Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Wasfia Nazreen: Hula hoop na sedmi vrcholech

72wasfia2.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 9. září 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
Sbírku sedmi nejvyšších vrcholů světa už k dnešnímu dni sešplhalo přibližně 350 lidí. Když na ně postupně vystoupala Wasfia Nazreen, za normálních okolností by to nikoho nezajímalo.

Sice na každém z nich přes boky prohnala obruč hula hoop, ale ani to by nestačilo. A nejspíš ani to, že Wasfia se narodila v Bangladéši – rovinaté krajině říčních delt. V časech, kdy ženy dosahují fantastických sportovních met, by nikoho neohromil ani fakt, že Wasfia nosí sárí. Jenže tahle Bangladéšanka nežije jako horolezkyně na cestě za dalšími špendlíky na mapě. Ve chvíli, kdy si docela bez sponzorů a za pomoci přátel obouvala horolezecké boty na cestě k prvnímu vrcholu, byla spíš zoufalou samaritánkou.

Už neviděla jinou možnost, jak upozornit na osud 3000 bangladéšských žen a dětí, které díky mezinárodní humanitární organizaci CARE dostala ze sexuálního otroctví. Všechno vypadalo slibně, ale pak CARE nedostalo grant, zmizelo a tři tisícovky uprchlíků ze světa placeného sexu se ocitly v existenčním vakuu. „Nejhorší to bylo s dětmi,“ poznamenala k tomu Wasfia. „Už skoro unikly z beznadějného kruhu života v nevěstincích. Byli jsme tak závislí na zahraničních organizacích! Kdyby zmizely, program by prakticky skončil.“

Říct: Už dost!

Rozhodla se tedy začít budovat humanitární společnost, kterou by řídili přímo Bangladéšané. Prodala rodinné šperky, vzala si desetitisíce dolarů půjčku a vydala se do práce – a do hor. „Cítila jsem opravdu silné nutkání to udělat,“ říká. „Je to jako léčení mého vlastního dospívání. Když jsem vyrůstala, byla jsem vždycky upozaděná a spoustu věcí jsem nesměla – včetně hula hoop. Jedna ze sousedek mi s pohrdáním řekla, že holky by se takhle natřásat neměly. Způsob, jak to řekla, byl plný opovržení. Tohle mi ze života vzali – právo hrát si jako malá holka. Zakazovali mi jezdit na kole, abych nepřišla o panenství, a hustili do mě další nesmysly. Řekla jsem si, že nechci, aby tím procházely další holky. Snažíme se naši společnost změnit a tohle je můj drobný příspěvek, jak říct: Už dost!“


HULA HOOP V DATECH

  • Narodila se 27. 10. 1982Bangladéši.
  • Získala stipendium na Agnes Scott College v Georgii v USA.
  • Kampaň pro projekt Bangladéš na 7 vrcholech světa zahájila při příležitosti 40 let bangladéšské nezávislosti 26. 3. 2011.
  • Organizace Ösel Foundation díky Wasfiině iniciativě zahájila v Bangladéši vzdělávací program pro 50 dospívajících dívek.
  • S horolezectvím začala v roce 2006 stylově – přímo v Tibetu, během monitorování porušování lidských práv Tibeťanů ze strany Číny.
Wasfia Nazreen
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články