Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Záchrana Skleněné řeky

016-000.jpg
redakce, Úterý, 20. října 2009
Skupina českých autorů v čele se sochařem Jiřím Fričem jede opravovat jednu z největších exteriérových skleněných plastik na světě -Skleněnou řeku - do Indie, a to při příležitosti 25. výročí úmrtí Indiry Gándhíové, bývalé indické premiérky, která byla zavražděna 31. října 1984.

Spolu se svým synem, který je autorem této plastiky, sochařem a scénografem MgA. Jiřím Fričem, dali vzniknout unikátnímu památníku, z českého olověného křišťálového skla, onyxu a nerez oceli. Délka řeky je 33 metrů, šířka 2 metry. Řeka se skládá z 5600 kg křišťálového olovnatého skla a 1750 kg nerezové konstrukce. Základnu tvoří 87 m2 indického onyxu. Celková váha plastiky je 7350 kg. Památník byl darován Indii v roce 1989 tehdejší československou vládou, která zaplatila výrobu ve sklárnách Poděbrady a Poldi Kladno.

Autoři pracovali bez nároku na honorář. Plastika je umístěna v Novém Dillí, v parku objektu, kde bylo bydliště a kancelář Indiry Gándhíové, a patří k vyhledávaným turistickým cílům. Denně jej navštíví až patnáct tisíc lidí! Symbolizuje poslední kroky Indiry Gándhíové, než byl na ni spáchán atentát. V Indii je symbolem ženy horizontála a čistoty voda -proto křišťálová Skleněná řeka.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články