Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Žaluje mě štika

10.jpg
Milan Vodička, Středa, 14. dubna 2010
Začalo to tím, že jistý Švýcar jménem Patrick Giger vytáhl před časem desetikilovou štiku. Místní noviny ho s ní vyfotily a on řekl, že to byl opravdu macek, takže ji musel rvát z vody deset minut.

Říkáte si – to je ale nesmysl, co? Anebo není? Nejsem pouliční bojovník za práva zvířat, ale přesto si říkám, že na švýcarském referendu, aby zvířata měla právníky, něco je. Samozřejmě, můžeme to odbýt tím, že zpovykaní Švýcaři už nevědí, co by roupama dělali, nicméně tohle referendum připomíná, že ve vztahu člověka ke zvířatům se něco mění.

Zvíře už není majetkem na stejné úrovni jako třeba stará bačkora nebo pytel rýže, ale stává se víc tvorem. Až si budete říkat, jak jsou ti Švýcaři ujetí, mějte na paměti, že třeba Američané jsou mnohem dál. A nejde jen o ochranu před týráním: soudy mohou přidělit zvířeti advokáta, aby ho hájil při rozvodu jeho majitelů. Co kdyby si ho na slabé ženě vydupal násilnický muž? Kromě toho, většina právnických fakult tam má i specializaci zvířecí právo. Před pár lety jich bylo jen pár.

Amerika sice ráda přestřeluje a stává se to i v tomto případě, ale není to úplně na škodu: člověku jako jediné úmyslně kruté bytosti na planetě pořád příliš pomalu dochází, že i zvířata mají strach, prožívají lásku, bolesti, radost i žal. Že to nejsou jen jacísi oživlí plyšáci. Něco se v tomto ohledu už děje. Španělsko udělilo lidoopům cosi jako lidská práva, Číňané začínají se zakazováním pojídání psů.

Na zvířata se už přestáváme dívat jako na kus majetku. V americkém Oregonu soud přikázal jakémusi muži, který ve vzteku přejel sousedova psa, zaplatit odškodné ve výši 56 400 dolarů za „ztrátu společníka a utrpěnou citovou újmu“. Pořád myslíte, že švýcarské referendum byla zbytečná přecitlivělost? Otázka je, jak dlouho vám to vydrží. Před sto lety se taky většina smála myšlence, že by ženy měly mít volební právo. Dnes se stejnou jistotou považujeme státy, kde ho ženy nemají, za primitivní.

Smyslem referenda asi očividně nebyla možnost trestat hospodyni, která udělá králíka na smetaně, ale hospodáře, který ho předtím chová v kotci o velikosti krabice od keksů. Zamysleme se: neříkáme přece o někom, že trpěl jako člověk, ale jako zvíře. Asi dobře víme, proč.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články