Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Tajemství na očích

094-006.jpg
Jan Banout, Pátek, 3. Srpen 2007
Objev vodopádu Gocta ohlásil v roce 2002 německý cestovatel Stefan Ziemendorff. Zahlédl těžko přehlédnutelný vodní úkaz a začal se pídit po jeho identitě. Ke svému překvapení zjistil, že k vodopádu nevede žádná cesta, ba ani těžko přístupná stezka.

Pravděpodobně největší záhadou na tak pozdním objevu vodopádu je skutečnost, že Gocta je vidět již z nejbližší vesnice, a to z dosti úctyhodné vzdálenosti několika kilometrů. Když položíte otázku místním obyvatelům, zda o vodopádu věděli před příchodem jeho objevitele, odpovědí vám, že samozřejmě, ale že nikdo nepovažoval za nutné to dál šířit ani se k místu vypravit, jelikož oblast byla nepřístupná.

Je třeba podotknout, že obyvatelé nejbližší vesnice nejsou indiáni, kteří by byli vedeni k zatajování existence Gocty nejrůznějšími religiózními důvody, ale celkem obyčejní mesticos, kteří se živí převážně zemědělstvím a od roku 2006 pravděpodobně i službami turistům. Důvodem utajení vodopádu byla pravděpodobně všudypřítomná jihoamerická lhostejnost nebo přesycenost zajímavými přírodními úkazy, po kterých našinec naopak doslova prahne.

Výchozím bodem pro cestu k vodopádu je město Chachapoyas. Leží v severní části země a je hlavním městem regionu Amazonas. Město leží ve výšce 2234 m n. m. a můžete se z něj vydat na další výlety do okolí, jakými jsou například předincká pevnost Kuelap, která si s ničím nezadá se slavnějším Machu Picchu, nebo ruiny Gran Vilaya a krásné údolí Belen.

Hrozí turismus

S rozvojem turistického ruchu, který zde byl nedávno nastartován, lze očekávat jistou devastaci oblasti. Peruánská vláda ovšem přislíbila učinit jistá opatření, která by toto měla zmírnit. V zemi se ovšem nedá očekávat příliš vstřícný postoj k přírodě ze strany místních úřadů. Nezbývá než doufat, že objevení Gocty přinese zisk chudým vesničanům z Cocachimby a že turistika v okolí vodopádu nebude zase tak masová, aby tím utrpěla zatím nedotčená příroda.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články