Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Válka s burkou

10-1.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 9. Srpen 2010
Nesouhlasím s tím, v čem chodíte, ale budu do posledního dechu bojovat za vaše právo v tom chodit, parafrázují teď někteří lidé slavný výrok osvícence Rousseaua. Osvítila je evropská novinka posledních týdnů, válka s burkami. Tahle exotická móda, podle níž je muslimská žena totálně zahalena včetně obličeje, byla právě zakázána ve Francii, předtím v Belgii, v řadě španělských a italských měst, oslovila voliče v Nizozemsku, pro by podle průzkumů byli i Britové a Němci...

Zdánlivě je to absurdní tažení: ve Francii burky nosí maximálně tři tisíce žen, v Belgii je jich dvacítka. Ale toho křiku: hovoří se o západních hodnotách a o tom, že je potlačováno základní lidské právo nositelek burek. Sahá se ale až k takovým bizarním argumentům, jako že ženy v burce mohou jako řidičky způsobit nehodu nebo že mají za závojem nedostatek kyslíku. Hlavní je však to první – a Evropa, která jako by vystupovala na obranu tolerance, vypadá najednou docela netolerantně.

Rousseau by možná řekl: Je vůbec někomu něco do toho, co ty ženy mají na hlavě? Je. Vysvětlení je nasnadě, ale nikdo o něm nechce moc mluvit. Vůbec nejde o to, co ty ženy nosí. To je nám celkem ukradené. Ať se potí nebo třeba i dusí. Evropanům jde o to, že tím možná něco demonstrují. Tenhle pocit se nabaluje rychle jako sněhová koule. Podívejte sami: když si před pouhými čtyřmi roky bývalý britský ministr Jack Straw dovolil pípnout, že ženám se zahalenými tvářemi v jeho volebním obvodu se s okolím komunikuje hůř, schytal to ze všech stran doma i od Evropanů. Ale teď už jsou na to rovnou zákony. Čím to?

Hezky na rovinu: lidé se bojí. Mají pocit, že fundamentalismus obchází kolem jejich domovních dveří. A ten pocit sílí. Potíž je v tom, že něco sílí i na druhé straně. V posledních letech zesílila nedůvěra mezi křesťanskou a muslimskou populací v Evropě. Evropany vystrašily atentáty, muslimové zaregistrovali, že pohledy, jimiž se na ně starousedlíci dívají, ztvrdly. Tak reagují po svém. Víru dávají víc najevo. Komplex obležení zafungoval. Bylo to dobře vidět v Británii právě po výrocích Jacka Strawa: burku si najust pořídilo víc žen.

Jenže tahle reakce znovu vyvolává u Evropanů otázku: Proč dávají svou víru tak okatě najevo? Znamená to, že nechtějí respektovat naše zvyky? Když přijedeme my k nim, taky nechodíme v šortkách, protože se přizpůsobíme jim. Znamená to, že oni se nechtějí přizpůsobit nám? Chtějí, aby u nás byl jejich svět? A na konflikt a zákazy, které plodí další zapouzdřenost, je zaděláno přímo ideálně.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články