Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Velikáni na malém ostrově

30-31.jpg
Autor článku: Markéta Tauerová Kutilová, Úterý, 24. února 2015
Autor fotografií: Markéta Tauerová Kutilová
Na Šrí Lance je jedno z nejlepších míst k pozorování plejtváků obrovských, největších savců planety. Stejně tak zde můžete pozorovat třeba slony nebo krokodýly.

Velrybí safari je známé na jihu ostrova, kde tito největší savci byli zpozorováni v roce 2006, ale na východním pobřeží jde o novinku. Nenechám se přemlouvat – cena 25 USD a cesta malým motorovým člunem jsou příliš lákavé.

Na naši velrybářskou výpravu vyplouváme z města Trikunámalé v šest hodin ráno. Čím více se vzdalujeme od břehu, tím jsou vlny prudší a narážejí do člunu. Po hodině jízdy nám už cesta přijde nekonečná a po velrybách ani stopy. Po chvíli k nám míří člun a rybáři, kteří se vracejí z lovu domů, ukazují, kde právě velryby viděli. Po dalších dvaceti minutách nepříjemné jízdy najednou průvodce Šrí vykřikne tak, že se všichni lekneme. Uviděl první velrybu! Člun nabere nejvyšší rychlost a řítíme se k místu, kde ji jeho vycvičené oko zahlédlo. My ostatní jsme totiž neviděli zhola nic. Po chvíli se ale dočkáme všichni. Kousek od nás vidíme nejdříve velké vodotrysky a pak už se nad hladinu konečně vynoří obrovský ocas.

Nemůžu dýchat, pohnout se a mám pocit, že se mi zastavilo srdce. Za chvíli se před námi vynoří obrovský hřbet další velryby a hned vedle ní druhý. Prostoupí mě zvláštní pocit vděku, že mohu vidět tak blízko a na vlastní oči největšího tvora planety. Náš člun je následuje, za chvíli vidíme další mohutné ocasní ploutve, z nichž stříká voda. Je to úchvatná podívaná. Máme pocit, že jich je kolem nás snad celé hejno. Pak je najednou ticho a nikde nic.

Naše velrybí honička trvala asi hodinu, během níž jsme viděli tak osm velryb. Rok a půl stará Mája byla nejmladším účastníkem velrybářské výpravy.

Plejtváci obrovští mají srdce velké jako malé auto. Je slyšet čtyři kilometry daleko.

Velrybí stres

Podle vědců je Šrí Lanka zřejmě nejteplejším místem naší planety, kde je možné plejtváka obrovského a jeho příbuzného vorvaně obrovského spatřit. Velrybí safari je jedním z největších lákadel pro turisty, kterých ročně navštíví Šrí Lanku kolem jednoho milionu. Většina turistů za nimi jezdí na jih ostrova. Kolem měst Mirrisa a Gálla je pozorování těchto největších živočichů naší planety masovou záležitostí.

„Pluli jsme tři hodiny velkou lodí se stovkami lidí a velryby jsme viděli z velké dálky,“ říká Francouzka MarieAnne, která se na velryby vyjela podívat znovu i na východě v Trikunámalé. „Tady jsme za nimi putovali něco přes hodinu a přiblížili se velmi blízko, tak na 25 až 30 metrů,“ chválí si turistka. Na jihu ostrova už začínají provozovat i pozorování velryb z helikoptéry či vodního letadla, což je ale zhruba desetinásobně dražší než z lodi.

V současné době je Šrí Lanka zahrnuta do chráněné oblasti Indického oceánu vyhlášené Mezinárodní velrybářskou komisí. Ze všech 80 druhů pozorovaných a identifikovaných kytovců na světě se 26 vyskytuje ve vodách Indického oceánu a Bengálského zálivu. Je však otázkou, jak dlouho bude pozorování velryb na Šrí Lance možné. Zatím totiž tento druh safari nikdo nekoriguje a nekontroluje. Pro velryby je velké množství lodí velmi stresující a je otázkou času, zda se brzy nepřesunou do klidnějších míst.

Slony můžete pozorovat v oblasti Kanniya u Trinca. Koupat se chodí po večeři, kterou si dávají na místní skládce.

PROJEĎTE SE NA VLNĚ

  • Na Šrí Lance si na své přijdou začátečníci i nároční surfaři, a to v jakémkoli období v roce. Zatímco na jihu je surfová sezona od října do března, na východě od května do září.
  • Pokud přijedete mezi říjnem a dubnem, můžete přímo v Kolombu sednout na vlak či autobus a za čtyři hodiny už budete na jihu, kde je spousta surfařských pláží. „Pro začátečníky doporučuji Welligamu, malé rybářské městečko. Jako jedno z mála na Lance má takzvaný beach break, vlny se lámou třením o pískové dno, a ne o útesy, jako na většině ostatních míst. Nehrozí tedy takové nebezpečí úrazu. Tato pláž je rovněž velmi přehledná a plně připravená jak pro zkušené surfaře, tak úplné začátečníky,“ říká český surfař Jiří Velenský.
  • Další surfové pláže na jihu, jako třeba Mirrisa, Hikkaduwa a Midigama, nejsou vhodné pro úplné začátečníky, a to především kvůli silnějším spodním proudům a útesům skrytým pod vodní hladinou. Na většině míst je možné najít ubytování na pláži, a pokud nemáte vlastní prkno, můžete si jej půjčit asi za 160 Kč na den. Stejně tak není problém najít zde zkušeného instruktora. Dvě dvouhodinové lekce vyjdou na zhruba 160–200 korun.
  • Pokud na Šrí Lanku přijedete mezi květnem a říjnem, musíte se za surfováním vydat na východ ostrova – do Arugam Bay. Cesta z Kolomba sice trvá kolem 12 hodin autobusem, ale určitě se vyplatí. Toto surfové místo je považováno za jedno z nejlepších v celé jižní Asii, ale s ohledem na velikost a sílu vln, profil dna (útesy) a rivalitu mezi surfaři je vhodné spíš pro zkušené surfaře. Pokud jste začátečník, musíte se vydat 10 km severně od Arugam Bay, na místa jako Pottuvil Point, Peanut Farm nebo Crocodile Rock, kde najdete ideální podmínky pro nováčky.
  • Informace o aktuálním stavu (velikost a síla vln, směr větru ad.): www.wannasurf.comwww.magicseaweed.com
Rok a půl stará Mája byla nejmladším účastníkem velrybářské výpravy.

TLUSTOKOŽCI V OHROŽENÍ

  • Na Šrí Lance si na své přijdou i milovníci krokodýlů, které uvidí v národních parcích. Pokud nechcete platit vysoké vstupné do parků, můžete krokodýly vidět i v lagunách kousek za Trikunámalé. Místní tuktukáři tam turisty vozí za 20 dolarů pro dvě osoby.
  • Na ostrově žijí i druzí největší savci – sloni. Jejich počet zde však rapidně klesá. Dnes jich tu zbývají poslední dvě tisícovky. Ubývá jim životní prostor, mnoho jich zabijí zemědělci, kterým tlustokožci ničí úrodu. Další desítky slonů ročně pojdou, když sežerou na skládkách sklo či toxické odpady.
  • Slony můžete pozorovat v mnoha národních parcích. Projet se na nich lze u města Habarana. Na Šrí Lance jsou sloni posvátná zvířata a jsou součástí mnoha náboženských ceremonií. Například během buddhistické slavnosti Esala Perahera ve městě Mahanuwara (angl. Kandy) je v ulicích v červenci a srpnu kolem sta nazdobených slonů.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články