Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Za sluncem! Tipy na zimní exotickou dovolenou

158_Image_0001.jpg
Autor článku: Petr Daubner, Středa, 7. prosince 2011
Autor fotografií: Petr Daubner a Profimedia.cz
Nemáte rádi českou zimu a sychravo a místo lyžařské dovolené vás lákají spíše teplé kraje? Přinášíme vám několik tipů na místa, která nejsou turisty příliš navštěvovaná, a přitom jejich návštěva rozhodně stojí za to.

Dominikánská republika

Dominikánská republika není jen zemí pláží, bílého písku a kokosových palem. Nabízí vše, o čem sníte. Jestli cestujete za kulturou a poznáním, okouzlí vás především hlavní město země Santo Domingo, které se pyšní bohatou historií sahající až do roku 1496, kdy bylo založeno bratrem Kryštofa Kolumba Bartolomějem jako první město Nového světa. Opominout byste neměli procházku koloniální zónou, kde na vaši návštěvu čeká několik muzeí, kostelů i dalších památek. Ujít byste si neměli nechat ani první americkou katedrálu, která je zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, či palác Alcázar de Colón. Dalším zajímavým místem je Faro de Colón, monumentální maják ve tvaru kříže, ve kterém bývaly uloženy ostatky prvního „turisty“ do Dominikánské republiky, Kryštofa Kolumba. Dalším městem, které jistě stojí za návštěvu, je Santiago de los Caballeros, které je přezdíváno jako kulturní město a proslavilo se mimo jiné svými barevnými karnevaly. Nadšenci vodních sportů se mohou vydat do ráje surfování a kiteboardingu, Cabarete. Ti, kteří si chtějí užít pořádnou dávku adrenalinu, mohou sjíždět divokou řeku Jimenoa, slaňovat skály nebo se proletět na paraglidu. Golfisté si pak vychutnají hru v prvotřídním resortu Casa de Campo. Korálové útesy, které se nacházejí v blízkosti jižního, karibského, pobřeží, jsou ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Přírodní krásy země jsou ukryty zejména v národních parcích a jiných chráněných oblastech. V „Dominikáně“ máte možnost vystoupat na nejvyšší horu Karibiku – Pico Duarte, navštívit jeho největší a zároveň nejhlubší jezero – Lago Enriquillo, kochat se písečnými dunami v oblasti Baní nebo divokým skalnatým pobřežím Atlantiku. Panenská příroda také nabízí svěží vodopády, tajemné jeskyně i bohatou faunu a flóru. Nádherné karibské pláže evokují představu pozemského ráje. Možnost pozorovat námluvy osmnáctimetrových velryb hrbatých je skutečnou lahůdkou.

Jericoacoara, Brazílie

Jericoacoara, Brazílie

„Baťůžkářské letovisko“ na březích Atlantiku. Jeri, jak místní tento název zkracují, leží ve státě Ceará. Zdejší pobřeží je lemováno krásnými písečnými dunami, ze kterých je úchvatný pohled na slunce zapadající do vln Atlantiku. Dopravní spojení sem je poněkud zdlouhavé, a tak tu zatím nebyla postavena letoviska pro majetné turisty a jezdí sem především mladí baťůžkáři. Pokud patříte mezi mladé lidi, kteří se rádi baví a přitom mají poněkud hlouběji do kapsy, budete se zde cítit skvěle.

Ushuaia, Argentina

Ushuaia, Argentina

Nejjižnější velké město ležící „na konci světa“, na ostrově Ohňová země. Zde se moc neohřejete ani v létě (které trvá zhruba od prosince do února), jelikož Ushuaia leží na 55. stupni jižní šířky. Zato si zde můžete užívat krás místních hor připomínajících Norsko a kochat se dlouhými letními večery. Také se odtud můžete vydat lodí do Antarktidy. Pokud nemáte předem zaplacený drahý zájezd, můžete zkusit štěstí a zakoupit si tady last minute za zhruba poloviční cenu.

Brazílie

NP Lençóis Maranhenses, Brazílie

Úžasná oblast ležící na severu Brazílie ve státě Maranhao. Východiskem pro návštěvu tohoto národního parku je městečko Barreirinhas (250 kilometrů na východ od Sao Luís). Nevýhodou této oblasti je horší dopravní dostupnost. Pokud však překonáte trochu nepohodlí, bude vám odměnou fantastický pohled na několik desítek metrů vysoké písečné duny, mezi které jsou vklíněna modrá jezera se sladkou vodou, v nichž se navíc můžete i vykoupat.

Nová Kaledonie

Nová Kaledonie

Souostroví v Melanésii, skládající se z hlavního ostrova (Grande Terre) a několika menších ostrůvků, spravuje v současnosti Francie. Tato země vyniká nádhernou přírodou (doporučuji především návštěvu národního parku Riviere Bleue), krásnými plážemi na menších ostrůvcích a pozoruhodnou domorodou kulturou. Nová Kaledonie je velmi bohatá země, kde žijí vedle sebe v harmonii původní černí obyvatelé (Kanakové) a francouzští přistěhovalci. Nejvhodnějšími měsíci pro návštěvu jsou srpen–prosinec, kdy prší nejméně.

Severozápadní Argentina

Severozápadní Argentina

Provincie Jujuy, Salta a Tucumán v severozápadní Argentině nejsou hojně navštěvovány zahraničními turisty. Jedná se však o nádhernou horskou oblast, jednu z nejkrásnějších v Argentině. Krajině dominuje vysokohorská poušť či polopoušť s barevnými skálami, solnými pánvemi a mnohametrovými kaktusy. Okolní hory dosahují výšky až šesti tisíc metrů. Zároveň je to jedna z nejlevnějších oblastí Argentiny. Chcete-li vidět opravdovou divočinu, je tato oblast pro vás jako stvořená.

Tasmánie, Austrálie

Tasmánie, Austrálie

Tasmánie je divoký kraj a ve zdejších horách je poměrně chladno a deštivo. V místních deštných lesích dominují především eukalypty a stromovité kapradiny. V Tasmánii ale najdete i nádherné pláže a krásné skalnaté pobřeží, milovníci historie pak mohou navštívit třeba Port Arthur, bývalou trestaneckou kolonii. Tasmánie je téměř liduprázdná. Na tomto ostrově, jen o málo menším než Česká republika, žije zhruba půl milionu lidí. Nejvhodnější dobou pro návštěvu jsou letní měsíce (prosinec–březen).

Ostrov palawan, Filipíny

Ostrov Palawan, Filipíny

Krásný a turisty stále ještě nepříliš zahlcený ostrov v jižní části Filipín, oblíbený zatím spíše baťůžkáři. Najdete tu nádherné pláže i místa jako stvořená k výletům. Pravděpodobně nejatraktivnějším místem je městečko El Nido na severu ostrova, jehož okolí obklopují vápencové ostrůvky bizarních tvarů, připomínající podobné útvary na jihu Thajska nebo ve Vietnamu. Na Palawanu ale najdete i nejdelší splavnou podzemní řeku světa, zatímco dobrodruzi mohou objevovat neprobádanou jižní část ostrova. Palawan si vysloužil v rámci Filipín přezdívku „The Last Frontier“.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články