Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson: Mouchy na žule

mouchy.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Sobota, 8. října 2016
Autor fotografií: Profimedia
Dokážete se vzpamatovat ze zklamání z neúspěchu a zkusit to druhý den znovu?“ přemítal horolezec Kevin Jorgeson. „Musíte mít mysl vyladěnou jako atlet před nejtěžším výkonem svého života.“

To už oba lezci, Jorgeson i Tommy Caldwell, věděli, že se jim podařilo znovu definovat možnosti lidského těla na hladké skále. El Capitan, žulový obr, strmí v kalifornském Yosemitském parku od paty po temeno do výšky 900 metrů a jen tak někoho si na hlavu vyšplhat nenechá. Ne po Stěně úsvitu (Dawn Wall). A už vůbec ne za tak tvrdých podmínek, jaké doprovázely úspěšný pokus dvou zmíněných mužů. Obvykle se na Kapitána stoupá na jaře nebo na podzim a za denního světla, ale obtížnost stěny donutila lezeckou dvojici věšet se na miniaturní výstupky za noční zimy – v jediné době, kdy kámen zchladne a vyschne natolik, aby poskytl dostatečně bezpečnou oporu.

Tři týdny na skále

Právě Jorgeson o tom něco ví: sedm nocí za sebou mu prsty v rozhodující chvíli vždycky sklouzly a stupeň 15, druhý nejtěžší během celého výstupu, mu zmizel ve tmě nad hlavou. Caldwellovi se podařilo vyšvihnout se výš už před pěti nocemi a Jorgesonovy opakované neúspěchy ho drtily podobně jako jeho parťáka. Jorgesonovi se nakonec zkrvavenými bříšky prstů podařilo dostat se přes žiletkově ostrý výstupek na patnáctce a pokračovat za Caldwellem. Loni 14. ledna, po 19 dnech bivakování na stěně, Caldwell s Jorgesonem konečně přepadli přes hranu vrcholu El Capitan, kde je čekaly kamery, rodiny a sláva.

Skoro tři týdny na skále, kterou Caldwell předtím jinou cestou zdolal za čtyři hodiny, zní trochu šíleně, ale mělo to svůj důvod: „Museli jsme si vyhradit spoustu času na úchopy, důležitá byla výdrž a pevnost kůže na prstech. Postupovali jsme mnohem pomaleji než normálně, právě kvůli těm ostrým úchopům plus zimě a suchu,“ vysvětluje Tommy Caldwell. „Stěna úsvitu znamenala dovolit si ten největší sen a pak se proměnit v člověka, který ho dokáže naplnit.“

KAMENNÁ FAKTA

  • V roce 2005 vylezl na El Capitan Tommy Caldwell společně se svou ženou Beth Roddenovou a stal se tak polovinou prvního páru, který horu zdolal cestou zvanou Nos.
  • O dva dny později se Caldwell na Nos vrátil a zvládl výstup za méně než 12 hodin. Dva týdny nato se vrátil znovu, aby na El Cap vylezl dvakrát v jednom dni, což se mu v čase 23 h 23 min podařilo.
  • Kevin Jorgeson se před setkáním s Caldwellem proslavil především boulderingem a k jeho největším úspěchům patřil výstup na Ambrosii, obří 14metrový balvan v pověstném ráji boulderingu v kalifornských Buttermilks.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články