Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Záchrana nosorožců

redakce II, Pátek, 3. červnaec 2009
Představenstvo Zoo Dvůr Králové plánuje zachránit nosorožce tuponosé severní formy. Jedná se o nejvzácnější savce současnosti a Zoo Dvůr Králové vlastní jediné chovu schopné stádo na světě.

Nosorožec tuponosý (zvaný též širokohubý či bílý) severní (Ceratotherium simum cottoni) je v současné době nejvzácnějším nosorožcem světa. V lidské péči je drženo osm kusů. V Zoo Dvůr Králové dnes žije šest jedinců. Rozmnožování nosorožce tuponosého v zajetí nepřináší přes veškerou snahu chovatelů celého světa odpovídající výsledky.

V Zoo Dvůr Králové se v minulých letech podařilo několik mláďat na svět přivést, bohužel poslední se narodilo mrtvé. Proto se většina světových odborníků vyslovila pro poslední možný krok, který by mohl tato majestátní zvířata zachránit. Tím je je přesun čtyř až pěti plodných jedinců do přírodních podmínek, které by mohly navodit přirozené teritoriální a sociální chování potřebné k pravidelnému rozmnožování.

Právě pro tento plán připravený vedením zoo a podpořený odborníky na nosorožce z různých koutů světa se rozhodlo na svém pondělním zasedání představenstvo zoo.

Po velice dlouhém a pečlivém rozhodování odborníci jako nejvhodnější lokalitu vybrali keňskou rezervaci Ol Pejeta Conservancy, kde mají bohaté zkušenosti se záchranou a reintrodukcí nosorožců dvourohých černých (Sideros bicornis) a také s chovem nosorožců tuponosých jižních. Jedná se o přísně chráněnou oblast v příznivých klimatických podmínkách.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články