Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Valentýnské rozjímání

10-000.jpg
MF Dnes · Milan Vodička, Pátek, 2. března 2007
Možná byste byli překvapeni, kolik toho má společného valentýnské přání, z něhož se vždy v půlce února už málem stává staročeská národní tradice, třeba s náčelníkem černošského kmene Zuluů jménem Shaka. A to i přesto, že náčelník o žádném svatém Valentýnu nikdy neslyšel.

Na druhé straně, ani vy jste toho o Shakovi asi nikdy mnoho neslyšeli. Ale klid: svatého Valentýna neznáte taky nijak dlouho. Svátek zamilovaných k nám přeskočil z Ameriky poměrně nedávno.

Přejali jsme ho ochotně, protože příchod anglosaské kultury prozatím bere většina lidí s klidem. Jíme hamburgery, chodíme na party, sledujeme americké filmy a posíláme si valentýnky. A, což je důležitější, čteme přeložené knížky a sledujeme nejrůznější dokumentární televizní seriály.

Vypadá to neškodně, ale někdy to tak úplně bezproblémové není.

Vezměte si třeba náčelníka Shaku. Řekli byste, že je to jeden z největších vojevůdců dějin? Asi ne. Máte se stydět, že to nevíte? Ale vůbec ne, porucha není na vašem přijímači. Shaku můžete najít v knize Největší vojevůdci v dějinách od britského autora Nigela Cawthornea, která nedávno vyšla v češtině. Jsou tam i jiná jména, která vám asi moc neřeknou.

Z angloamerického pohledu jsou asi zásadní, z pohledu kontinentální Evropy (i světa) asi moc ne. Kupříkladu jsou mezi „největšími vojevůdci světových dějin“ tři indiánští náčelníci a pět generálů z americké občanské války, ale jen čtyři němečtí a tři sovětští vojevůdci z druhé světové války (Britů je ovšem sedm). Vysvětlení je prosté – ve skutečnosti je to kniha o největších vojevůdcích historie z anglosaského pohledu.

Takových knih se objevila řada. Nejsou nezajímavé. Ale jsou psány z úplně jiného pohledu. Podobné je to na kabelových televizích, které vám například představují Richarda Lví Srdce jako největšího křižáka. Většina historiků, ale i křižáků a jejich protivníků by se tomu smála. Vysvětlení je prosté: byl to britský seriál. Prostě, pohled na svět skrz vlastní brýle. Jako když kolotoč zápasů o nejlepší baseballový tým Ameriky je rovnou nazván World Series, Světová série.

Je to celkem přirozené. Kdybychom my měli na to, abychom natočili dějiny světa (nebo druhé světové války, křížových tažení, největších katastrof či největších špionů), český pohled by se tam nutně projevil. Jiné národy by se asi dost divily. Jenže je tady ještě jeden rozdíl. Americká a britská produkce, to je proud mohutnější než Amazonka. Za chvíli by tomu člověk uvěřil, protože vlastně nemá jinou možnost. Naštěstí tohle všechno může občas fungovat jako bumerang. Když se třeba začtete do knížky Největší vojenské omyly dějin, s úlevou zjistíte, že největšími pitomci v uniformách byli nejčastěji Angličané, protože autorem je Angličan.

Neberte proto tyhle věci tak vážně, jak se tváří. Museli byste potom věřit i tomu, že mezi nejmohutnější řeky světa patří Temže a Hudson, protože se to tak objevilo v jinak krásné, výpravné publikaci Největší řeky světa, která byla nedávno přeložena do češtiny.

Valentýnky jsou ovšem něco jiného. Jsou sem sice implantované stejně jako fakt, že náčelník Shaka patří k největším vojevůdcům dějin, ale tím, že člověk dá někomu najevo lásku, se nikdy nic nezkazí.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články