Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Vítězství na hadí lodi

Untitled_044_Panorama1.jpg
Autor článku: Jana Ašenbrennerová, Čtvrtek, 1. prosince 2016
Autor fotografií: Jana Ašenbrennerová
Každý rok se na jihu Indie odehrávají závody hadích lodí. Až stočlenné posádky štíhlých plavidel dávají do lítého boje všechny své síly.

Asi sto mladých mužů posedává v plachtou zakrytém přístřešku mezi dvěma malými domky. Odpočívají, někteří obědvají rýži s masem podávanou z obrovského hrnce. Ženy jsou v nedohlednu, jen pár dětí pobíhá v okolí. Muži působí nervózně, ale zároveň nadšeně. Konečně přišel den, na který čekali. Už brzy si otestují své fyzické schopnosti a zjistí, zda trénink, kterým v posledních dvou týdnech prošli, bude stačit na vítězství. Mladí muži z klubu Nadubhagom se chystají soutěžit v prvním závodě lodí sezony, tradiční disciplíně v okrese Alleppey na jihu Indie.

Souhra sta mužů

Asi hodinu předtím, než usednou na „hadí loď“, vyslechnou poslední povzbudivá slova trenéra Manódže. Sedí v půlkruhu, pozorně naslouchají, pot jim stéká po tváři. Je dusno, kolem 40 stupňů Celsia.

Vítězství na hadí lodi

„Hadí loď“ je dlouhá 30 až 40 metrů a přibližně 1,5 metru široká. Její posádka může mít až sto členů. Většina z nich jsou veslaři, jeden je operátor lodi. Několik mužů udává rytmus: zpívají, troubí nebo bubnováním naznačují rychlost pádlování. Závodní sezona je na jihu Indie velkou tradicí a vyhledávanou zábavou. Začíná v červnu a pokračuje až do listopadu.

Synchronizovat téměř sto mužů na jedné dlouhé lodi vyžaduje kázeň a disciplínu každého člena. „Zvládat fyzický stres je nejtěžší,“ říká Roča Čacko, který má na starosti rytmus veslařů.

Vítězství na hadí lodi

Když se všichni usadí na svá místa na lodi, nejprve se s ostatními soutěžními týmy potkají na cílové čáře, kde proběhne zahajovací ceremonie závodu. Pak se lodě odeberou na start závodu, asi kilometr vzdálený. Zazní výstřel a vyjede první skupina lodí. Muži veslují s vervou a je radost sledovat nejen jejich souhru, ale i neuvěřitelnou kondici.

Adrenalin závodu

Davy lidí stojí podél břehu řeky a napjatě sledují závod. Mladí, staří, muži, ženy, také pár jeptišek. Lidé hlasitě fandí, volají na své favority, plavou podél lodí a snaží se co nejhlučněji podpořit svůj tým.

Pak se ozve poslední výstřel a je zahájen finální závod dne. Publikum šílí. Muži vydávají poslední zbytky energie a poslední kapky potu, aby pokořili soupeře. A máme vítěze: tým Nadubhagom v modrobílém dresu! Objímají jeden druhého a křičí nadšením. Fanoušci skáčou do vody, zatímco paprsky zapadajícího slunce vytvářejí barevnou duhu nad řekou. Teplota opadá.

Loď týmu Nadubhagom odplouvá i s vítězi a odváží si asi metr vysokou trofej. Nadšení a oslavy budou trvat do časných ranních hodin a pak muže čeká příprava na další závod, který se koná už za pár týdnů: Nehru Trophy (dříve Trofej předsedy vlády), nejvýznamnější ze všech závodů sezony. Muži vědí, že je čeká tvrdý boj. Dnes slaví, ale zítra opět nastoupí intenzivní přípravu, která je při troše štěstí snad znovu povede k vítězství.

Vítězství na hadí lodi
Vítězství na hadí lodi
Vítězství na hadí lodi
Vítězství na hadí lodi
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články