Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zažít Alpy v Česku aneb Nejlepší zima je doma!

106-107.jpg
Autor článku: Marie Frajtová, Úterý, 14. ledna 2014
Autor fotografií: Marie Frajtová
Fronty, špatně upravované sjezdovky a bufety, ve kterých lze sehnat jen tatranku a grog? To už dávno neplatí! Česká lyžařská centra se modernizují, zlepšují podmínky pro lyžaře i snowboardisty a poskytují stále širší nabídku doplňkových aktivit, jako je gastronomie nebo wellness.

Praděd se střediskem Ovčárna je nejvýše položený lyžařský areál České republiky s vynikajícími sněhovými podmínkami. Sezona na Pradědu často začíná už koncem října a sníh se obvykle udrží až do začátku května. Centrum disponuje šesti vleky s celkovou přepravní kapacitou 1000 osob za hodinu, lyžovat tu lze na sjezdovkách o celkové délce 4,5 km, ve dne i v noci. Sjezdovky jsou ovšem poměrně krátké a nenáročné, takže je areál vhodný spíš pro začátečníky anebo rodiny s dětmi. Ale ten, kdo se sem vydá, si může dosyta užít nádherných výhledů na nejvyšší vrcholy Jeseníků. Středisko se nachází na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky, což do jisté míry ovlivňuje jeho provoz. Ochránci přírody vydávají povolení k zahájení provozu vleků a stanovují termín ukončení provozu – podle toho, kolik je v areálu aktuálně sněhu.

Pec pod Sněžkou: Krkonoše v novém

Pec pod Sněžkou: Krkonoše v novém

Perfektní a na české poměry i dlouhé a náročnější sjezdovky nabízí i Pec pod Sněžkou. Loni se navíc Pec pod Sněžkou a Velká Úpa propojily s resortem Černá hora. Propojený areál nově nabízí šest lanovek, 33 kilometrů sjezdovek a 33 lyžařských vleků na společnou jízdenku. Pec pod Sněžkou a Velká Úpa patří mezi nejznámější střediska zimních sportů v ČR, nabízejí vyžití nejenom fanouškům lyžování a snowboardingu, ale především pohodovou atmosféru. Lze tu najít také freestyle park pro milovníky extrémnějšího stylu jízdy. Pec pod Sněžkou i Velká Úpa poskytují ideální podmínky i běžkařům, skialpinistům a vyznavačům zimní turistiky. Užít si lze upravené trasy Krkonošské magistrály, v letošním roce Pec přichází se speciální mapou běžeckých tras a novinkami pro běžkaře. Skibusem se můžete dopravit až do střediska, uložit si věci v úschovně, půjčit si vybavení, využít služeb servisu, zlepšit svou techniku díky lekci s instruktorem a vyrazit na hřebeny.

Tip pro běžkaře: Využijte běžkařského Nordic infopointu u chaty Svornost (dětský park Klondike v Peci pod Sněžkou). Infopoint funguje jako distribuční středisko běžkařských map a servisní běžkařská pomoc, když vás zradí zvolené vosky, počasí či nedostatečné oblečení. Běžeckou mapu lze též stáhnout z webových stránek nebo zakoupit samostatně ve středisku.

Špindlerův Mlýn: Jak si užít český Aspen

Špindlerův Mlýn: Jak si užít český Aspen

Špindlerův Mlýn v Krkonoších je nejluxusnější, nejdražší, ale také nejfrekventovanější středisko, kde se za den lyžování v hlavní sezoně platí 750 Kč a zmiňovaným frontám se tu bohužel nevyhnete. Na druhou stranu je „Špindl“ jedno z mála míst v Česku, kde lze zažít pocit alpského lyžování: sjezdovky jsou dlouhé, prudké a uspokojí i náročné sportovce. Naleznete tu čtyři areály: Svatého Petra s modrými sjezdovkami pro začátečníky i černou FIS World Cup vyhledávanou zkušenými jezdci. Dlouhá a prudká sjezdovka Hromovka je rájem náročných lyžařů a snowboardistů, tradičně osvětlená i v noci pro ty, kteří se přes den dostatečně neunaví. Medvědín je proslulý slunnými svahy a dvěma svižnými širokými sjezdovkami – červenou a černou, které z tohoto nejvyššího lyžařského vrcholu vedou. A konečně Horní Mísečky, komornější areál s výtečnými podmínkami pro děti a začínající lyžaře.

