Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zámek s hudebním podzámčím

98zamek.jpg
Autor článku: Markéta a Michael Foktovi, Středa, 2. března 2016
Autor fotografií: Markéta a Michael Foktovi
Renesanční zámek v Nelahozevsi má velkou výhodu. Můžete si ho prohlédnout i v zimě, kdy je mnoho podobných památek doslova pod zámkem. Pod zámkem na vás čeká seznámení s jedním z českých hudebních velikánů.

Severní zeď nelahozeveského zámku zdobí nádherná sgrafita. Černobílé ornamenty na fasádě zobrazují scény z bible i starořecké mytologie, ve kterých se krásně snoubí křesťanský svět s tím „pohanským“. Vnitřek zámku, do kterého se můžete o sobotách podívat i během zimního období, vám dovolí nahlédnout do života Lobkowiczů, tedy vlivné šlechtické rodiny z devatenáctého století.

Panstvo tehdy mívalo oddělené ložnice, takže můžete nakouknout do té pánské i dámské. Dvě místnosti, které se ježí trofejními parohy a dalšími úlovky, vypovídají o krvavé společenské zábavě tehdejších dnů. Ve šlechtické knihovně odpočívá přes šedesát tisíc vzácných svazků a hudební pokoj zdobí manuskripty děl takových velikánů hudby, jakými byli Beethoven či Mozart. Ve vesnici, kde stojí rodný dům mistra české hudby Antonína Dvořáka, jsou ve více než dobré společnosti.

Lobkowiczové však nejsou jen staviteli zámků, ale také vinařskou rodinou prověřenou staletími cizelování svého umění. Svatovavřinecké víno z jejich vinic u nedaleké Roudnice nad Labem mělo tu čest, že se objevilo na stole při setkání bývalého prezidenta Václava Havla s britskou královnou Alžbětou II. Vzorky z produkce lobkowiczkého vinařství můžou ochutnat i návštěvníci nelahozeveské­ho zámku.

V rodném domě Antonína Dvořáka je dnes muzeum.

Kostel a dům

Gotický kostelík svatého Ondřeje, který se krčí v nelahozeveském podzámčí, by mohl zapadnout mezi tucty podobných rozesetých všude po českém venkově. Tenhle svatostánek však má jednu specialitu – starobylý kůr, na kterém hrával jistý zvláštní chlapec. Jmenoval se Antonín Dvořák a později se zapsal nesmazatelným písmem do evropských hudebních dějin.

Do služby v kostele to přitom neměl daleko. Jeho rodný dům, který tu stál už v sedmnáctém století a honosí se číslem popisným 12, stojí na dohled odtud. Dvořákovi rodiče tu kdysi provozovali hostinec, dnes tu Národní muzeum provozuje expozici o životě hudebního génia. Během celé prohlídky zní mistrova hudba a kromě jiného můžete vidět i několik předmětů, které Antonín používal v době, kdy běhával hrát do kostela – třeba modlitební knížku, psací brk či starou violu.

Před domem stojí mistrova socha.

KAM V OKOLÍ

  • Na opačném břehu Vltavy stojí nádherný, červeně omítnutý zámek Veltrusy, který nabízí ke zhlédnutí třeba výstavu historických kočárů.
  • Od dubna do října můžete navštívit další z lobkowiczkých zámkůRoudnici nad Labem, který sloužil jako hlavní sídlo rodu. Můžete zde ochutnat vyhlášené lobkowiczké víno.
  • Jestli máte rádi přírodu a pivo, projděte se z Roztok u Prahy do Únětic. Nenáročná trasa vede malebným údolím Únětického potoka a cestou budete mít možnost ochutnat místní tekuté zlato z Únětického pivovaru.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články