Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

World Press Photo 2011

068_Image_0001.jpg
redakce, Středa, 21. září 2011
Časopis Lidé a Země je mediálním partnerem prestižní soutěže světových fotografů. S předstihem vám přinášíme fotografie z výstavy, která se bude konat v pražském Karolinu od 16. září do 9. října.

Fotografie World Press Photo roku 2010

Znetvoření Bibi Aishi (18) byla odplata za to, že uprchla z manželova domu ve středním Afghánistánu. Vrátila se domů ke svým rodičům a stěžovala si, že s ní manželova rodina hrubě zachází. Muži však Aishu odvedli na horskou mýtinu, kde ji na rozkaz velitele Tálibánu povalili na zem, nejdřív jí uřezali uši a pak nos – jako trest za její „vzpouru“.

Martin Roemers, Nizozemsko, Panos Pictures

1. cena Každodenní život, série

Polovina lidstva žije v současnosti ve městech a OSN předpovídá, že do roku 2050 bude v městských oblastech bydlet 70 procent světové populace. Snímek je z Kalkaty v Indii.

Joost van den Broek, Nizozemsko, de Volkskrant

2. cena Portrét, jednotlivá fotografie

Kirill Lewerski (16), kadet na ruské lodi Kruzenštern. Čtyřstěžník s tradičním oplachtěním byl vystavěn v roce 1926 a je to nejstarší tall ship, která je ještě v provozu.

Thomas P. Peschak, Německo/Jižní Afrika, Save Our Seas Foundation

1. cena Příroda, jednotlivá fotografie

Terej jihoafrický se připravuje na přistání na ostrově Malgas. Ostrov leží u pobřeží Jižní Afriky a je důležitým hnízdištěm mořských ptáků.

Kenneth O’Halloran, Irsko

3. cena Portrét, série

Trhy v Irsku jsou víc než jen pouhým místem, kde se obchoduje. Často to bývají důležité společenské a kulturní události, které jsou významnou součástí kalendáře místního dění v každém hrabství. Ženy na snímku přišly na trh Muff Fair v hrabství Cavan, jehož tradice sahá až do 12. století.

Mike Hutchings, Jižní Afrika, Reuters

1. cena Sport, jednotlivá fotografie

Šestého července na semifinále Světového poháru ve fotbale v jihoafrickém Kapském Městě kopl Martin Caceres z Uruguaye omylem do obličeje Demyho de Zeeuwa z týmu Nizozemska. Nizozemci zápas vyhráli poměrem 3:2.

Andrew McConnell, Irsko, Panos Pictures pro Der Spiegel

Cena Prahy

Tábor Chefferie v Kongu je domovem asi 4000 uprchlíků. Uprchlíci sem začali přicházet na přelomu října a listopadu 2007. Situace v Demokratické republice Kongo je bouřlivá i šest let po formálním ukončení občanské války, která probíhala v letech 1998–2002. Ve východních provinciích stále dochází ke střetům různých skupin vzbouřenců, takže místní obyvatelstvo je i nadále vystaveno nepředstavitelnému utrpení. Americká nevládní organizace International Rescue Committee nedávno odhadla, že v posledních 10 letech ztratilo v Kongu život asi 5,4 milionu lidí a každý měsíc umírá dalších 45 000 obyvatel kvůli chorobám, jimž lze zabránit.

Olivier Laban-Mattei, Francie, Agence France-Presse

1. cena Aktualita, série

V márnici nemocnice v Port-au-Prince hází muž mrtvolu na hromadu mrtvých těl. Haiti, leden 2010.

Feisal Omar, Somálsko, Reuters

1. cena Každodenní život, jednotlivá fotografie

Muž nese žraloka ulicemi somálského města Mogadišu. Je září 2010, měsíc, kdy somálské hlavní město zažilo těžké bombardování v důsledku konfliktu mezi militantními islamisty a provládními jednotkami.

Corentin Fohlen, Francie, Fedephoto

2. cena Reportáž, série

Demonstranti v červených košilích se v polovině května v obchodní čtvrti Bangkoku Silom střetli s thajskými vládními silami. Potyčky byly součástí dva měsíce trvajícího napětí mezi „Červenými košilemi“ a úřady. Nepokoje konečně ustaly koncem května, ale bylo při nich zabito více než 80 lidí a asi 2000 osob bylo zraněno.

Andrew McConnell, Irsko, Panos Pictures pro Der Spiegel

1. cena Umění a zábava, jednotlivá fotografie

Joséphine Nsimba Mpongo (37) cvičí na violoncello ve čtvrti Kimbanguiste v konžské Kinshase. Je členkou Orchestre Symphonique Kimbanguiste (OSK), což je jediný symfonický orchestr ve střední Africe. Ve dne prodává Joséphine na hlavním trhu v Kinshase vajíčka.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články