Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Veselé obrázky z Uzbekistánu

72-4.jpg
Autor článku: Vladimir Pomortzeff, Úterý, 24. května 2011
Autor fotografií: Vladimir Pomortzeff
Starobylá Chiva je dnes ztracené a zapomenuté městečko stranou od velkých dopravních tepen. Leží jen pár kilometrů od hranice mezi Uzbekistánem a Turkmenistánem, ze všech stran obklopená nekonečnými pouštěmi a bavlníkovými poli. Skoro nic nenaznačuje, že kdysi dávno bývala hlavním městem mohutné říše a patřila mezi nejdůležitější centra islámského světa. Kdo zavítá mezi starobylé chivské zdi dnes, může si v jejích zákoutích vychutnat přátelskou atmosféru, v níž se odehrávají rodinné sešlosti i přátelská posezení nad miskou čaje nebo třeba sportovní klání.

Starobylá Chiva je dnes ztracené a zapomenuté městečko stranou od velkých dopravních tepen. Leží jen pár kilometrů od hranice mezi Uzbekistánem a Turkmenistánem, ze všech stran obklopená nekonečnými pouštěmi a bavlníkovými poli. Skoro nic nenaznačuje, že kdysi dávno bývala hlavním městem mohutné říše a patřila mezi nejdůležitější centra islámského světa. Kdo zavítá mezi starobylé chivské zdi dnes, může si v jejích zákoutích vychutnat přátelskou atmosféru, v níž se odehrávají rodinné sešlosti i přátelská posezení nad miskou čaje nebo třeba sportovní klání.

Velkou nadějí uzbeckého sportu jsou tito mladí svalnatci - kluci z chivské sportovní školy.
Uzbecký muž s tradiční miskou na čaj - pialou. Na čaj se chodí do takzvaných čajchan - tradičních středoasijských čajoven. Jde zároveň o jídelny, kde místní tráví nekonečné hodiny rozprávěním a popíjením lahodného nápoje.
Stomatologická klinika v Chivě. Uzbečtí lékaři se nezabývají ani tak nemocnými zuby jako spíš těmi zdravými. Aplikují na ně totiž zlaté korunky, které jsou znakem bohatství. Největší boháči mají dokonale zlatý úsměv.
 Před několika desetiletími se v Chivě začaly vyrábět speciální portrétní koberce. Pokud chcete někomu udělat radost k narozeninám či ke svatbě, stačí přinést jeho fotografii. Dotyčný pak dostane svou podobu zvěčněnou v ručně vázaném koberečku.
Domácím oslům říkají Uzbekové išak. Oslíci jsou zde velmi důležitým dopravním prostředkem.
Uzbečtí přátelé se loučí po odpoledni stráveném povídáním v čajovně.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články