Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zážitky pro všechny smysly

44.jpg
Autor článku: M. Foktová · P. Rybář · V. Valtrová · Z. Rybářová, Čtvrtek, 12. září 2013
Autor fotografií: Profimedia.cz
A nejen pro smysly - také pro šikovné ruce a bystré hlavy. Nabízíme tipy na zajímavé expozice, znovuotevřené mlýny i dílny, farmy plné zvířat a vůbec místa, kde si můžete leccos okouknout, očichat, vyrobit nebo ochutnat.

Zlínský kraj

Rožnov pod Radhoštěm proslavilo Valašské muzeum v přírodě i jeho nová dominanta, loni otevřená Jurkovičova rozhledna. Vydat se ale můžete i do pivních lázní, kde spojují prvky alternativního léčitelství s lázeňskými a fyzioterapeutickými postupy. Ti, kteří chtějí chmelový mok raději ochutnat, mohou navštívit rožnovský pivovar, který vaří kvasnicová piva různých stupňů a chutí včetně medové či třešňové.

www.roznovskepivnilazne.cz / www.vmp.cz / www.roznov.cz

Pivní léčení

Gobelíny pro Hollywood

Jihočeský kraj

Ve starých koželužských domcích Jindřichova Hradce, v ulici Pod Hradem, najdeme starou gobelínovou dílnu. Zajímavou zakázkou zdejších řemeslníků bylo například tkaní osmi monumentálních tapiserií pro zákazníka z Hollywoodu. V roce 2012 byl společně s městem Jindřichův Hradec otevřen Dům gobelínů, kde se připomíná historie a sláva jindřichohradeckých gobelínových dílen. Najdeme ho v bývalém zámeckém pivovaru.

www.dumgobelinu.cz

V uličkách Jindřichova Hradce najdete dílnu na výrobu gobelínů.

Za legendární stavebnicí

Královéhradecký kraj

Pokud zamíříte na Náchodsko a Broumovsko, pak jedním z cílů může být i Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují. V duchu místního hesla „Kdo šroubuje, nezlobí“ se nad znovuzrozenou stavebnicí zase na chvíli vrátíte do dětských let.

www.merkurpolice.cz/

Do podzemí za horníky

Liberecký kraj

Vžít se do role horníka můžete v Hornickém muzeu Harrachov, kde si kromě klasické muzejní expozice minerálů, nástrojů či důlních map můžete v ochranných pláštích a přilbách prohlédnout důlní štolu dlouhou jeden kilometr. Ve štole se nachází tradiční technika od důlní lokomotivy po nakladač či akumulátorovnu.

www.hornicke-muzeum.eu/cs/

Dobrá velkomoravská Modrá

Zlínský kraj

Krásy Slovácka objevíte při slavných folklorních slavnostech a popíjení lahodného vína, ale také na kole, při túrách po Chřibech a Bílých Karpatech či při plavbách po Baťově kanálu. Dosytosti si tady ale užijete také folklorních zážitků a tajemných záchvěvů na významných archeologických nalezištích. Zdejším unikátem je Archeoskanzen Modrá asi 7 km od Uherského Hradiště v lokalitě původního velkomoravského osídlení. Představuje ideální podobu opevněného sídliště z 9. století a je tvořen převážně stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech.

www.archeoskanzen.cz / www.slovacko.cz

Průlet nad Prahou ve 3D

Praha

Před více než sto padesáti lety vytvořil úředník Antonín Langweil s filigránskou přesností model historického města. Jednotlivé domečky jsou velké 3–6 cm a jsou propracované do nejmenších detailů. Najdete na nich čísla popisná, rozbitá okna i štukové ozdoby. Některé uličky či pasáže jsou užší než tři milimetry. Stojí zde třeba celé židovské město, ze kterého dnes zbývá už jen starý hřbitov, radnice a šest synagog. Zmenšená Praha je k vidění v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Díky digitální rekonstrukci celého modelu si můžete ve speciálním 3D kině každou půlhodinu vychutnat průlet papírovým městem.

www.muzeumprahy.cz

Pohled na Staroměstskou radnici - v Muzeu hlavního města Prahy ji na Langweilově modelu můžete vidět tak, jak vypadala před více než 150 lety.

Stoletá nostalgie

Praha

Tramvaje křižují Prahu už více než sto let a vy se můžete projet v historických vozech nostalgické tramvajové linky číslo 91. Nastoupit lze kdekoli během trasy a koupit si jízdenku přímo od průvodčího v dobové uniformě. Trasa vede od střešovické vozovny, kde si v Muzeu MHD můžete prohlédnout na čtyřicet vysloužilých vozidel hromadné dopravy. Cestou historickou tramvají uvidíte třeba věže Pražského hradu, projedete Malostranským náměstím kolem kostela svatého Mikuláše nebo si užijete pohled na Národní divadlo při přejezdu Vltavy směrem od Újezdu.

www.dpp.cz

Stoletá nostalgie

Až do dna!

