Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zašlé časy života v maringotkách

128-001.jpg
redakce, Středa, 13. ledna 2010
Národní muzeum prezentuje ve výstavním sále v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích netradiční expozici, která ukazuje mezníky historie české artistiky, klauniády a drezérského umění - a to pohledem do každodenního života lidí v maringotkách.

Národní muzeum prezentuje ve výstavním sále v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích netradiční expozici, která ukazuje mezníky historie české artistiky, klauniády a drezérského umění – a to pohledem do každodenního života lidí v maringotkách.

Maringotky vystřídaly v 80. letech 19. století dvoukoláky, na kterých si dříve potulní artisté vozili své živobytí. Doprovázely úspěchy a pády českého cirkusu po dalších osmdesát let: teprve v 60. letech minulého století si úspěšnější umělci pořídili karavany a obytné automobily. Dodnes však maringotky (v nepříliš změněné konstrukční podobě) doprovázejí české cirkusy.

Kupříkladu nejstarší období na výstavě připomene mimo jiné unikátní exponát: Wanderbuch (vandrovní kniha) rodiny Štaubertovy z roku 1906. (Do vandrovní knihy zapisovaly místní autority – zpravidla učitelé a ředitelé místních škol – hodnocení cirkusových společností.)

Výstava samozřejmě dokumentuje cesty nejslavnějšího cirkusu Karla Kludského ml. na přelomu 20. a 30. let 20. století – tedy v době, kdy si s bratrem Rudolfem nechal od firmy Buschbaum z německého Hannoveru vyrobit dva devítimetrové salónní vozy, komfortně zařízené: prostorná ložnice byla vybavena novobarokním nábytkem, v koupelně nechyběla vana a ve své pracovně direktor hrával na klavír…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články