Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Země, kam se nejezdí

033-000.jpg
redakce, Pondělí, 1. září 2008
Oficiální varování českých úřadů hovoří o násilnostech, únosech a přepadání, které hrozí jak místnímu obyvatelstvu, tak cizincům. Jaká je ve skutečnosti situace v této saharské zemi a jak se v ní žije obyčejným lidem?

Pokoušel jsem se dovědět více o problémech, které měly podle všeho původ v podivných parlamentních volbách v roce 1991. První kolo tenkrát vyhrála radikální strana Islámská fronta spásy (FIS). Jejím cílem bylo vyhlášení islámské republiky, podobné jako Írán. Ti, co byli do té doby u moci, se zalekli. Druhé kolo voleb se už neuskutečnilo.

Nově ustavená Nejvyšší státní rada anulovala výsledky, vyhlásila výjimečný stav, přikázala rozpustit FIS a nechala popravit nejmilitantnější členy uskupení.

Fronta však místo zániku pouze přešla do ilegality a začala se mstít. Nepovedené úsilí o likvidaci fundamentalismu vyvolalo odvetnou reakci nespočetných pumových útoků a atentátů, které se stupňovaly. Vláda byla vůči nim bezmocná. Když Alžířané v roce 1995 zvolili sekulárního prezidenta, islamisté obrátili svůj hněv od bezbožného státu na odpadlický lid. Začala další vlna krutého teroru. Nesmyslné vraždění probíhalo téměř po celé zemi. Ve městech i na venkově. Teroristé si už nebrali na mušku pouze politiky a ideové odpůrce, ale i nezúčastněné obyvatele. Tisíce obyvatel.

Podřezávání krků, uřezávání hlav, pohřbívání do masových hrobů, masakry mladých lidí na plážích Středozemního moře, zabíjení žen, starců i dětí, to vše bylo v tuto chvíli obvyklé. Ještě v prosinci 2007 došlo v hlavním městě k několika teroristickým útokům, při nichž zahynulo téměř sedmdesát lidí.

034-000.jpg

Častým cílem se stávali i cizinci, zejména Evropané. Někteří byli zavražděni, jiní uneseni nebo prostě zmizeli beze stopy.

Do Alžírska jsem se přes všechna varování vypravil. Bylo nás víc, a aby nás do země vůbec vpustili, musela nás na hranicích převzít do péče místní cestovní kancelář s potřebnou licencí. Krátce poté nám byl přidělen ozbrojený doprovod. Terénní automobil se skupinkou odstřelovačů vybavených samopaly nás provázel téměř po celou dobu. Byl to nezapomenutelný pobyt, během kterého se naštěstí nikomu nic nestalo. Dokonce jsme se ani necítili ohroženi a místo teroristů jsme potkávali milé a přátelské lidi. Kdo ví, jak by vše dopadlo, kdybychom anděly strážné neměli…

Většina informačních zdrojů vás budou před návštěvou Alžírska varovat. Pokud se tam i přesto vypravíte, může vám být přidělena policejní asistence.

BOHATÁ CHUDÁ ZEMĚ

Alžírsko je energetickou mocností i ve světovém měřítku – zaujímá 15. místo v objemu ropných rezerv. Ropné zásoby Alžírska jsou odhadovány na 12,46 mld. barelů. Domácí spotřeba ale nedosahuje ani čtvrtiny. Devadesát procent exportu směřuje do EU (Itálie, Španělsko, SRN a Francie). Na světovém trhu zemního plynu má Alžírsko 7. největší zásoby a je třetí ve světovém exportu (za Ruskem a Kanadou). Země má zřejmě největší zásoby v Africe, podle odhadu EIA má Alžírsko pod Saharou 4522 mld. m 3 prokázaných rezerv. Míra nezaměstnanosti dosahuje podle odhadů nevládních ekonomů až 40 procent, přičemž tři čtvrtiny z nich jsou lidé ve věku do pětatřiceti let. Největší nezaměstnanost je na venkově, kde žije 40 procent obyvatel. Vláda se zavázala vytvářet šedesát tisíc pracovních míst ročně, ale tento cíl je nereálný. Čtvrtina obyvatel Alžírska žije pod hranicí chudoby.


AKTUÁLNĚ

V době uzávěrky tohoto čísla v Alžírsku opět umírali lidé. V úterý 19. srpna sebevražedný útočník usmrtil u Issersu třiačtyřicet lidí. Terčem atentátu bylo výcvikové středisko vojenské policie. Hned druhý den explodovaly dvě bomby v autech v Búíře. Výbuchy si vyžádaly životy jedenácti lidí, dalších jednatřicet bylo zraněno. První bomba zničila vojenské velitelství, druhá vybuchla před hotelem. Většina obětí byli civilisté. Bombové útoky se v Alžírsku opět množí, údajně za nimi stojí islamisté napojení na al-Káidu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články