Praha

  • Pod kopcem ve stráni nad Hamerským rybníkem v Záběhlicích na vás čeká příjemné překvapení: nefalšovaný vinný sklípek se zdobeným průčelím. Lechovický sklípek jako by z oka vypadl rázovitým jihomoravským sklípkům pod viničními tratěmi. www.vslechovice.cz
  • Přímo u vinice můžete posedět a koštovat lahodný mok v Grébovce. První vinice zde založil již Karel IV. Jižní svahy dnes ročně produkují kolem čtyř tisíc litrů vína odrůd, jako jsou například Rulandské šedé, Ryzlink rýnský nebo Müller Thurgau. www.sklepgrebovka.cz
  • V dřívějších dobách, především za vlády Rudolfa II., se vinařství rozmohlo natolik, že se Praze říkalo „město vína“. Dávnou slávu pražského vinařství dnes připomíná vinice svaté Kláry v Troji. Projít si zde můžete i naučnou stezku a prohlédnout historické vinařské předměty, jako jsou staré lisy, kádě a sudy. Z místní produkce stojí za degustaci hlavně vína přívlastková. www.botanicka.cz
Zámek Troja v Praze a vinice svaté Kláry s kaplí

Město plné bot

Zlínský kraj

Funkcionalistická architektura Zlína uchvátí snad každého – ať už v unikátním průmyslovém areálu, či v architektonicky ojedinělém systému cihlových domků. S historií fenomenálního Baťova podniku se seznámíte v Obuvnickém muzeu. Sbírka je největší svého druhu v Evropě! Ve zlínském mrakodrapu je pro veřejnost otevřena vyhlídková terasa a v bývalé správní budově společnosti Baťa je zase pověstná kancelář ve výtahu. Zlín je ale i městem filmu (o tom se přesvědčíte ve slavných filmových ateliérech) a cestovatelů (ve zlínském zámku je expozice S Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly).

www.vychodni-morava.cz / www.muzeum-zlin.cz

Zlín - vlevo proslulý mrakodrap, vpravo Obuvnické muzeum

V alchymistické dílně

Ústecký kraj

Alchymie byla věda velmi žádaná. Elixír mládí, kámen mudrců či výroba zlata se staly předmětem bádání mágů na vodním hradu Budyně nad Ohří, kde se zachovala jejich dílna (pece, v nichž tavili nerosty, destilační soupravy) a spousta artefaktů souvisejících s jejich činností, misky, hmoždíře, hadí kůže, recepty, vycpaná sova i lidská lebka.

www.budyne.cz

Uhelné safari

Ústecký kraj

Kde stanete tváří v tvář obřím rypadlům či důlním strojům? Hnědouhelné pánve v severních Čechách zatím jen málokdo zvážil jako možný cíl svého výletu. Přitom pojem uhelné safari se na Mostecku dostává do povědomí – některá místa povrchového dolu, kde se těžilo hnědé uhlí, se totiž zpřístupnila. Můžete se tedy na vlastní oči podívat, jak ohromné stroje slouží k jeho těžbě. Místní je s oblibou nazývají novodobými dinosaury.

www.czechcoal.cz/…i/index.html

Vojenské muzeum

Pardubický kraj

Vojenské muzeum Králíky se nachází v centru pevnostního systému. Součástí jeho rozsáhlé expozice je řada unikátů, například chodící bunkr, v Evropě jediný kompletně dochovaný exemplář. Vojenství je tu zmapováno od roku 1918. Kromě vojenských automobilů, obrněných transportérů, samopalů, dělostřeleckých zbraní, tanků a uniforem je k vidění řada předmětů vojákovy denní potřeby.

www.armyfort.com

Ráj lokomotiv

Jihomoravský kraj

Parní, motorová nebo elektrická – ve zbýšovském Muzeu průmyslových železnic se roztáčejí kola všech typů lokomotiv. Zbýšovská trať sloužila v dávných letech ke svozu vytěženého uhlí. Dnes se po ní v letních měsících vozí návštěvníci v důlních, parních nebo motorových lokomotivách, které stejně jako kolej zrekonstruovali sběratelé průmyslových mašinek.

www.mpz.cz/…ickych-vlaku

Na kozí farmě

Olomoucký kraj

Zastánci biopotravin a šetrného chovu hospodářských zvířat by měli zavítat na kozí farmu Rozinka nedaleko Prostějova. Ochutnají čerstvé kozí mléko, tvaroh, jogurt nebo sýr. Zvířata mají volný přístup ven a děti si zde mohou pohrát s kůzlátky.

www.rozinka.wz.cz

Kolešovka pro paromily"

