Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Voda mnoha ctností

108termalnivoda.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Středa, 29. dubna 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
Filozofie „sanus per aquam“ prýští na ostrově v Tyrhénském moři požehnaně. Termální voda láká do Itálie stále více přívrženců přírodních procedur.

Léčivou moc darovaly Ischii vulkanické aktivity spojené s nedalekým Vesuvem už v sedmém století před naším letopočtem. Počáteční obyvatelé, Řekové z ostrova Euboia, tak byli prvními pacienty, když za pomoci balneoterapie kurýrovali své šrámy utržené ve válce. K dokonalosti však místní zdroje dovedli Římané.

Vybudovali „thermae“ – lázeňské komplexy, kam se z celé říše sjížděla zámožná klientela, aby ulevila bolestem pohybového aparátu. Když pak v roce 1588 lékař Giulio Iasolino provedl testy termálních vod (zjistil složení a sepsal jejich terapeutické účinky), Ischia rozkvetla ve známé léčebné centrum. Dokonce v tak proslulé, že si zde po bitvě u Aspromonte hojil svá zranění vůdce italských vlastenců Giuseppe Garibaldi.

103 zázraků

Většina hotelů na Ischii nese označení „terme“, což znamená, že disponují svojí vlastní studnou, ze které čerpají termální vodu. Z areálu skoro nemusíte vystrčit ani nos a rovnou skočíte do domácích bazénků. To by však byla škoda, protože příznivci lázeňské turistiky si mohou užít procedury jak v osmi termálních parcích, tak na místech ve volné přírodě. Ostrov v Neapolském zálivu je totiž jediným místem v Evropě, kde podzemní vrstva ukrývá největší koncentraci termálních a minerálních pramenů.

Na malé ploše 47 km2 vyvěrá z hloubky 350 m přes 103 zázraků přírody. Ty jsou podle chemického složení rozděleny do 29 skupin. Termální vodu ohřívá pod povrchem žhavé magma. Její zvýšená teplota rozpouští okolní horniny a tekutina tím na sebe váže různé chemické látky a plyny. Mírně radioaktivní voda pak slouží ke koupelím (bolesti páteře, revmatismus, gynekologická onemocnění), k aerosolům (pro léčbu horních cest dýchacích) a k pitným kúrám.

Zdroj zdraví

Šedesáti tisícům obyvatel devátého největšího ostrova Itálie můžeme směle závidět – wellness mají doslova „za bukem“. „Když mě začnou bolet klouby, zajdu do skalních přírodních bazénků s horkými zřídly. Pro otce zase beru do láhve vodu z termálních pramenů, pomáhá mu na srdce,“ říká pětačtyřicetiletý Gaetano.

„Kašel a rýmu skoro vůbec neznám. Na Ischii je sedmdesátipětiaž devadesátiprocentní vlhkost vzduchu, která skvěle čistí průdušky a plíce,“ dodává zdravím kypící jižan.

Na ostrově citronů funguje také několik manufaktur na výrobu kosmetiky. Produkty z termální vody, bahna a středomořských bylinek jsou na trhu již přes sto let.


TERMÁLNÍ VODA

  • Skvěle hydratuje pleť v horkém, suchém klimatu nebo na palubě letadla.
  • Pečuje o suchou, citlivou pleť a pomáhá léčit kožní onemocnění (akné, lupénka, dermatitida, rosacea, ekzémy).
  • Hojí pokožku po plastických operacích nebo dermatologických zákrocích.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články