Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Téthys -podmořský svět

128-3.jpg
(red), Středa, 11. Srpen 2010
do 31. října 2010

Expozice podmořských fotografií v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci zachycuje živočichy z různých koutů planety Země. Jejich autor Tomáš Kotouč se snaží ukázat, že biodiverzita není jen podmínkou pro prosperitu lidského druhu, ale že je i kulturním dědictvím, je velmi rozmanitá a krásná. A proč právě Téthys? Postava tohoto jména byla bohyně moře starých Římanů. Zároveň tak nazýváme praoceán, který omýval prapevninu Pangeu do doby asi před 220 miliony lety. Je obdivuhodné, že již v té době obývali oceán Téthys živočichové, které můžeme potkat v moři i dnes, například žraloci.

V současnosti se zdá, že naši vnuci už takové štěstí mít nebudou. Populace žraloků a hospodářsky významných ryb se za posledních 50 let zmenšily až o 90 procent.

Fotograf-potápěč, toužící zachytit tyto úchvatné tvory, musí dnes cestovat přes celou planetu a vyhledávat malá izolovaná chráněná území, kde se vyskytují poslední přežívající jedinci. Fotografie, které návštěvníci uvidí, nejsou uměním – uměním jsou sami zachycení tvorové, kteří jsou na Zemi doma stokrát déle než lidé a v příštích letech díky lidem z této Země nenávratně zmizí. Více na www.tethys.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články