Gastro tip: Ve Špindlu se snaží držet krok s alpskými středisky i v odpočinkových aktivitách po lyžování. Pod Medvědínem a Hromovkou čeká na lyžaře a snowboardisty bar après ski a u výstupu z lanovky Na Pláni, v nadmořské výšce 1198 metrů, se nachází nová vyhlídková restaurace s tradičním horským interiérem a venkovním i vnitřním posezením.

Ještěd: Za raketou a retrozážitky

Ještěd: Za raketou a retrozážitky

Ještěd je dominantou Jizerských hor, na jeho svazích se rozkládá pestrý a poměrně rozlehlý sportovní areál. Sjezdovky jsou zde poněkud úzké, ale náročného lyžaře uspokojí. Až k úpatí svahů, které se tyčí nad Libercem, vede dálnice z Prahy, za hodinku lze být z hlavního města na sjezdovce. V letech 2006 až 2009 prošel Ještěd velkou modernizací, díky níž má kvalitní zázemí a všechny hlavní tratě obsloužené sedačkovými lanovkami. Skiareál nabízí sjezdovky všech stupňů obtížnosti od náročných na severní straně až po lehké na prosluněné jižní straně. V areálu je v provozu sjezdovka F10 pro večerní lyžování. Pro začátečníky je k dispozici cvičiště Bucharka, další cvičná plocha je přímo u konečné liberecké tramvaje. Nejmenší návštěvníci si mohou užít dětské lyžařské hřiště s mnoha zimními atrakcemi, rodiče ocení službu hlídání dětí přímo v areálu.

Tip pro milovníky architektury: Lyžovat na Ještědu a nedopřát si odpočinek v restauraci televizního vysílače Ještěd by byla fatální chyba. Tím větší, že je objekt architekta Hubáčka považovaný za jednu z nejkrásnějších českých staveb ve stylu high-tech. Stříbrná raketa navíc letos slaví čtyřicáté narozeniny!

Klínovec: Na skok do Německa

Klínovec: Na skok do Německa

Mají tam sice genderově nevyvážené označení sjezdovek – ta nejmírnější se jmenuje dámská (!), ale budeme shovívaví a do výčtu českých top středisek zahrneme i krušnohorský Klínovec.

Skiareál leží v těsné blízkosti německých hranic a jeho výhodou je i blízkost s německým lyžařským střediskem Fichtelberg, kam od letoška jezdí každou hodinu skibus. Klínovec je známý pro dobré sněhové podmínky. A pokud zrovna nesněží, sjezdovky jsou po celou sezonu zajištěny technickým sněhem. Klínovec má 12 km sjezdových tratí všech obtížností. Celý areál prochází už tři roky rozsáhlou modernizací, která bude pokračovat ještě dalších několik let. V uplynulých dvou letech přibyly dvě nové sedačkové lanovky. Novinkou letošního roku je i lepší propojení sjezdovek Slalomák a Turistická se zbytkem areálu. Celkově se na Klínovci nacházejí čtyři lanovky a šest vleků. Pro snowboardisty je připraven snowpark s upravovanými překážkami a skoky. A pro běžkaře je v okolí areálu upravováno 30 km běžeckých tras. Rodiny s dětmi ocení dětský vlek, který je zdarma. Pro děti je také nově připravený přepravní zakrytý pás, který usnadní jejich učení na lyžích.

Moderní Harrachov: Lyže, běžky, wellness

Moderní Harrachov: Lyže, běžky, wellness

A do třetice Krkonoše. Lyžařské centrum Harrachov nabízí 8,6 km sjezdovek a krásné běžecké lyžování – celých 110 kilometrů upravovaných tratí. Z nabídky určené lyžařům zmiňme především červenou sjezdovku v areálu na Čertově hoře. Patří mezi nejkrásnější, nejlépe upravované a zároveň sněhově nejspolehlivější tratě v Česku. Jako jedno z mála krkonošských zimních středisek umožňuje Harrachov na všechny sjezdovky přístup snowboardistům, kteří mohou zároveň využívat všechny lanové dráhy a vleky. A jako v každém správném zimním středisku tu návštěvníci najdou krytý plavecký bazén s krásným výhledem na Harrachov a Čertovu horu, sportcentrum, bowling, několik wellness hotelů i solnou jeskyni pro lepší dýchání.

