Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

World Press Photo v Praze

72-73.jpg
redakce, Úterý, 8. října 2013
Ještě do 13. 10. se přijďte podívat na nejlepší světové fotografie do pražského Karolina. Časopis Lidé a Země je partnerem výstavy.

1. cena – Aktualita, série

Syrská rodina prchá ze svého domova a překračuje hranici s Tureckem. Konflikt v Sýrii mezi vojáky loajálními k prezidentu Bašáru al-Asadovi a povstalci vede k nárůstu počtu mrtvých a masivnímu exodu uprchlíků. V listopadu minulého roku bylo odhadem 2,5 milionu lidí nuceno opustit své domovy, přičemž jich desítky tisíc překročily hranice do sousedního Turecka, Libanonu a Jordánska. Průzkum OSN na konci roku 2012 odhadoval počet obětí na nejméně šedesát tisíc.

Vítězný snímek World Press Photo 2012 (Paul Hansen, Švédsko, Dagens Nyheter)

Paul Hansen, Švédsko, Dagens Nyheter

Vítězný snímek World Press Photo 2012

Tělo dvouletého Suhaiba Hijaziho a jeho staršího bratra, čtyřletého Muhammada, nesou jejich strýcové v pohřebním průvodu.

Chlapci zahynuli spolu s otcem při izraelském náletu na jejich dům v loňském listopadu. Matka a ostatní čtyři sourozenci byli těžce zraněni.

Izrael začal útok v reakci na ostřelování palestinských militantních skupin. V prvních dnech udeřil na vojenské cíle, později rozsah útoku rozšířil na obytné zóny kvůli podezření, že se zde ukrývají bojovníci Hamásu. Při útoku zemřelo v Gaze 150 lidí, z toho 103 civilistů, včetně nejméně 30 dětí.

1. cena – Aktualita, jednotlivá fotografie (Rodrigo Abd, Argentina, The Associated Press)

Rodrigo Abd, Argentina, The Associated Press

1. cena – Aktualita, jednotlivá fotografie

Syřanka Aida pláče, když se zotavuje z vážných zranění způsobených během bombardování jejího domova ve městě Idlib. Její manžel a dvě děti byli při útoku zabiti.

Syrská vojska vedla intenzivní útok na Idlib, centrum povstání proti vládě prezidenta Bašára Asada. Ostřelování Idlibu začalo jen několik hodin poté, co vyslanec OSN Kofi Annan přijel v březnu loňského roku do Damašku zprostředkovat ukončení konfliktu.

1. cena – Soudobé problémy, jednotlivá fotografie (Micah Albert, USA, Redux Images pro Pulitzer Center on Crisis Reporting)

Micah Albert, USA, Redux Images pro Pulitzer Center on Crisis Reporting

1. cena – Soudobé problémy, jednotlivá fotografie

Žena sedící na hromadě odpadků na skládce poblíž Nairobi v Keni. Četba knih nebo katalogů je prý její oblíbená činnost v přestávce mezi sběrem odpadu.

Lidé žijící ve slumu u jedné z největších skládek Afriky mají značné zdravotní problémy včetně rakoviny, přesto si 6000 až 10 000 osob denně hledá obživu prohrabáváním odpadu. Hledají jídlo nebo cokoli, co se dá dále prodat, případně hledají materiály pro recyklaci.

1. cena – Sport, série (Roman Vondrouš, Česká republika, Czech Press Agency)

Roman Vondrouš, Česká republika, Czech Press Agency

1. cena – Sport, série

Dostihový závod Velká pardubická se poprvé konal v roce 1874 a získal si pověst jako jeden z nejtěžších závodů světa. Nekonal se během obou světových válek ani v roce 1968 a dvakrát kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Velká pardubická se běží na 6900 m, koně musejí překonat celkem 31 překážek, některé legendární obtížnosti. Nejznámější je Taxisův příkop, metr hluboký příkop za 1,5metrovým živým plotem. V průběhu let překážka stála životy sedmadvaceti koní.

Vítězství v závodě je považováno za vrchol kariéry žokeje.

1. cena – Každodenní život, série (Fausto Podavini, Itálie)

Fausto Podavini, Itálie

1. cena – Každodenní život, série

Mirella byla za svého manžela Luigiho vdaná více než čtyřicet let. Ve věku pětašedesáti let začal Luigi projevovat příznaky Alzheimerovy choroby. Po dalších šest let se o něj Mirella dennodenně starala v jejich bytě v Římě. Luigi zemřel v květnu roku 2011 obklopen svou rodinou.

Alzheimerova choroba je progresivní degenerativní onemocnění, které má vliv na paměť, myšlení, chování a emoce a je nejčastějším typem demence. Po celém světě žije na 36 milionů lidí s touto chorobou a toto číslo se stále zvyšuje úměrně stárnutí populace.

1. cena – Portrét, série (Stephan Vanfleteren, Belgie, Panos pro Mercy Ships/De Standaard)

Stephan Vanfleteren, Belgie, Panos pro Mercy Ships/De Standaard

1. cena – Portrét, série

Guinejská žena má starost, zda zvětšenina na jejím krku není nádor. Nemohla by se pak totiž starat o svého muže a děti…

Nemá přístup ke zdravotní péči, a tak si není jistá, jakou chorobou trpí. Prvního lékařského ošetření se jí dostalo na nemocniční lodi Africa Mercy, která přirazila ke břehům Guineje.

1. cena – Sport, jednotlivá fotografie (Wei Seng Chen, Malajsie)

Wei Seng Chen, Malajsie

1. cena – Sport, jednotlivá fotografie

Soutěžící se blíží do cíle býčích závodů na Batusangkar v Západní Sumatře.

Pacu Jawi je 400 let stará tradice, která se konala vždy po sklizni rýže. Soutěžící nastoupí do dřevěného postroje zavěšeného na dva býky a přidržovat se může pouze jejich ocasů. Jízda v bahnitém terénu vyžaduje a výdrž a schopnost koordinovat obě zvířata.

1. cena – Příroda, série (Paul Nicklen, Kanada, magazín National Geographic)

Paul Nicklen, Kanada, magazín National Geographic

1. cena – Příroda, série

Tučňáci císařští vypouštějí na vodní hladině oblak bublin, které jim pomáhají zmást dravce.

Kvůli zavalité konstituci je pro tyto ptáky obtížné dostat se na břeh, zejména na zledovatělé nebo skalnaté pobřeží. V těchto chvílích jsou obzvláště zranitelní. Útočí na ně hlavně tuleni leopardí.

Nelétavý tučňák císařský je ale při plavání schopen vyvinout až trojnásobek své normální rychlosti. Nedávný výzkum ukázal, že tučňáci vypuzují vzduch ze svého peří ve formě drobných bublinek. Ty působí jako jakési mazivo, mírní odpor a umožňují tučňákům dosáhnout zrychlení, které by jinak nebylo možné.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články