Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

WikiLeaks: internetové Sarajevo

10-1.jpg
Autor článku: Milan Vodička, Úterý, 1. února 2011
Autor fotografií: Profimedia.cz
Nejdůležitějším novým slovem roku 2010 se stalo zřejmě jméno WikiLeaks. Když tenhle server zveřejnil statisíce depeší amerických diplomatů, rozpoutala se rozhořčená planetární debata o tom, zda to bylo dušínovské, nebo štětináčovské. Jako obvykle lidstvo střelilo úplně vedle, protože to ani zdaleka nebylo podstatné.

Kvůli tomu žvanění přeslechli úvodní výstřel první světové internetové války. Bylo to takové novodobé Sarajevo. Výsledkem bude trochu jiný svět. Skleněný, průhledný. Začíná připomínat Česko: všechno se v něm vykecá. Lidé dostali novou palebnou sílu, počítač napojený na internet. A tak tahle válka nemohla nepřijít. Vypukl boj o budoucnost sítě.

Státní moc a neomezená svoboda, která si dělala nárok na to, že nemusí končit u cizí brady, se musely střetnout. Tenhle konflikt doutnal dlouhé roky. Internet se tvářil, že je něco jiného, protože je prostor, a ne médium. Fanatici internetové ultrasvobody se tvářili, že informace na síti jsou jen jako slova psaná holí na hladinu řeky, a proto nemají zodpovědnost.

Dlouho si toho nikdo nevšímal, protože internet byl něco jako hračka. A nikdo taky přesně nevěděl, co s ním. Teď to vypuklo. Protože státy viděly, co internet zmůže, budou ho chtít oplotit a zavést dezinfekční opatření. Ale mezitím se něco stalo také na druhé straně fronty. Zatímco WikiLeaks trpěla ztrátou krve a chvíli dokonce vypadala, že ji vládní honci uštvou, okamžitě se objevily její klony. Jacísi úředníci v centru Evropské unie oznámili vznik BrusselsLeaks. Odpadlíci z WikiLeaks, kteří už nesnášeli velké ego otce zakladatele Juliana Assangeho, mají teď své „leaks“.

V Indonésii už pracuje IndoLeaks. Příklad táhne a podobných buněk vznikají desítky. Dokonce v Česku. Vstanou noví bojovníci, dalo by se říci. Co z toho plyne? Možná je to všechny brzy přestane bavit. Ale možná je to taky začátek nové éry. Éry, v níž tajemství už nebude tak tajné. Ale pozor. Netýká se to jen diplomatů a jejich vlád. Lítáte v tom i vy. Lekce WikiLeaks zní, že v éře internetu není nic dokonale nedostupné. Na webu nelze vystavět Maginotovu linii.

Podtrženo a sečteno: celá záležitost kolem WikiLeaks ukazuje, jak hluboce se změnila moc v informačním věku. Je v tom i ironický paradox. Myšlenka internetu se zrodila za studené války – měl v případě jaderného přepadení zabránit v USA chaosu a zachovat moc státu. Proto byl vymyšlen tak, aby neměl hierarchii, centrálu a hlavu. Právě kvůli těmto genům, které mu dali, teď však moc státu nahlodává. To je mnohem důležitější zpráva než to, jestli zavřeli Juliana Assangeho a zda bylo čisté, že depeše vytáhl na světlo boží. Uvidíme, jak to v kyberprostoru dopadne. Něco se určitě děje.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články