Monínec: Malý, ale vyhledávaný

Nespornou výhodou skiareálu Monínec je krátká vzdálenost (80 km) od Prahy, nevýhodou komornější nabídka sportovního vyžití a pouhé dva kilometry sjezdových tratí. Monínec je moderní resort České Sibiře v pomyslném středu Čech a jeho hlavním svahem je mírnější 1200metrová červená trať, na kterou vede čtyřsedačková lanovka. Velmi oblíbený je Monínec díky cvičné louce a dětskému parku mezi začátečníky, náročnější lyžaři jej vyhledávají hlavně pro večerní lyžování, na které si lze zajet i na otočku po práci. Mezi doplňkové aktivity patří velká klouzačka s kulatými kluzáky (takzvaný tubing), dvě restaurace přímo u svahu, sauna, posilovna či nabídka masáží. Moderní středisko láká na dobře udržované tratě, které při nedostatku sněhu zásobují sněhová děla, i na širokou nabídku běžeckých tratí rozptýlených v okolí areálu.

Tip pro snowboardisty: Žhavou novinkou letošní sezony na Monínci je snowpark s každodenní ruční i strojovou úpravou, vlastním vlekem a také umělým osvětlením pro večerní provoz. Je rozdělen na část pro začátečníky a pokročilé. Na celkem čtyřech platformách zájemci najdou řadu překážek a skoků.

Pustevny: Pravá venkovská romantika

Pustevny: Pravá venkovská romantika

Pustevny jsou největším turistickým lákadlem Beskyd. Leží v nadmořské výšce 1018 m a jsou pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874. Najdete tu cenné dřevěné zdobené stavby Maměnka a Libušín proslulého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Přístupné jsou z Ráztoky třísedačkovou lanovkou anebo po horské silnici z druhé strany hřebene z údolí Bečvy. Z hřebene vede devět roztroušeně rozmístěných a poměrně krátkých sjezdovek všech obtížností, které jsou propojené přejezdovou cestou a jedenácti vleky. Začínající lyžaři ocení mírnou sjezdovku

Pod Šumnou, která se nachází v blízkosti lanové dráhy na Pustevnách, zkušenější lyžaři mohou navštívit Velkou sjezdovku, Lokomotivu, Malou sjezdovku nebo trať Pod Kolibou. Tělo znavené sportováním lze po lyžování osvěžit v nedalekém aquaparku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kromě plaveckého bazénu tu na zájemce čekají podvodní masáže, proudový kanál, šplhací síť anebo tobogan.

Tip pro malé umělce: Letos v lednu v Pustevnách chystají pro děti a rodiče Ledové království, bohatý program spojený s vytvářením ledových soch, hudbou a zábavou.

Špičák: Česká pohádka na Šumavě

Špičák: Česká pohádka na Šumavě

Skiareál Špičák v Železné Rudě nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat tady najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Novinkou letošního roku je kotvový vlek vedoucí do spodní části jinak černé sjezdovky Šance. Široký a mírný dojezd černé tak budou moci bezpečně využívat i sváteční lyžaři, začátečníci a malé děti. Celá sjezdovka bude od letošního roku osvětlená a bude na ni přesunuto i pravidelné večerní lyžování. Rodiny s dětmi můžou zamířit do Pohádkového Česka, což je dětské lyžařské hřiště s baby vlekem, pohyblivým kobercem, figurkami zvířátek a dalšími pomůckami pro výuku lyžování. Železnorudsko skýtá také desítky kilometrů strojově upravovaných běžeckých tras, které jsou při dostatku sněhu pravidelně upravované. Trasy je možné kombinovat, některé mají návaznost i na běžecké trasy pokračující na německé straně.

Extra tip pro adrenalinové sportovce: Na Železnorudsku najdete sedm skitouringových značených tras různé obtížnosti. Pět z nich vede přes Skiareál Špičák. Vybavení pro tento aktivní sport si lze vypůjčit v lyžařské půjčovně přímo v areálu.

Dolní Morava: Carving a bobová dráha

Středisko Dolní Morava na Králickém Sněžníku se proměnila z málo známého a sportovně laděného střediska v moderní resort, kam stojí za to přijet nejen na sjezdovky. Základem je poctivý svah s tratěmi sportovního i rodinného charakteru, vybavený čtyřsedačkami, moderním zázemím i pravou horskou chatou. V areálu se nachází celkem pět sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Minimální šířka všech sjezdových tratí je 50 metrů. Tahákem pro milovníky carvingu je sjezdovka U Slona s unikátní šířkou 80 metrů a délkou 1200 metrů. Zábavu po lyžování obstarává noční sáňkování anebo více než kilometrová bobová dráha s množstvím zatáček, 360stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů. Údolí přeje i běžeckým výletům. Novinkou letošní zimní sezony je nová rolba pro úpravu běžeckých tratí. Výchozím místem běžeckých upravovaných stop je chata Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. Odsud vedou upravené stopy zpět do Dolní Moravy nebo na druhou stranu hřebene až na Návrší nad Starým Městem pod Sněžníkem.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články