Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Temné portréty zvířat

54-55zvirata.jpg
Autor článku: Petr Bambousek, Úterý, 29. března 2016
Autor fotografií: Petr Bambousek
Pohlédnout přírodě do očí nemusíte jen v hustém pralese či divoké džungli. Mezinárodně úspěšný fotograf Petr Bambousek vytvořil sérii snímků zvířat v českých zoologických zahradách.

Rád pracuji na fotografiích s černou barvou. Vychází to z mých častých toulek nočním pralesem, které mají neopakovatelnou atmosféru. Rozhodl jsem se tedy vytvořit fotografie jako portréty zvířat na černém pozadí. Zvolil jsem k jejich tvorbě prostředí českých zoo, které umožňuje blízký kontakt se zvířaty. Myslím, že právě zoologické zahrady hrají důležitou výchovnou roli a představují lidem diverzitu naší planety. Řada ochranářských projektů po celém světě je vedena pod záštitou zoologických zahrad.

Tamarín císařský, Zoo Plzeň
Lemur kata, Zoo Plzeň
Slon indický, Zoo Praha
Čáp černý, Zoo Praha. Přestože jeho jméno vyvolává dojem, že je uniformně černě zbarvený, při správném úhlu dopadajícího světla se jeho peří doslova rozehraje barvami.

Fotografii přírody jsem se začal věnovat při své první cestě do tropů v roce 2002 v Kostarice. Během posledních deseti let jsem pak navštívil řadu zemí tropické Asie a Ameriky. Opakovaně se vracím do Panamy, Belize či Thajska a na ostrov Kalimantan, který mi opravdu učaroval.

Kasuár přílbový, Zoo Praha. Věděli jste, že u kasuárů se stará o vejce samec?
Lev berberský, Zoo Plzeň
Ara hyacintový, Zoo Lešná
Kuandu obecný, Zoo Plzeň. Žijí pouze v Latinské Americe a nejčastěji je najdeme po setmění ve větvích stromů. Vzhledově podobní dikobrazi se v Latinské Americe vůbec nevyskytují a na stromech bychom je hledali marně.

Úspěšné tváře zvířat

Fotografie Petra Bambouska měly úspěch v českých i mezinárodních fotografických soutěžích, mimo jiné v roce 2014 v Czech Press Photo. V té nejprestižnější, Wildlife Photographer of the Year, získal v roce 2015 ocenění Finalist v kategorii Savci a jeho snímek se stal navíc oficiálním symbolem celého ročníku i navazující velkolepé výstavy v Londýně.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články