Tlusté ideály a lepidlo

Vyšlo 2. 3. 2009 · Vydání 2009 / 03
· Autor Lenka Klicperová
Země Mexiko
Nahrávám fotogalerii...

Klikněte na fotografii pro její zvětšení

Lenka Klicperová

Subcomandante Marcos mohl být hvězdou. Měl tah na branku, ideály, uměl je prodat. Mohl být dalším Che Guevarou. Vůdce mexických zapatistů ale ztloustl. A to není romantické ani estetické. A co hlavně – ztloustly podle všeho i jeho ideály. Navíc – Marcos nezahynul hrdinskou smrtí nejlépe v mladém věku. A tak nutně dochází k deziluzi.

Ke krutému střetu ideálů s realitou, kterému se čelí mnohem obtížněji než hrdinské smrti… Zajímá vás Marcosův osud? Nejen o něm si přečtete v reportáži Petry Ježkové z lakandonské džungle Mexika. O boji o přežití v další džungli, tentokrát v džungli nairobských slumů, je i další velká reportáž tohoto čísla – reportáž o dětech ulice, čichačích lepidla. Ti nemají většinou ideály vůbec žádné, ani tlusté, ani hubené. Potulují se po ulicích s lahvičkou u nosu a jen tak přežívají. Prostě až do toho jednoho dne, kdy zemřou na následky fetu. Nezemřou hrdinskou smrtí a svět o nich skoro neví. A oni se o něj také příliš nestarají. Tak si říkám, že svět není zrovna ideální místo pro život. Alespoň ne velká většina prostoru, který obýváme my, lidé. Stačí však zvednout oči a s pomocí fotoaparátu Tomáše Jůnka vás přeneseme do nebeských výšin, do úplně jiných světů.

Nad Skotsko, kde šustí tisíce křídel. Tak se z lidské bídy a mizerie rázem octneme v ráji. Přinejmenším v ptačím ráji. Ráj na zemi je ale jen pro pár vyvolených. Zatím. Poznávejme tedy prozatím svět, jaký je. Jen bez růžových brýlí můžeme z dění kolem časem zmoudřet. A jen tak nám ideály přestanou tloustnout…

P. S.: Zvu vás na výstavu fotografií z Konga, kterou najdete v pražském divadle Archa od 11. března. Jejich autorkou jsem já a také Markéta Kutilová, která stála (a stále stojí) u zrodu projektů Člověka v tísni v této zemi.

Pro zobrazení mapy si prosím zapněte JavaScript.