Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Už zase ten Írán

010-000.jpg
Milan Vodička, Pátek, 24. červnaec 2009
Jeden americký politolog vzpomínal, jak v roce 1979, když se Írán bouřil proti šáhovi, dělal anketu mezi odborníky. „Jak to dopadne?“ ptal se jich. Experti měli očividně Írán v malíčku. Polovina mu řekla, že tohle šáh snadno přežije a protesty vyšumí, druhá půlka mu odpověděla, že šáh padne, ale bude to k dobru věci, protože nový Írán bude svobodnější a hlavně bude dbát na lidská práva.

Z toho vidíte, že Íránu jsme nikdy moc nerozuměli. Když nedávno po volbách začaly pochodovat statisíce Íránců ulicemi Teheránu, znovu jsem si na to vzpomněl. Všichni byli tolik překvapeni… Přitom něco takového se očekává už roky. Od počátku 90. let čítáváme články, jak je to s režimem v Teheránu nahnuté, protože ženy si odvážně posouvají povinné šátky tak, aby ukázaly vlasy. Pravidelně čtyřikrát do roka se čekalo, že to už praskne – na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Taky tam byl reformní prezident Chátámí.

Íránský Gorbačov, říkalo se. Velká naděje. Nezměnil vůbec nic. Taky za tu dobu dvakrát vyšli mladí do ulic na podobné demonstrace jako letos. Rychle vzpláli a zase rychle vychladli. Na Západě mezitím vždy stačily vyjít články o tom, jak režim tentokrát rozhodně mele z posledního, protože lidé chtějí západní džíny a filmy.

Zase se ukázalo, že Íránu vůbec nerozumíme. Zná to každý, kdo tam byl. Když jsem tam jel v roce 1990 poprvé, měl jsem pocit, že mě zakousnou hned na letišti. Všude však byli docela milí a usměvaví.

Neříkám, že bych tam chtěl žít. Když jsem tam byl o několik let později, doporučili mi, abych si radši nevyhrnoval rukávy, protože je to příliš nahoty najednou. Teď jsem na fotkách z teheránských demonstrací viděl mladíky, kteří si s tím viditelně nedělali hlavu. Je teplo, tak měli trička a krátké rukávy. Už je to zřejmě běžné.

Někam se to tedy posouvá. Ale i tak jsem už ostražitější v předpovědích, přestože to před pár dny vypadalo ještě vážněji než jindy. Tenhle režim stojí na náboženství, a tak je možná pevnější, než si myslíme. Ale jak říkám: Íránu jsme nikdy moc nerozuměli.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články