím, že na počet restaurací v poměru k počtu obyvatel je tady z celého Rakouska nejvíce restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou nebo alespoň její rakouskou obdobou v podobě čepice. Své hosty si hýčká třeba gurmánskou akcí nazvanou poeticky „Po lžičkách“: každý čtvrtek pořádá některý z restaurantů ve spolupráci s prominentními hostujícími kuchaři, vinaři, umělci nebo hodnotiteli zvláštní kulinářský večer. Za 190 eur na osobu na vás čekají kulinářské hody o osmi chodech doprovázené vybranými víny.

Pověstná je v Lechu hospoda Hus Nr. 8, bývalý statek rodiny Walchů. V provozu je již od roku 1760 a dát si tady pověstné fondue, vídeňský řízek či tafelspitz opravdu stojí za to. Však mají každý večer plno a rezervace je nutností. Výborné je nejen jídlo, ale především atmosféra, na níž se podílejí hosté snad ze všech světadílů.

Zima v nejkrásnější vesnici Evropy

Nejlepší rakouský hotel

Jedním z mála hotelů, které v Lechu vznikly v posledních letech, je wellness hotel Aurelio pro nejvyšší klientelu, první a dosud jediný pětihvězdičkový superior hotel v celém Rakousku. Má vynikající polohu – přímo u světově proslulé sjezdovky Schlegelkopf a řídí ho Axel Pfefferkorn, nejmladší z rodiny Pfefferkornů. Vynikající pověst má už po řadu let jejich hotel Pfefferkorn přímo na hlavní třídě i hotel Golden Berg v Oberlechu.

Aurelio byl otevřen v prosinci 2008. Každý z devatenácti pokojů i pěti apartmánů je zařízen odlišně, ale vždy tak, aby jeho zařízení odpovídalo kultuře lechského alpského střediska vyznačujícího se vlastní tradicí, kulturou pohostinnosti a zdravého životního stylu.

Žádné přání zdejších hostů nezůstane nevyslyšeno, včetně těch nejneobvyklejších a nejnáročnějších. Dokonce originální Sachrův dort je sem dopravován čerstvý letecky přímo z Vídně. Samozřejmostí je limuzínová služba kamkoli po okolí stejně jako doprava helikoptérou, jež tady má vlastní přistávací plochu. Neobyčejné kvalitě ubytování a služeb odpovídá samozřejmě cena, vysoká i na lechské poměry – za jednu noc ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte 1500 eur.

Zima v nejkrásnější vesnici Evropy

Nazí železní muži

Okolí Lechu je dějištěm ojedinělého krajinného projektu nazvaného Horizont Field britského sochaře Antonyho Gormleye. Jedná se o největší uměleckou výstavu pod širým nebem, jaká se kdy v Rakousku uskutečnila a jež má tematicky ztvárňovat vztah člověka a hor. V jejím rámci byla v arlberských horách umístěna stovka identických železných mužů v životní velikosti, které nechal Gormley zhotovit podle vlastního těla. Stojí na ploše 150 km2 a s upaženýma rukama upřeně hledí do horské scenerie vždy z výšky 2039 metrů nad mořem.

Výšku zvolil Gormley záměrně, aby postavy byly obtížně dosažitelné, ale zároveň v dohledu pěších stezek a sjezdovek. O přesné umístění soch se postarali s pomocí GPS navigace vyměřovači z energetické společnosti Vorarlberger Kraftwerke, kteří se prý od umělcova zadání ani v jednom případě neodchýlili víc než o pět centimetrů. Vlastního rozmísťování soch se s pomocí vrtulníku ujali vojáci, pracovníci horské služby a provozovatelé lanovek.

Mužské postavy z rezavě hnědého železa jsou nahé a každá váží 640 kilogramů. „Tato železná těla jsou strážní,“ vysvětloval při slavnostní „vernisáži“ devětapadesátiletý Brit. „Čekají na vzpomínky, sny a přání lidí, kteří je potkají.“


Rady na cestu

  • Jak se tam dostat: Nejlépe autem po dálnici přes Německo. Jde to i letecky, i když Vorarlbersko nemá vlastní letiště. V úvahu přichází především Curych, odkud se do Lechu dostanete speciálními taxíky, vlakem nebo přímými autobusy.
  • Kde se ubytovat: V létě a na podzim najdete cenově dostupné penziony, v nichž pořídíte ubytování od 35 eur za noc. Ve většině se můžete ubytovat i se psem.
  • Kde se najíst: Ve Vorarlbersku je plno levných restaurací označených jako Gaststätte s výbornou místní kuchyní, poměrně cenově dostupných.

Kolébka lyžování

  • Se spolkovou zemí Vorarlbersko, kde Lech leží, jsou spojovány počátky masového lyžování. V roce 1906 se tu pod vedením slavného závodníka Hannese Schneidera uskutečnil první kurz lyžování pro zimní hosty v Alpách. Schneider je také tvůrcem známé „arlberské lyžařské techniky“, jež se brzy prosadila na mezinárodní scéně.
  • V roce 1937 byl na úpatí Arlbergu uveden do provozu první lyžařský vlek na elektrický pohon.
  • Ve Vorarlbersku má sídlo technický expert na stavbu lanovek se světovou působností, firma Doppelmayr, která zkouší právě tady své vynálezy. Před šesti lety uvedla v Lechu do provozu první vyhřívanou sedačku na světě. Experiment se osvědčil, a tak vozí lyžaře prakticky již téměř výhradně na 25 stupňů vyhřáté pohodlné čalouněné sedačce.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články