Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Vidíte ty lidi?

010-000.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 2. červnaec 2007
Podívejte se na ten snímek dobře: ukazuje příběh, jaké se odehrávaly za války a pak se o nich točily dramatické filmy. Moc vám neříká, ale to veliké je rybářská síť a ty tečky na jejím obvodu jsou lidé. Trosečníci.

Drželi se na síti celé tři dny. Celou dlouhou dobu o nich věděli ti, kdo je mohli zachránit. A nic neudělali. Jen se hádali. Je to opravdu šokující příběh. Odehrál se ve Středozemním moři kdesi mezi Libyí a Maltou.

Ti trosečníci jsou totiž zároveň uprchlíci. Všichni se snažili dostat ilegálně do Evropy. Jejich člun šel ale ke dnu. Zachránila je obrovská síť na lov tuňáků. Chytili se jí a čekali. Síť vlekla maltská rybářská loď, ale kapitán nepovolil trosečníkům vstup na palubu. Pak se do věci vložily úřady: Malťané poněkud nelogicky řekli Libyjcům, že trosečníky mají zachránit oni, protože síť se nachází o desítky mil blíž k jejich břehům než k maltským. Bylo to, jako kdyby sanitka narazila na člověka s otevřenou tepnou, ale zavolala by jinou záchranku s tím, že jí se to netýká, protože nepatří do tohoto okresu.

A tak se Libyjci a Malťané hádali a hádali a Afričané se drželi. A drželi by se dodnes, kdyby nepřiplula loď italského válečného námořnictva a nevylovila je… Pár dní poté se stalo něco podobného. Devětadvacet Afričanů, mezi nimi půlroční dítě, objevili Malťané na jakési lodi, která zřejmě měla jít brzy ke dnu. Malťané se tvářili jako by nic, ale nakonec se jednomu z trosečníků podařilo dovolat z mobilu na Maltu, kde žil jeho příbuzný, který ztropil poplach.

Malťané to schytali ze všech stran, protože zachránit trosečníky na moři je prastará povinnost. Při své obhajobě použili jeden argument, s nímž se dá těžko polemizovat: tihle lidé míří do Evropy. Protože jsme nejblíž, plují k nám. Ale my nechceme, aby se z našich maličkých ostrovů stal jeden velký uprchlický tábor. Nejsme na to ani dost bohatí. Jenže nikdo nám nepomůže, nedá nám peníze. Naopak – když někde v Německu chytí přistěhovalce a oni řeknou, že první unijní půdou, na niž vstoupili, byla Malta, pošlou nám je šupem všechny sem. Ale proč to máme my a Španělé odnést za všechny? Co kdyby se o tyhle uprchlíky, kteří připlují na člunech, dělili všichni členové unie? Třeba podle počtu obyvatel nebo výšky národního důchodu?

Do Evropy loni připlulo skoro 40 000 afrických uprchlíků. Pokud by nad nimi unie převzala společnou zodpovědnost, naše kvóta by nebyla velká, ale byla by. Kdo by to řekl, že se nás mohou týkat čluny plné jakýchsi neznámých černochů kdesi v dalekém moři…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články