Středočeský kraj

Pokud máte slabost pro parní lokomotivy, nenechte si ujít jízdu po železniční trati Krupá-Kolešovice. Má 12 kilometrů a nikdo ji nenazve jinak než Kolešovka. Kdysi se po ní převážela cukrová řepa, uhlí a chmel, dnes je v provozu jen v červenci a srpnu. Příležitostné jízdy parních a motorových osobních vlaků však rozhodně stojí za to! Součástí Kolešovky je také Vlečka Kněževes s výstavou unikátních historických vozidel a svézt se můžete třeba až do Železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

www.khkd.cz

Rezavý skanzen

Moravskoslezský kraj

Vítkovické železárny v Ostravě si pro své panoráma vysloužily přezdívku Ostravské Hradčany a dnes jsou národní kulturní památkou a technickým skanzenem. Zjistíte tu, jak fungoval proces výroby železa, můžete si prohlédnout uhelný důl Hlubina nebo výrobnu koksu. V bývalém plynojemu vzniklo moderní kulturní centrum, v němž se odehrávají koncerty či divadelní představení. Ostatně kulturním účelům slouží celý areál bývalých železáren a v létě se jeho brány otevírají hudebním i filmovým festivalům, které přítomností tun rezavého železa nabývají jedinečné atmosféry.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Rezavý skanzen

Fyzika na vlastní kůži

Liberecký kraj

V duchu Komenského myšlenky „škola hrou“ vznikl v Liberci tzv. iQpark. Jedním z témat je zkoumání lidských smyslů, můžete zde získat obtisk vlastního těla pomocí tyček nebo sledovat optické klamy se zrcadly. Funguje zde i víkendová laboratoř, kde si můžete na vlastní vlasy vyzkoušet funkci Van der Graafova generátoru nebo vidět proměnu růže v prach.

www.iqpark.cz

Ve starobylém mlýně

Jihomoravský kraj

Povolání mlynář je dnes už vzácností, ale pravého mlynáře stále potkáte v obci Býkovice v Porčově mlýně. Jeho kolo se s přestávkami točí již dvě stě let. Mlynář vám předvede, jak se mele obilí, ukáže vodní kolo a mlýnskou konstrukci v chodu a dá vám ochutnat i chléb z tradičně připravených surovin.

www.porcuvmlyn.cz

Pohlédněte rybám do očí!

Zlínský kraj

Viděli jste už ale někdy, co se odehrává v českých rybnících? Tento neobvyklý zážitek si můžete dopřát v obci Modrá u Uherského Hradiště. Otevřeli tam expozici Živá voda s proskleným tunelem 6,5 metru pod vodní hladinou a během návštěvy se můžete rybám podívat přímo do očí. Pozorovat zde můžete na pět desítek původních ryb a obojživelníků.

www.zivavodamodra.cz

Muzeum pro masožravce

Kraj Vysočina

Náměšti nad Oslavou dominuje žerotínský renesanční zámek s nejcennější sbírkou gobelínů v ČR a tisíc let starým Žižkovým dubem. Zastavte se i v kuriózním muzeu řeznictví s největší sbírkou řeznických nástrojů u nás.

www.reznictvi-pavlicek.cz

Pradědova galerie

Olomoucký kraj

Na jihu chráněné krajinné oblasti Jeseníky stojí rozsáhlá zřícenina nejvýše položeného moravského hradu Rabštejn. Nedaleko od zříceniny se nachází v Jiříkově Pradědova galerie – zahradní galerie se čtyři sta padesáti vyřezávanými sochami. Najdete tu sochu Praděda měřící přes deset metrů nebo betlém v životní velikosti, jehož součástí je 236 soch včetně slona a velblouda.

www.pradedovagalerie.cz

Pradědova galerie

Motýlí dům

Karlovarský kraj

Kde v Česku hledat krásu exotických motýlích křídel? V Žirovicích nedaleko Františkových Lázní v Motýlím domě. Vzácné druhy z Afriky, Jižní Ameriky, Asie i Austrálie zde žijí ve velkém skleníku. V domě si je možné prohlédnout celý životní cyklus křehkého hmyzu od vajíčka po motýla.

www.motylidum.cz

Na středověkém" statku

Kraj Vysočina

Jeden statek, jedna rodina Michalů, devět generací, které na statku až do roku 1990 úspěšně hospodařily bezmála čtyři sta let. V malé vesnici Pohleď, nedaleko Světlé nad Sázavou, je dnes z Michalova statku selské muzeum, kde uvidíte, jak se před stovkami let žilo a hospodařilo. Citlivě zrestaurovaný statek má mimo jiné šindelovou střechu vyrobenou tradiční výrobní technikou.

www.michaluv-statek.estranky.cz

Exkurz do čarodějnických procesů

Olomoucký kraj

Jesenický kraj je čarodějnickou historií doslova protkán. Během čarodějnických procesů v sedmnáctém století bylo v oblasti Jeseníků upáleno více než dvě stě lidí, což je smutné prvenství ve střední Evropě. Rozsáhlá expozice věnovaná procesům s lidmi obviněnými z čarodějnictví se nachází ve sklepení bývalé vodní tvrze v Jeseníku.

www.muzeum-jesenik.net

Vodní tvrz v Jeseníku
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články