Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Velký burzovní průšvih

010-000.jpg
Milan Vodička, Pátek, 24. října 2008
To byly titulky: Velký burzovní propad, Světové burzy se otřásly, Hrozí celosvětová krize. To byla jízda! To bylo překvapení! Lidé si vždycky myslí, že svět je v pořádku a nic se nemůže stát – až do chvíle, než se něco stane.

A tak jsme zase jednou viděli, co je to globalizace. Ne vždy se hodí, jak moc je svět propojený. Když se na Wall Street začaly dít opravdu divné věci, potvrdilo se znovu, že když tam dostanou chřipku, rozkýchá se celý svět.

Pokud vím, tak dosud nikdo nevyskočil z okna mrakodrapu, jako se to stávalo v New Yorku po velkém krachu v roce 1929. Přesto tenhle otřes a nynější bankovní krize mají jedno společné: svět po nich bude jiný než jaký byl, než všechen ten zmatek propukl naplno.

Ne že by příště, až Amerika zase začne posmrkávat, nezačali po světě sahat po kapesnících. Ale možná, že jich nebude už tolik zapotřebí. A nebudou se po nich shánět úplně všude, jako se to děje ještě teď. Amerika nepouští žilou jen sobě, ale také své budoucnosti. Dělá to už nějakou dobu. A poměrně úspěšně.

Za něco si může sama. Ale ponechme teď stranou chyby na bankovním trhu. To ať si řeší ekonomové.

Mě zajímá třeba Irák. Tahle válka nejenže stála možná až tři biliony dolarů (tedy, jen pro představu, tři tisíce miliard korun), ale hlavně: zdražila kvůli ní ropa.

Pár dní po 11. září byl barel za třiadvacet dolarů, teď stojí pětkrát i víckrát tolik. Co se nestalo: peníze, které mohli Američané utratit za americké zboží, šly do ciziny. Když americká burzovní a finanční bublina praskla, ukázalo se, že dolary tak nějak došly. Seděl na nich někdo jiný. Aniž jsme si toho všimli, byli jsme svědky nenápadného majetkového přesunu, který byl možná největší v historii. Když už loni začalo být slovutným americkým bankovním institucím horko, najednou je začali vykupovat bohatí pánové z Perského zálivu…

A pak je tady ještě jedna věc. Čína. Její vzestup a pozvednutí miliardy Číňanů z chudoby je dost možná nejvýznamnější událostí naší doby.

Už dlouho se píše o tom, jak do amerických přístavů připlouvají lodě s čínským zbožím a z Ameriky vezou zpátky starý papír, z nějž se v Číně vyrábějí kartony, do nichž se balí další televize, mobily a mikrovlnky pro export do USA. Čína je druhým místem, kde mají slamníky plné dolarů.

Peníze se přesouvají a s nimi cestuje i moc.

Kdo by to do té Ameriky řekl, že si bude tak lehkomyslně házet klacky pod vlastní nohy…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články